Prečo sú prirodzene zvlhčujúce faktory v pleti tak dôležité? Aby ste netrpeli xerózou

Prečo sú prirodzene zvlhčujúce faktory v pleti tak dôležité? Aby ste netrpeli xerózou
Rubrika: Problémy s pleťou 13.04.2017
tlač

Xeróza čiže nadmerná suchosť pleti je častým problémom a v niektorom období života sa s ňou stretne takmer každý. Bežná je sezónna xeróza, ktorá sa objavuje počas chladných, suchých zimných mesiacov.

Dermatológovia tiež potvrdzujú, že nadmerná suchosť pleti má väčšiu tendenciu sa objavovať s rastúcim vekom. Mnoho zápalových ochorení pleti ako atopická dermatitída, kontaktná dermatitída a psoriáza tiež spôsobujú vznik xerotických (nadmerne suchých) oblastí pokožky. Niektoré osoby majú navyše dedičné poruchy ako napríklad ichtyóza, ktorá môže vyústiť v chronicky suchú pleť.
 
Hlavným stavebným kameňom terapie suchej pleti sú hydratačné látky. Tie sú vytvorené tak, aby udržiavali vrchné vrstvy epidermis pružné, mäkké a hydratované. Vďaka svojim vlastnostiam bývajú kľúčovými zložkami hydratačných produktov. Na výber je v súčasnosti na trhu veľa produktov s rôznym zložením, ktoré zlepšujú symptómy suchej pleti.
 
suchá pleť
 

Celkovo možno hydratačný produkty rozdeliť do troch skupín:

  • Emolienty, ktoré zjemňujú a vyhladzujú pleť
  • Okluzíva, ktorá utvára na povrchu pleti bariéru pôsobiacu preventívne proti transepidermálnej strate vody
  • Humektanty, ktoré vážia a zadržujú vodu v stratum corneum
Obľúbeným humektantom je dlhodobo urea, ktorá sa v hydratačných produktoch často využíva, aby zlepšila stav suchej pleti. Ďalším frekventovane využívaným humektantom je laktát a do hydratačných produktov sa pre zlepšenie ich vlastností pridávajú aminokyseliny, pyrolidón, karboxylová kyselina (PCA) a rôzne soli. Tieto látky súhrnne označujeme ako prirodzene zvlhčujúci faktory.
 
Termín prirodzene zvlhčujúci faktory sa prvýkrát objavil v anglicky písanej literatúre v roku 1959. Spočiatku nebol jednotne prijatý, ale neskôr sa jeho užívanie ustálilo. Štúdie popisujúce ich prítomnosť v epidermis uvádzali, že absencia týchto vo vode rozpustných zložiek má za následok zníženú schopnosť stratum corneum viazať v sebe vodu. Hlavnou roľou prirodzene zvlhčujúcich faktorov je zachovať v pleti dostatočnú mieru hydratácie.
 

Hydratácia stratum corneum má tri hlavné funkcie:

  • Zachováva súdržnosť pleti
  • Chráni kožu pred poškodením
  • Umožňuje hydrolytickým enzýmom pôsobiť v procese deskvamácia (olupovanie) a podieľa sa na optimálnom fungovanie kožnej ochrannej bariéry
Prirodzene zvlhčujúce faktory sa skladajú primárne z aminokyselín a ich rôznych derivátov ako PCA, kyseliny urokanová (napomáha prirodzenej absorpcii UV žiarenia), anorganických solí, cukrov, rovnako ako kyseliny mliečnej a urey. Medzi anorganické soli patria chloridy, fosfáty a citráty sodíka, draslíka, vápnika a horčíka. Prirodzene zvlhčujúce faktory sú vo vnútri buniek korneocyty, ktorých hmoty utvára zhruba 10% a tvorí medzi 20 až 30% ich suchej váhy.
 
Sú veľmi účinnými zvlhčujúcimi látkami, ktoré na seba viažu vodu z atmosféry a uzamykajú ju v korneocyty. K tomuto procesu môže dochádzať za relatívne vysokej vzdušnej vlhkosti, ale aj nižšej. Vďaka tomu umožňujú prirodzene zvlhčujúce faktory stratum corneum zachovať si istú úroveň hydratácie aj v suchom prostredí.
 

Pleť je odolnejšia

Absorpcia vody je natoľko účinná, že prirodzene zvlhčujúce faktory sa rozpúšťajú práve vo vode, ktorú na seba naviažu. Hydratované prirodzene zvlhčujúce faktory (najmä neutrálne a základné aminokyseliny) formujú iónové interakcie s keratínovými vláknami, čím znižujú medzimolekulárne sily medzi jednotlivými vláknami, a vďaka tomu zvyšujú pružnosť stratum corneum. Vďaka zvýšenej elasticite sa pleť javí zdravá a vyplnená, a je tiež menej náchylná k praskaniu alebo vzniku šupiniek v dôsledku mechanického tlaku.
 
Prirodzene zvlhčujúce faktory vedľa toho napomáhajú korneocytom vyvážiť osmotický tlak, ktorým pôsobí intracelulárna hmota, ktorá ich obklopuje. Udržiavať rovnováhu je dôležité hlavne preto, aby sa zabránilo nadmernému vstupu vody do kože (príkladom toho sú typické "faldíky", ktoré sa na koži objavia po príliš dlhej kúpeli) alebo naopak strate vody, v dôsledku ktorej by došlo ku zmršteniu korneocytov.
 

Enzýmy pre svoje správne fungovanie potrebujú vodu

Stratum corneum je dynamická štruktúra, ktorú ovplyvňuje mnoho typov enzýmov. Tie pre svoje správne fungovanie však potrebujú určite množstvo tekutej vody. Práve viazanie vody prirodzene zvlhčujúcimi faktory je preto skvelým riešením tejto potreby. Naopak nedostatok prirodzene zvlhčujúcich faktorov býva spätý s mnohými abnormalitami a problémami stratum corneum, ktoré sa prejavujú nadmerne suchými zónami pleti so šupinkami, prasklinami a trhlinami. Patrí medzi ne napríklad atopická dermatitída, psoriáza a xeróza.
 
Ako dochádza k zníženiu obsahu prirodzene zvlhčujúcich faktorov v pleti? Významnou príčinou je používanie mydla, ďalej má vplyv aj vystavovanie pleti ultrafialovému žiareniu a umývanie kože ako takej. Vplyv na stratu aminokyselín má tiež prirodzené starnutie.
 

Úloha prirodzene zvlhčujúcich faktorov v terapii xerózy

Zhruba jedna tretina vody, ktorú obsahuje stratum corneum, je viazaná, zvyšok je voľný. Zvýšenie obsahu voľnej vody bohužiaľ nemá žiadny vplyv na elasticitu, pretože je to práve voda viazaná v prirodzene zvlhčujúcich faktoroch, ktorá na túto dôležitú vlastnosť vplyv. Topickou aplikáciou produktov s ich obsahom je možné teda významne zlepšiť stav xerotickej pleti.
 

Aké z prirodzene zvlhčujúcich faktorov sú najúčinnejšie?

  • Urea, ktorú nájdete v sérach firmy Princess Skincare, a to v sére omladzujúcom a hydratačnom:
  • PCA, ktoré nájdete v antioxidačnom géle na problémy s pleťou Breakout Defence + Age Repair.
  • Kyselina linolová, ktorú nájdete spolu s kyselinou mliečnou v produkte proti hyperpigmentácii White Balance Brightening Serum
  • Glycerín, ktorý nájdete v dennom antioxidačnom kréme s obsahom vitamínu E a kyseliny hyalurónovej C-Tetra:
Koniec článku