Oxyresveratrol vás zbaví hyperpigmentácie. Šancu dajte tiež vitamínu C!

Oxyresveratrol vás zbaví hyperpigmentácie. Šancu dajte tiež vitamínu C!
Rubrika: Problémy s pleťou 29.10.2018
tlač

Nadmerná pigmentácia je nezbedník. Ak sa na pleti raz objaví, je dosť ťažké sa jej zbaviť. Kľúčová je v jej vzniku prevencia, teda dôsledná ochrana pred ultrafialovým žiarením. Keď už ale tmavé škvrny na pleti máte, prevencia nie je dostačujúca a je treba pristúpiť k akčnému plánu.

Viete, ako vzniká nadmerná pigmentácia? Nezaobídeme sa bez pigmentu melanínu a enzýmu tyrozináza. Melanín je farbivo, ktoré určuje našu farbu vlasov, ale tiež odtieň pleti. Potiaľ je všetko v poriadku. Problém však nastáva v momente, kedy dochádza k navýšeniu produkcie tohto farbiva. Potom sa v koži začínajú utvárať tmavé pigmentové škvrny.

Problematický ale nie je len nárast produkcie melanínu, ale aj jeho nerovnomerná distribúcia v koži a jeho hromadenie sa na jednotlivých miestach - v miestach hyperpigmentácie, či ak chcete, v miestach stareckých škvŕn. Áno, tiež starecké škvrny sú nadmernou pigmentáciou a ich vznik nesúvisí ani tak s rastúcim vekom, ako skôr slnečným žiarením.

Kde sa berie pigmentácia?

Pigmentové škvrny spôsobuje slnko i teplo. Našťastie sa ich dá zbaviť! Pigmentové škvrny spôsobuje slnko i teplo. Našťastie sa ich dá zbaviť! Tmavé škvrny sú hneď po vráskach jedným z najčastejších problémov s pleťou, ktoré ženy v dospelosti riešia. Bohužiaľ sa jedná aj o jeden z najzložitejších problémov. Kožné bunky totiž majú vlastnú pamäť a čím dlhšie hyperpigmentáciou trpíte, tým náročnejšie je jej zosvetlenie. Čo je však ešte horšie, stačí len trochu ultrafialových lúčov a tmavé škvrny sú späť. Vedeli ste, že ich vzhľad ešte zhoršuje teplo spôsobujúce prehriatie pleti?

Bez enzýmu ani ranu

Biosyntéza melanínu je zložitý proces, v ktorom sa zúčastňuje rad bunkových organel a predovšetkým enzýmov. Prebieha v bunkách melanocytoch vo vrchnej vrstve kože, epidermis. Hlavné slovo má enzým tyrozináza, ktorý spúšťa proces melanogenézy (tvorby melanínu) tým, že hydroxyláciou premieňa tyrozín na 3,4-dihydroxyfenylalanín. V niekoľkých ďalších krokoch potom aktivitou enzýmu tyrozináza a s nimi súvisiacich bielkovín dôjde k syntéze eumelanínu, hnedo-čierneho farbivá, môže však dôjsť aj k produkcii červeno-hnedého farbivá feomelanínu.

Z hľadiska výskytu nadmernej pigmentácie je však zásadný práve eumelanín, ktorý sa začína v často nepravidelných štruktúrach hromadiť vo vrchných vrstvách kože. Ako pleť a organizmus starne, stáva sa aj sieť melanocytov nepravidelná. V lokalitách, kde je ich výskyt väčší, sa môže začať formovať okom viditeľná nadmerná pigmentácia a pleť získava nejednotný farebný odtieň.

Stop tyrozináze

Tyrozináza je jednou z najdôležitejších molekúl súvisiacich s nadmernou pigmentáciou a produkciou melanínu. Jedná sa o látku na báze medi, na ktorú je naviazaný glykoproteín. Vzhľadom k tomu, že vlastne sama priamo spúšťa syntézu eumelanínu, v prevencii nadmernej pigmentácie a redukcii existujúcich pigmentácií je kľúčová jej inhibícia. Práve preto je jedným z najobľúbenejších a v zosvetľujúcich produktoch najčastejším mechanizmom boja proti pigmentácii. K inhibícii dochádza, keď topicky či orálne dodaná látka zabráni premene tyrozínu na melanín.

Okrem toho existuje ešte jedna stratégia, ako hyperpigmentáciu redukovať, a to zabrániť presunu melanozómov z melanocytov (buniek produkujúcich pigment melanín) do buniek keratinocytov, v ktorých lokalizáciách sa hyperpigmentácia formuje. Tým, že sa v keratinocytoch zníži množstvo melanínu, dochádza k zosvetleniu tmavých škvŕn a zjednoteniu farby pleti.

Ako to docieliť?

Trebárs topickou aplikáciou účinných antipigmentačných látok, ako je oxyresveratrol. Oxyresveratrol či hydroxyresveratrol je prírodná látka, ktorú nájdeme napríklad v plodoch moruší či chlebovníka druhu Artocarpus lakoocha.

Pri dôslednej topickej aplikácii oxyresveratrolu dvakrát denne dochádza k zníženiu množstva nahromadeného melanínu, a tým pádom k zosvetleniu hyperpigmentácie. Oxyresveratrol je navyše bohatý na antioxidanty. Tie svojim pôsobením bránia vzniku reťazovej reakcie voľných radikálov, ktoré svojou aktivitou môžu stimulovať produkciu melanínu, a tým pádom podnecovať vznik tmavých škvŕn na pleti a nerovnomerného farebného tónu. Oxyresveratol nájdete v sére na zosvetlenie pleti White Balance Brightening Serum.

Problém s oxyresveratrolom

Oxyresveratrol je bohužiaľ vysoko reaktívna štruktúra. V roztoku v kozmetickom produkte preto degraduje počas týždňov. Jeho rozpad urýchľuje ultrafialové žiarenie, vyššia teplota alebo vysoké pH roztoku. Oxyresveratrol, ktorý rozpadu podľahne, už nie je účinný a nadmernú pigmentáciu zosvetliť nedokáže. Ako spoznáte degradáciu? Typicky zažltnutou farbou oxyresveratrolu či roztoku s jeho obsahom.

Aby degradácii roztoku zamedzili, pri výrobe séra White Balance Brightening Serum v Medik8 zvolili "klikací" obal, ktorý zaistí stabilitu oxyresveratrolu vo vysokej koncentrácii 0,5% po dobu 6 týždňov od prvého použitia. Celé balenie obsahuje dve fľaštičky séra.

Ak hľadáte ďalšie látky na redukciu nadmernej pigmentácie, okrem oxyresveratrolu vám budú dobrými pomocníkmi aj vitamín C a extrakt z kurkumy, ktoré spoločne pôsobia v synergii a tiež zabraňujú formovaniu melanínu činnosťou enzýmu tyrozináza. Vitamín C navyše zlepšuje stabilitu oxyresveratrolu a pôsobí antioxidačne. Aj tieto dve látky nájdete v sére White Balance Brightening Serum.

Koniec článku