Antioxidanty milujeme. A vy by ste mali tiež!

Antioxidanty milujeme. A vy by ste mali tiež!
Rubrika: Omladenie pleti 01.02.2016
tlač

O antioxidantoch sa v poslednej dobe hovorí stále viac ako už vo vedeckých kruhoch, tak i medzi laikmi. Výživové doplnky a kozmetické prípravky s obsahom antioxidantov sa objavujú viac a viac, a samozrejme ich nájdete aj v našom e-shope. Antioxidanty a ich zdravotné benefity tiež milujú médiá. Avšak aj cez túto pozornosť, ktorej sa im dostáva, veľa ľudí stále nevie, čo to vlastne antioxidanty sú a ako fungujú. A preto sme tu my s naším vysvetlujúcim článkom!

Čo sú antioxidanty a ako fungujú?

Aby sme pochopili, ako fungujú antioxidanty, musíme sa dostať až na molekulárnu úroveň. Naša objavná cesta začína! Ako pravdepodobne viete, všetka hmota v našom vesmíre je tvorená atómami. Atómy sú zložené z jadra s protónmi a neutrónmi, a okolo neho rotujú elektróny. Tie majú záporný náboj, protóny v jadre majú náboj kladný. Dochádza tu teda k rovnováhe.
 
Ideme ďalej. Keď je spojených dva a viacej atómov vzniká molekula. Ľudské telo je tvorené látkami ako bielkoviny, tuky a DNA, čo sú v skutočnosti veľké molekuly s tuctami, stovkami či tisíckami atómov spojených dohromady.
 
Ľudia a ďalšie organizmy si zachovávajú svoju štruktúru a funkčnosť chemickými reakciami. Všetky chemické reakcie, ktoré sú nevyhnutné pre zachovanie života, sú spoločne nazývané metabolizmus. A práve v týchto chemických reakciách sú veľké molekuly rozkladané na menšie molekuly a menšie molekuly na druhú stranu organizované do väčších.
 
Aby bola molekula stabilná, musí obsahovať správne množstvo elektrónov. Ak molekula stratí elektrón vo chvíli, kedy by nemala, môže sa z nej stať voľný radikál. Voľné radikály sú teda nestabilné, elektricky nabité molekuly v bunkách, ktoré môžu reagovať s ostatnými molekulami (ako napríklad DNA) a poškodzovať ich. Môžu spôsobiť dokonca aj reťazové reakcie, v ktorých sa poškodené molekuly menia v ďalšie voľné radikály.
A v túto chvíľu na scénu prichádzajú antioxidanty!
 

Voľné radikály nebudú škodlivé vďaka antioxidantom

Ak molekula stratí elektrón a zmení sa vo voľný radikál, molekula antioxidantu "vstúpi" do voľného radikálu a "daruje" mu elektrón, ktorý ho zneutralizuje. Toto je mechanizmus stojaci za antioxidantmi - darujú elektróny voľným radikálom, ktoré tým zneutralizujú a predchádza tomu, aby voľný radikál ďalej v organizme "škodil".
 výhody antioxidantov 

Pozor, dôležité sú ako antioxidanty, tak aj voľné radikály

Aj keď to teraz môže vyzerať, že voľné radikály sú 100% zlé, nie je tomu tak! Počas metabolických procesov sa neustále v organizme formujú nové a nové voľné radikály. Bez antioxidantov by naše telá sice zničili pomerne rýchlo, avšak aj tak je dôležité vedieť, že voľné radikály zastávajú tiež funkcie, ktoré sú pre naše prežitie nevyhnutné. Napríklad bunky imunitného systému využívajú voľné radikály na hubenie baktérií, ktoré sa nás snažia infikovať.
 
A ako v mnohých ďalších aspektoch života je aj tu potrebná určitá rovnováha. Potrebujeme správne množstvo voľných radikálov, a tiež zodpovedajúce množstvo antioxidantov, aby sme voľné radikály "udržali na uzde". V momente, keď sa táto rovnováha naruší, dochádza k problému. Keď voľné radikály (pre-oxidanty) prevýšia svojim počtom antioxidanty, môžeme sa dostať to stavu zvaného oxidatívny stres. Počas neho môže dôjsť k poškodeniu dôležitých molekúl v organizme, čo môže v krajných prípadoch viesť až k odumretiu buniek.
 
Rôzne stresové faktory a životné návyky môžu podporovať nadmerné 
formovanie voľných radikálov a následne rozvoj oxidatívneho stresu.
 

Patrí sem napríklad:

 • znečistenie vzduchu
 • fajčenie cigariet
 • konzumácia alkoholu
 • vysoká hladina cukru a krvi
 • konzumácia velkého množstva polynenasýtených mastných kyselín
 • radiačné žiarenie (a dokonca tiež nadmerné opalovanie!)
 • bakteriálne, virové či pliesňové infekcie 
 • výrazný nedostatok  železa, horčíku, medi či zinku
 • nedostatočný alebo naopak príliš vysoký obsah kyslíku v tele
 • intenzívna a dlhodobá fyzická aktivita vedúca k poškodeniu tkanív
 • nadmerný príjem antioxidantov (hlavne vitamínu C a vitamínu E) a logicky tiež ich nedostatok
 
Dlhodobý oxidatívny stres vedie k zvýšeniu rizika rozvoja rôznych chorôb a patologických stavov, ako sú kardiovaskulárne onemocnenia či isté druhy rakoviny.  Oxidatívny stres sa tiež podiela na procese starnutia, prípadne predčasného starnutia. 
 

Tak sme si obecne prebrali ako fungujú antioxidanty a voľné radikály. Nabudúce sa zameriame priamo na ich pomoc v kozmetike a ako nám dokážu pomôcť k omladeniu pleti a redukcii vrások!

Koniec článku