Alkohol v starostlivosti o pleť. Škodí alebo pomáha?

Alkohol v starostlivosti o pleť. Škodí alebo pomáha?
Rubrika: Problémy s pleťou 17.10.2018
tlač

S alkoholom v starostlivosti o pleť to nie je jednoduché, názorov naň sa vyskytuje celá rada. Je teda pre pleť naozaj tak zlý, ako tvrdia niektorí, alebo je to celé trochu inak?

Je všeobecne známe, že alkohol je v rámci kozmetickej starostlivosti problematickou zložkou. Nemusí to tak byť ale vždy. Nie je totiž alkohol ako alkohol!

Alkohol čiže denaturovaný alkohol

Začnime však tým alkoholom, ktorý si pod týmto označením všetci predstavíme, teda denaturovaný alkohol, ktorý vo výpise ingrediencií môžete nájsť tiež pod označením SD / CD Alcohol či Alcohol denat. Tento prchavý alkohol vysušuje pleť, na druhú stranu ho ale na koži necítite. Zaistí tiež jej okamžité odmastenie a čoby zložka kozmetického prípravku zaistí jeho rýchle vstrebanie sa do kože.

Je tu jedno "ale"

Tieto pozitíva, ktoré pleti denaturovaný alkohol prináša, sú totiž len krátkodobé. Z dlhodobého hľadiska pleti naopak škodí, a je úplne jedno, či je vaša pleť suchá, normálna alebo mastná. Všetky typy pleti alkohol vysúša a narúša ich ochrannú bariéru, súdržnosť, výživu a schopnosť regenerácie.

Pravidelná aplikácia tiež pleť zbavuje látok, ktoré sú pre jej zdravie dôležité, predovšetkým kožných lipidov. Výsledkom dlhodobého používania produktov s obsahom alkoholu je oslabená pleť náchylná k poškodeniu a nedokonalostiam.

Nevhodný aj pre mastnú pleť?

Pre mastnú či aknóznu pleť sa síce na prvý pohľad môže zdať alkohol v kozmetickom produkte ako skvelá voľba, nič ale nie je zadarmo. Žiaduce zmatnenie pleti je len dočasné. Alkoholom totiž z povrchu kože nežiadúci kožný maz ľahko zotriete, pleť je však agresívne zbavená i jej "ochranného štítu", a v reakcii na to začne produkovať mazu ešte o niečo viac. Výsledkom sú rozšírené póry, komedóny a pupienky, a samozrejme ešte o niečo lesklejšia pleť.

Pravdepodobne ste sa tiež stretli s tvrdením, že obsiahnutý alkohol zlepšuje v produktoch absorpciu ďalších látok do kože. Pravda síce je, že vitamínu A alebo vitamínu C alkohol pomôže vstrebať sa, nerobí to však takým spôsobom, aby sme mu za to mohli tlieskať. Naruší totiž povrch kože, ktorá potom logicky ďalšie látky prijme ľahšie.

Alkohol poškodzujúci pleť

Na druhú stranu môže koža prijať do svojich hlbších vrstiev aj látky, ktoré sem nepatria a môžu spôsobiť podráždenie. O tom, že poškodený povrch pleti je vstupnou bránou pre patogény, nie je nutné hovoriť. Topická aplikácia alkoholu môže navyše zapríčiniť aj nárast transepidermálnej straty vody, ktorá vedie nielen k suchej pleti, ale aj jej predčasnému starnutiu a rozvoji jemných rýh a vrások.

Existujú našťastie i sofistikovanejšie metódy, ako zlepšiť vstrebateľnosť aktívnych látok do kože, ktoré zároveň zvládnu minimalizovať podráždenie. Už ste počuli o napríklad o technológiách enkapsulácie a postupného uvoľňovania? Dosýta si ich môžete užiť napríklad v retinolových sérach britskej firmy Medik8.

Prospešné mastné alkoholy

Nezatracujte však všetky typy alkoholu. Niektoré dokážu byť pleti skutočne prospešné, a to aj z dlhodobého hľadiska. Volajú sa mastné alkoholy a jedná sa o alifatické alkoholy odvodené od tukov a olejov.

Na rozdiel od denaturovaného alkoholu pleť ani nevysušujú, ani nedráždia, sú jej naopak prospešné. Vo výpise zložiek hľadajte Dioktadecyl Alcohol, cetearyl Alcohol či Cetyl Alcohol. Podporou sú predovšetkým pre suchšiu pleť, v menšom množstve sú vhodné pre všetky typy pokožky. V produkte zaisťujú stabilitu a zlepšujú ich textúru, pleť hydratujú, vyživujú a zjemňujú. Okrem toho na nej utvárajú jemný ochranný film, ktorý ale nie je mastný.

Koniec článku