VIDEO: Nepresušujte mastnú pleť. Budete sa lesknúť ešte viac!

VIDEO: Nepresušujte mastnú pleť. Budete sa lesknúť ešte viac!
Rubrika: Omladenie pleti 26.08.2015
tlač

Určiť si sama svoj druh pleti, tak to je celkom ťažká úloha. Pritom všetky kozmetické a skrášľujúce prípravky, respektíve ich výber, by sme mali riadiť práve podľa konkrétneho typu pleti. Preto sme sa rozhodli venovať tejto téme čas.

Napriek tomu, čo si kto myslí a kde ste čo počuli, skutočne existujú len 4 základné typy pleti, a to:
- mastná
- suchá
- normálna 
- zmiešaná. 
Aj keď sa často mylne za typ pleti považuje aj citlivá, pozor na to - citlivosť je vlastnosť, nie typ pleti. Pokojne môžete mať pleť mastnú citlivú alebo suchú citlivú!
 

Charakteristiky pleti

Mastnú pleť charakterizuje, že je lesklá (proti nechcenému lesku skúste Clarifying Foam), suchú zase šupinky kože, normálna pleť sa prezýva aj ideálna, čo vysvetľuje v podstate všetko ohľadom tohto typu pleti. A potom máme pleť zmiešanú, ktorá kombinuje pleť suchú a mastnú, väčšinou v podobe mastnej T-zóny (čelo, nos, brada) a suché tváre.
 
Čo sa týka starostlivosti o zmiešanú pleť, je potrebné používať na dané časti tváre ako produkty pre mastnú pleť, tak pre suchú pleť. Produkty určené vyložene na starostlivosť pre zmiešanú pleť odborníci príliš neodporúčajú, pretože už logicky nemôžu mať správny účinok na kompletnú tvár.
 

Pozrite sa na naše video Seriál: Starostlivosti o pleť, kde všetko krásne vysvetlíme!

 

Teraz sa zameriame na mastnú pleť

Mastný typ pleti charakterizuje nadmerná činnosť mazových žliaz (kvôli ktorej sa potom pokožka nepríjemne leskne a my musíme často siahať po púdre, aby sme "zahladili" stopy). S určitým počtom mazových žliaz sa už rodíme, takže s tým nič moc nenarobíme. Jedine sa môžeme pokúsiť ich činnosť obmedziť na minimum pomocou vhodných prípravkov.
 
Tie by určite nemali obsahovať alkohol, ktorý má tendenciu kožu nadmerne vysušovať. K veľkým mýtom ohľadom starostlivosti o mastnú pleť patrí, že by sme ju mali  v podstate presúšať. Keď tak ale urobíme, naopak tým vybudíme mazové žľazy k väčšej činnosti a pleť sa potom bude lesknúť ešte viac. K starostlivosti o mastnú pleť odborníci neodporúčajú ani silné peelingy, ktoré ju môžu tiež zbaviť hydratácie. Jediné, pri čom možno malý obsah alkoholu v produkte tolerovať,  sú odličovače, kde má jeho nízka koncentrácia čistiacu funkciu.
 
Znížiť mastnotu pleti možno aj vhodnou stravou, kedy dôjde k obmedzeniu konzumácie mastných a korenených jedál. Mastná pleť je často charakterizovaná tiež výskytom akné, ktoré je však možné eliminovať vynechaním konzumácie čokolády, mlieka a mliečnych výrobkov. Napríklad hollywoodsky herec Woody Harrelson trpel ťažkou formou akné, pričom na ňho nezaberali ani tie najlepšie kozmetické a lekárskej preparáty. Keď sa rozhodol nadobro vylúčiť zo svojej stravy mliečne výrobky, akné samo ustúpilo.
 

Ako o mastnú pleť starať?

Ráno pleť očistíme tonikom bez obsahu alkoholu (nechceme predsa presúšať ...), nanesieme zmatňujúci hydratačný krém, ktorý pleť nezaťaží a nezanechá na nej mastný film, práve jej dodá dostatočnú porciu hydratácie a ošetrujúcich látok, napríklad Balance Moisturiser & Glycoliv Acid Activator od britskej značky Medik8. Tento denný hydratačný matujúci krém obsahuje kombináciu antibakteriálnych a protizápalových látok, ktoré redukujú prítomnosť mazu v pleti a znižujú riziko vzniku akné.
Potom aplikujeme podľa potreby make-up. Ak máte mastnú pleť, asi už sama viete, že potrebuje trochu častejšie prepudrovať, aby ste sa neleskla. Ideálne sú na to transparentné púdre, ktoré zaistia matnú pleť, ale nijako neovplyvňujú jej farebný tón.
  
Večer je potrebné pleť odlíčiť micelárnou vodou či odličovacím mliekom, potom použiť tonikum, prípadne raz týždenne ľahký peeling. Neskôr je pleť pripravená na aplikáciu hydratačného krému. Opäť si dávame pozor, aby nebol zbytočne hutný a pleť nezaťažoval.
 
Aby sme však neboli k mastnej pleti len kritickí, musíme zdôrazniť jednu vec, ktorá majiteľky tohto typu pleti určite poteší - mastná pleť totiž pomalšie starne a navyše znáša lepšie vplyv slnečného žiarenia. Takže nezúfajte!
Koniec článku