Topicky aplikovaný vitamín A prestupuje hlboko do kože. Čo dokáže?

Topicky aplikovaný vitamín A prestupuje hlboko do kože. Čo dokáže?
Rubrika: Omladenie pleti 25.05.2016
tlač

Vitamín A je jednou z mála látok, ktorá má dostatočne malú molekulárnu štruktúru na to, aby prešla vrchnými vrstvami pleti. Práve preto sa jedná o jeden z najúčinnejších vitamínov, ktorý je možné aplikovať priamo na pleť.

Vďaka malým molekulám môže vitamín A (či retinol) posilňovať a stimulovať dermis, kde sa nachádza kolagén, elastín a krvné cievy. V dermis aj epidermis sa navyše nachádzajú bielkoviny a receptory, ktoré sú na retinol citlivé a biologicky naň reagujú.
 
Termín retinol sa vzťahuje k vitamínu A a ďalším látkam, ktoré sa z vitamínu A derivujú.
 

Milujete slnko? Vitamín A je to pravé pre vás

Topická aplikácia retinolu môže zmierňovať niektoré zmeny pleti spôsobené ultrafialovým žiarením, ktoré vedú k poškodeniu dermálneho kolagénu.
Pre tento efekt je však nutné retinol použivať ešte pred poškodením pleti, v podstate preventívne, nie následne po poškodení. Pravidelným používaním retinolu tak vlastne posilníte vlastnú schopnosť pleti brániť sa slnečnému žiareniu.
 
Vyskúšajte klasiku medzi retinolmi proti vráskam, Retinol 3 TR! Pleť vyživí, rozjasní a hydratuje.
Retinol 3 TR - vitamínové sérum Retinol 3 TR - vitamínové sérum Vitamínové sérum obsahujúce Retinol a Tokoferol je ideálnym prípravkom na nočnú starostlivosť. Pokožku počas noci dokonale vyživí, rozjasní a zredukuje jemné vrásky. Tento prípravok vyhral Silver Aesthetic Award (strieborné miesto) za najlepšie predávaný maloobchodný produkt vo Veľkej Británii.
 

Zbaví vás vrások. Štúdia to potvrdzujú!

Topicky aplikovaný retinol vyvoláva skutočne viditeľné, medicínsky podložené zmeny fotopoškodenej pleti. Medzi najčastejšie známky predčasného starnutia pleti sú jemné i výrazné vrásky, tmavé škvrny na pleti (hyperpigmentácia), aktinické lentigo, pehy, hrubá alebo zažltnutá pleť. Tieto vlastnosti pleti sú odrazom histologických zmien v epidermis a dermis spôsobených vystavovaním pleti slnečnému žiareniu.
 
Topicky aplikovaný vitamín A vedie k zlepšeniu vzhľadu jemných vrások, dochádza k zjemneniu pleti aj  k úbytku prejavov hyperpigmentácie na fotopoškodenej pleti. Jeho topická aplikácia vyvoláva veľa histologických zmien v dermis a epidermis, a predpokladá sa, že sú to najmä zmeny v dermálnom kolagéne, ktoré sú príčinou zlepšenia stavu pleti.
 
Aby boli všetky tieto benefity topicky aplikovaného vitamínu A zachované dlhodobo, je potrebné sa o pleť retinolovými produktmi starať pravidelne a dlhodobo (aspoň šesť mesiacov).
 
Skutočne viditeľný efekt vitamínu A aj pre zrelú pleť sa dostaví pri používaní Retinolu 6 TR. Vrásky a hyperpigmentácia nebudú mať šancu.
 retinol  

Aký je celkový vplyv vitamínu A na pleť pri topickej aplikácii?

 • Redukuje vrásky vďaka stimulácii dermis a epidermis, zvyšuje hustotu pleti
 • Stimuluje syntézu a uchovávanie kolagénu, a teda spomaľuje rozpad kolagénu a elastínu, ktorý je v rámci starnutia úplne bežný
 • Normalizuje prietok krvi a napomáha redukovať prejavy ružovky
 • Podporuje posun nových buniek k povrchu kože
 • Zlepšuje hojenie rán
 • exfoliačné vlastnosti - suchú, hrubú či tvrdú pleť vyhladzuje, zjednocuje a zlepšuje jej elasticitu
 • Opravuje celulárnu štruktúru epidermis a zvyšuje ochranu pleti pred UV žiarením
 • Znižuje zhlukovanie melanínu, takže redukuje prejavy hyperpigmentácie
 • Podporuje zdravie bunkových membrán
 • Napomáha vyhladeniu prekanceróznych kožných lézií
 • Zlepšuje hydratáciu buniek aj ich okolia
 • Znižuje produkciu kožného mazu, a tým pádom redukuje akné
 

Podráždenie? Príliš vysoká koncentrácia

Prečo stále panujú ohľadom používania vitamínu A na pleť pochybnosti, keď podľa tohto opisu dokáže v koži opraviť takmer všetko? Kvôli možnému podráždeniu pleti, ktoré je najčastejším vedľajším efektom topickej aplikácie retinolu, teda tzv. "retinolovej dermatitíde".
 
Tento problém však možno ľahko eliminovať úpravou množstva a koncentrácie aplikovaného retinolu, prípadne zníženia frekvencií aplikácie. Pleť si musí pri prvom používaní vitamínu A zvyknúť, odporúča sa preto aplikovať prípravok s jeho obsahom najprv dvakrát týždne, a postupne frekvenciu aplikácií zvyšovať. Rovnaké je to aj s koncentráciou, pre úplnych začiatočníkov alebo na oblasť okolo očí postačí nižšia koncentrácia, skúsení "retinoláci" môžu siahnuť aj po vyššej koncentrácii.
Koniec článku