Starecké škvrny na rukách. Vážne chcete mať ruky starej dámy?

Starecké škvrny na rukách. Vážne chcete mať ruky starej dámy?
Rubrika: Omladenie pleti 17.07.2018
tlač

Nadmerná pigmentácia je potvora, a keď už sa raz objaví, nie je ľahké sa jej zbaviť. Vyžaduje to usilovnosť a trpezlivosť. Preto je lepšie proti nej pôsobiť preventívne!

O tom, že je potrebné chrániť našu pleť pred ultrafialovým žiarením, aby ste ju chránili pred predčasným starnutím a vráskami, a pred závažnou rakovinou kože, už ste pravdepodobne počuli. Býva bežné, že svoju tvár a dosť možno aj dekolt pred UV lúčmi patrične chránite. Nezabúdate ale na svoje ruky?

Starnutie je vidieť hlavne na rukách

Ruky dostávajú dávku ultrafialového žiarenia takmer celoročne, každý deň, kedykoľvek vyjdete von z domu. Práve preto býva často na rukách (spoločne s očným okolím, kde je najjemnejšia koža na tele a úplne alebo takmer tu chýba podkožný tuk) ako prvé vidieť starnutie, respektíve predčasné starnutie kože.

Často sa hovorí, že sú to ruky, ktoré prezrádzajú skutočný vek osoby, a toto tvrdenie je pravdivé. Podobne by na tom bola aj tvár, ak sme jej venovali, alebo skôr nevenovali takú starostlivosť ako rukám. Na ruky ale trochu kašleme, a výsledkom je povolenie kože na nich a rozvoj stareckých škvŕn. Keď sa k tomu priráta znížená schopnosť hojenia a regenerácie kože v neskoršom veku, a tým pádom aj horší vzhľad jaziev, vaše ruky môžu nakoniec vyzerať ako by patrili aj o dosť staršie osobe, než akou v skutočnosti ste.

Čo to vlastne starecké či pečeňovej škvrny sú?

Starecké škvrny sú drobné aj väčšie tmavé plochy na koži, ktoré sa môžu líšiť svojím rozsahom i odtieňom. Môžu byť malé ako pehy, svoj rozsah však môžu zväčšovať až zhruba do priemeru 1,3 cm. Ak sa ich na koži vyskytuje väčšie množstvo, sa viditeľnejšie. Najčastejšie sa objavujú práve na rukách, ale nájdete ich napríklad aj na ramenách, chrbte, priehlavkoch na nohách či na tvári, skrátka v lokalitách, na ktoré dopadá najviac slnečných lúčov.

Bežne sa začínajú formovať okolo päťdesiatky, výnimkou ale nie sú ani u oveľa mladších osôb, najmä ak tieto osoby trávia či trávili veľa času na slniečku, bez adekvátnej ochrany. Vznikajú na všetkých typoch pleti, obzvlášť sa im ale "darí" u osôb so svetlou pleťou.

Starecké škvrny nie sú nebezpečné

Starecké škvrny môžu pripomínať kancerózne lézie. Ale môžete byť v kľude, ak ide skutočne o starecké škvrny, sú úplne neškodné a nepotrebujú žiadnu liečbu. To však neplatí v momente, keď začnú meniť svoj vzhľad, farbu či veľkosť alebo začínajú svrbieť, krvácať a byť citlivé. Potom sa totiž nejedná o starecké škvrny, ale môže ísť o prejavy melanómu, vážnej formy rakoviny kože. Ak niečo také pozorujete na svojej pokožke, mali by ste okamžite navštíviť dermatologickú ordinácii. Čo sa ale týka stareckých škvŕn, ide o čisto kozmetický problém, ktorý možno riešiť.

Príčinou vzniku stareckých škvŕn sú nadmerne aktívne pigmentové bunky. Ultrafialové žiarenie v nich navyšuje produkciu kožného farbiva melanínu. V miestach, kam počas života často a dlhodobo lúče dopadajú, sa melanín vyskytuje vo vyšších koncentráciách a začína sa kumulovať. A starecká škvrna je na svete. Nejedná sa ale len o prirodzené slnečné žiarenie, úplne rovnaký účinok majú aj solária.

Ako tomu všetkému zabrániť?

Nie je to ťažké, ideálne je zamerať sa na prevenciu. Prvou zásadou je vyhýbať sa priamemu slnku, aspoň v čase medzi desiatou a štrnástu hodinou, kedy slnko páli najsilnejšie.

Druhou zásadou je pleť pred slnečnými lúčmi chrániť. Spoľahnite sa na vhodný krém s širokospektrálnou slnečnou ochranou a chrbty rúk pravidelne mažte. Voliť môžete bežný opaľovací krém, alebo krém určený priamo na ruky so zabudovanou širokospektrálnou ochranou. Aplikujte ho asi pätnásť až tridsať minút predtým, ako opustíte domov. Tak ako v prípade tváre, tiež na rukách aplikáciu ochranného krému pravidelne opakujte, najmä ak si často ruky umývate alebo hrozí riziko jeho zotretia.

Keď už starecké škvrny máte ...

Ak už starecké škvrny máte, je potrebné pristúpiť k akčnému plánu, ktorý zahŕňa ako prevenciu vzniku ďalšej hyperpigmentácie, teda vyššie uvedené zásady, tak ich samotnú redukciu. Zosvetlenie nadmernej pigmentácie možno dosiahnuť niekoľkými spôsobmi. Je potrebné si uvedomiť, že sa jedná o stmavenie najhlbšej vrstvy epidermis, pre účinnú redukciu je potrebné, aby prípravky alebo procedúry cez celú hĺbku pokožky prestúpili.

Miernu hyperpigmentáciu dokážu redukovať produkty s retinolom a vitamínom C, v prípade výrazných tmavých škvŕn treba pristúpiť priamo k zosvetľujúcim prípravkom, ktoré zvyčajne obsahujú niektoré z týchto aktívnych látok - kyselinu kojová, glykolovú, sepiwhite, arbutín, glukonolakton či oxy-resveratrol. Proti nadmernej pigmentácii možno použiť aj produkty s hydrochinónom, u ktorého sa však stále rieši jeho možná zdravotná závadnosť a mutagenita. Jeho predaj a distribúcia je zakázaný v štátoch Európskej únie, v Japonsku a Austrálii, v súčasnosti je navrhnutý aj jeho zákaz v USA. Hoci je možné si produkty s hydrochinónom kúpiť cez internet, jeho aplikáciu rozhodne nemôžeme odporučiť.

Aké sú ďalšie možnosti, ako sa zbaviť stareckých škvŕn?

Koniec článku