Užite si retinol a vitamín C na plno. Vďaka týmto látkam!

Užite si retinol a vitamín C na plno. Vďaka týmto látkam!
Rubrika: Omladenie pleti 13.04.2019
tlač

Retinoidy, teda deriváty retinolu (vitamín A) a vitamín C sú látky, ktoré vám umožnia spomaliť starnutie pleti. Pokiaľ ich ale do starostlivosti zahrniete aj s nasledujúcimi aktívnymi látkami, zaistíte si ešte väčšiu účinnosť.

Vitamín A a vitamín C, spoločne s ochranou pred slnečným žiarením, tvoria základ kompletnej protivráskovej filozofie CSA. Tú vyvinul zakladateľ britskej firmy Medik8 Elliot Isaacs. Tvrdí, že ak budete pravidelne dodržiavať zásady tohto programu, teda pleť budete ráno vyživovať vitamínom C a chrániť pred UV lúčmi a večer na ňu nanesiete vitamín A, za desať rokov budete vyzerať o desať rokov mladšie.

+ Intense pre intenzívne omladenie

Aby ste mohli ťažiť z čo najvýraznejšieho účinku oboch vitamínov, siahnite po sérach s označením + Intense, teda u vitamínu A sa jedná o séra Retinol 3TR + Intense a Retinol 6TR + Intense, a C-Tetra + Intense pre vitamín C. Vďaka obsiahnutému skvalanu a v prípade vitamínu A vďaka klimbazolu sa jedná o ešte účinnejšie séra, než sú ich základné verzie.

Skvalén alebo skvalan

Skvalan je oxidovanou podobou skvalénu. Ten je bežne prítomný v ľudskom organizme, tvorí niečo cez desať percent kožného mazu. Čoby zložka kožného mazu zabezpečuje tiež hydratáciu pleti. Podobne ako v prípade ďalších látok v tele (kyselina hyalurónová, kolagén) sa so starnutím jeho obsah v organizme znižuje, pretože sa spomaľuje jeho produkcia.

Výsledkom jeho úbytku môže byť suchšia pleť, vrátane rozvoja viditeľných jemných liniek a vrások. Pozitívny vplyv teda skvalén má. Bohužiaľ je problém s jeho využitím v kozmetických produktoch, pretože je kvôli svojim dvojitými uhlíkovým väzbám veľmi náchylný k oxidácii. Akonáhle sa tak stane, skvalén sa premení na skvalén peroxid. Ten už ale na pleť zďaleka tak blahodarne nepôsobí. Naopak! Upcháva kožné póry, a tým pádom utvára dokonalú živnú pôdu pre vznik akné a ďalších nedokonalostí. Čím vyššia je miera oxidácie skvalénu, tým výraznejšie a väčšie sú nedokonalosti pleti.

Skvalan pre vitamín A

Preto sa namiesto skvalénu v produktoch kozmetickej starostlivosti využíva skvalan. Ten oxidácii nepodlieha, pretože nemá dvojité uhlíkové väzby. Naopak chráni aj ďalšie látky v kozmetických produktoch a navyšuje ich stabilitu. Pleť nedráždi a je nekomedogénny. Po lokálnej aplikácii ľahko vstupuje do pleti a uľahčuje aj vstrebanie ďalších aktívnych látok v produkte.

Navyšuje funkciu ochrannej kožnej bariéry, a tým pádom aj hydratáciu pokožky, čím jej dodáva elasticitu a chýbajúci objem. Pritom ju ale nezaťažuje a nemastí.

Je preto ideálnou zložkou sér s vitamínom A. Vitamín A (retinol) môže totiž pleť mierne dráždiť, predovšetkým spočiatku aplikácie, kedy ešte naň pleť nie je privyknutá. Podporuje jemnú exfoliáciu stratum corneum, v dôsledku jeho nanesenia sa môže objaviť i erytém a zvýšená suchosť pleti. Dôjsť tým pádom môže až k oslabeniu prirodzenej kožnej bariéry, a ešte výraznejšiemu nárastu suchosti pleti. Práve týmto potenciálnym negatívnym účinkom ale môže skvalan podporou kožného plášťa zabrániť, alebo ich aspoň redukovať. Podporuje hĺbkovú regeneráciu pleti a minimalizuje vedľajšie efekty retinolu.

Ďalšia podpora pre omladenie vitamínom A

Klimbazol patrí medzi účinné látky typu azolov, teda antimykotík. V prípade retinolových sér však nepôsobí proti hubovým ochoreniam, ale maximalizuje účinnosť retinoidov v koži. Bez toho by však zvyšoval riziko podráždenia vitamínom A!

Pre osvetlenie toho, ako klimbazol zlepšuje účinok vitamínu A, je potrebné sa najprv pozrieť na to, akým mechanizmom vlastne samotný retinol v koži funguje. Po lokálnej aplikácii a vstrebaní sa v koži premieňa na kyselinu retinovú, ktorá je už aktívnou formou vitamínu A. Istú časť kyseliny retinovej koža nevyužije. Tá je potom metabolizovaná na kyselinu 4-hydroxyretinovú. Tejto premeny sa zúčastňuje enzým cytochróm P450.

A práve v tomto okamihu nastupuje klimbazol. Ten totiž oslabuje aktivitu tohto enzýmu, čím umožňuje využiť väčšie množstvo kyseliny retinovej počas dlhšieho obdobia. Biologická reakcia na kyselinu retinovú je vďaka tomu výraznejšia, porovnateľná ako pri priamej lokálnej aplikácii kyseliny retinovej, ktorá sa ale aj napriek vyššiej účinnosti všeobecne neodporúča, pretože veľmi dráždi pleť, predovšetkým v porovnaní s aplikáciou retinolu.

Koniec článku