Pre krásne riasy a vlasy, ale omladenie poskytne aj pokožke. Sójový olej!

Pre krásne riasy a vlasy, ale omladenie poskytne aj pokožke. Sójový olej!
Rubrika: Omladenie pleti 26.09.2018
tlač

Sójový olej sa zďaleka nepoužíva len na varenie, ale aj čoby anti-aging ingrediencia v kozmetických produktoch. Nepodporuje ale len zdravie pleti, prospešný je aj vlasom, riasam a obočiu.

Obľúbený rastlinný olej sa získava extrakciou semien sóje fazuľovej. Typicky má tmavo žltú alebo ľahko zelenkavú farbu. Sója je dodnes jedným z hlavných rastlinných potravinových zdrojov v Číne, nie je preto divu, že jej prvé použitie možno datovať zhruba do 11. storočia pred Kristom práve sem, do Číny, konkrétne na jej severovýchod. V Ázii, ktorá je jej domovom, je tradícia jej pestovania a využívania dlhšia, do Európy a Severnej Ameriky si našla cestu až v 18. storočí.

Pozor na hydrogenáciu

Sójový olej je významnou súčasťou predovšetkým severoamerickej stravy. Cirka jeho polovica však prechádza procesom hydrogenácie, keď sa zdravé nenasýtené mastné kyseliny môžu premieňať na zdraviu škodlivé trans mastné kyseliny. Prečo hydrogenácia? Predlžuje trvanlivosť a navyšuje stabilitu inak nestabilného sójové oleja.

Sójový olej sa však nevyužíva len ako rastlinný olej v potravinárstve k priamemu predaju, môže byť tiež primárna zložkou biopalív. V našich končinách však toto prvenstvo preberá repka olejná.

Dôležitý zdroj lecitínu

Zo sójového oleja sa tiež získava lecitín, ktorý sa využíva ako emulzifikátor a zvlhčovač (lubrikant) v rade jedál, ale aj priemysle či farmácii. Trebárs v čokoládovej tyčinke zostanú vďaka lecitínu prepojená čokoláda a kakaové maslo. Sójový olej nájdeme v majonéze či margarínoch a ako súčasť vysoko priemyselne spracovaných potravín.

Nabitý živinami

Sójový olej obsahuje antioxidanty, vitamíny E a K, a aj rad fytochemikálií, predovšetkým izoflavóny, saponíny, fytosteroly a fenolové kyseliny. Z nenasýtených mastných kyselín obsahuje dôležitú omega-6 mastnú kyselinu linolovú.

Čo sa týka izoflavónov, obsahuje sójový olej daidzein, genistein a glycetein, ktoré hrajú významnú úlohu v ochrane kardiovaskulárnej sústavy a podľa niektorých zistení pôsobia tiež protirakovinovo.

Saponíny patria medzi antioxidačné steroly, ktoré sa podieľa na prevencii rakoviny hrubého čreva a kardiovaskulárnych ochorení, pretože v čreve reagujú s cholesterolom, a bránia tak jeho vstrebávaniu. Fytosteroly v sójovom oleji nájdeme štyri: brassicasterol, kampeserol, sitosterol a stigmasterol, ktoré pôsobia všetky antioxidačne a vykazujú istý stupeň ochrany tkanív pred rakovinou.

Z fenolových kyselín v sójovom oleji stojí za zmienku kyselina chlorogenová, ferulová, elagová a kávová, ktoré pôsobia taktiež antioxidačne a protizápalovo.

S týmto zložením je jasné, že na organizmus musí mať sójový olej naskrz pozitívny efekt. Aký? Znižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu, čím bráni upchávaniu tepien, nepriamo tak znižuje krvný tlak a podporuje zdravie kardiovaskulárnej sústavy. Obsiahnuté izoflavóny podporujú zdravie kostí a bránia rozvoju osteoporózy.

Podporuje krásne vlasy

Sójový olej je teda dobrým zdrojom zdravých tukov, ak neprejde hydrogenáciou. Nás ale nezaujímajú ani tak jeho nutričné ​​hodnoty ako to, ako pôsobí na pleť a vlasy, skrátka čoby zložka kozmetických produktov.

Vlasy vypadávajú mužom aj ženám, bez ohľadu na vek. Na padaní vlasov sa podieľa rad faktorov, predovšetkým hormóny, ale aj stres, nedostatok niektorých dôležitých živín či ďalšie vonkajšie aj vnútorné faktory.

Prečo padajú vlasy? Prečítajte si o tom:

19 (prekvapivých) dôvodov, prečo vám padajú vlasy 19 (prekvapivých) dôvodov, prečo vám padajú vlasy Možností, prečo vaše vlasy už nie sú, to čo bývali je plno. Niektoré z nich by vás ani nenapadli!

To všetko môže ovplyvniť nielen vypadávanie vlasov, ale aj ich kvalitu, rýchlosť rastu či šedivenie. Sójový olej má na hrivu preukázateľný pozitívny vplyv. Zväčšuje totiž podiel aminokyselín a molekúl keratínu vo vlasovom vlákne, ktoré posilňuje od jeho korienkov. Vlasy sú žiarivo lesklé a spevnené.

Získajte dlhé riasy a husté obočie

Podobne výživne sójový olej pôsobí nielen na vlasové vlákna, ale aj na jednotlivé brvy v obočí a riasy. Podporuje ich elasticitu, stimuluje rast a pri pravidelnej aplikácii zlepšuje ich vzhľad.

Full Lash & Brow Full Lash & Brow Produkt je novou verziou pôvodného produktu Full Lash & Brow Duo. Cielené vysoko efektívne sérum, ktoré pomáha vytvoriť plnšie, zdravšie a dlhšie riasy a obočie.

Pozitívny účinok má však sójový olej tiež na pleť. Zodpovedná je za to nielen kyselina linolová, ale aj ďalšie obsiahnuté aktívne látky.

Podporuje ochranu pleti pred slnečnými lúčmi

Jeho zloženie napomáha ochrane pleti pred škodlivými UVB lúčmi a zápalom daným útokom voľných radikálov, znižuje tiež transepidermálnu stratu vody a podporuje obnovu kožného plášťa. To všetko vedie k rozjasnenému vzhľadu pleti, ktorá je dostatočne hydratovaná a vypnutá s vyplnenými vráskami.

Monoderma Soy Calcium Supreme Monoderma Soy Calcium Supreme Váš vek sa prehupol cez päťdesiatku a na pleti pozorujete viditeľné známky jej starnutia, teda vrásky, jemné linky a povolené kontúry? Siahnite po ampulkách Monoderma Soy Calcium Supreme s liftingovým účinkom, ktoré omladia vašu pleť a dodajú jej svieži vzhľad.

Aplikácia sójového oleja navyše podporuje zachovanie kolagénu a elastínu v koži, čím sa nepriamo podieľa na jej omladení a priamo na zachovaní jej mladistvého vzhľadu.

Sójový olej pozitívne pôsobí tiež na pleť spálenú od slnka. Obsiahnutý vitamín E je pre ňu doslova pohladením, stimuluje jej hojenie a regeneráciu. Zaujímavé je to, že hoci sa jedná o olej, prospešný môže byť pleti s akné, na ktorej redukuje a celkovo zlepšuje tonus problematickej pleti s nedokonalosťami.

Dermaheal Total Care Skin Solution Dermaheal Total Care Skin Solution Slovo „Total“ nie je v názve náhodou. Prípravok zabezpečí starostlivosť o pleť veľmi komplexne. Pokiaľ budete mať toto tonikum nablízku, nezaskočí vás takmer žiadny problém s pleťou. Vždy krásna a vždy pripravená!

Koniec článku