Toto by ste mali vedieť, ako svojej pleti doprajete chemický peeling

Toto by ste mali vedieť, ako svojej pleti doprajete chemický peeling

Chemický peeling, ktorý sa radí medzi ošetrenie zvaná resurface, vás zbaví vrások aj ďalších problémov s pleťou. Než sa na neho však vypravíte, zoznámte sa s tým, čo vás čaká!

Označenie resurfacing či resurface používame pre niekoľko typov ošetrení, pri ktorých je odstránená vrchná vrstva či vrstvy kože (tzv. exfoliácia), pod ktorou sa odkryje nová jemná pokožka bez vád. Pretože sa však jedná o náročnejšie ošetrenie, vykonáva ho lekár či plastický chirurg. Cieľom resurface je odstránenie abnormálneho tkaniva a hrubej kože, podpora rastu novej kože a stimulácia produkcie kolagénu a elastínu v pleti. Resurfacing vás zbaví jaziev, jaziev po akné aj vrások a jemných liniek.
 
Aké ošetrenia sa radia  medzi resurfacing? Sú to chemické peelingy, enzymatické peelingy, dermabrázia, laserový resurfacing a ďalšie. My sa dnes zameriame na obľúbené chemické peelingy.
 

Než sa rozhodnete podstúpiť chemický peeling, je vhodné prebrať nasledovné s lekárom:

  • Či ošetrenie skutočne (a bezpečne) odstráni vrásky a ďalšie problémy, ktoré ním chcete vyriešiť
  • Hĺbku ošetrenia, a či je v danej hĺbke ošetrenie  stále bezpečné pre vašu pleť
  • Skúsenosti a schopnosti lekára
  • Dobu rekonvalescencie a tiež to, čo počas nej čakať
  • Možné komplikácie (čím hlbšie ošetrenie, tým vyššie riziko komplikácií, napríklad infekcie)
  • Ako dlho efekt ošetrenia vydrží
  • Chemický peeling, ktorý sa často označuje aj ako chemochirurgie, napomáha obnoviť pleť s vráskami, jemnými jazvami a ďalšími chybami. S využitím rôznych typov kyselín a ďalších látok odstráni vrchnú vrstvu pleti a nová pleť, ktorá sa odhalí a následne "dorastie", vyzerá svieža a mladšia. Ošetrenie je veľmi účinné najmä pre oblasť hornej pery, omladí však celú tvár.
 

Pozor na očné okolie

Chemický peeling však všeobecne nie je vhodné  vykonávať v oblasti okolo očí. Jedine s nižšou koncentráciou kyselín, ktorú majú peelingy vyložene určené na túto citlivú pleť, ako napríklad peeling EyePeel na vrásky okolo očí.
 
 
Existujú rôzne typy kyselín a peelingových metód, ktoré ovplyvňujú jeho hĺbku, preto je zásadné, aby vám ho aplikoval skutočný odborník, ktorý dokáže vybrať najlepšiu metódu a hĺbku podľa vášho typu pleti a očakávania.
 

Priebeh chemického peelingu

  • Pleť, na ktorú lekár aplikuje peeling, je treba najprv riadne vyčistiť a odstrániť z nej baktérie.
  • V závislosti na hĺbke peelingu je možné použiť analgetiká. V prípade hlbokého peelingu niekedy lekári odporúčajú jeden až dva dni pred ošetrením užívať preventívne antibiotiká, aby sa zamedzilo rozvoju infekcie.
  • Kyseliny a ďalšie chemické látky lekár aplikuje priamo na pleť. Ide spravidla o vysoké koncentrácie alfa-hydroxykyselín, beta-hydroxykyselín a kyseliny trichlóroctovej. V niektorých prípadoch sa na pleť 4 až 6 týždňov pred peelingom aplikuje retinol či alfa-hydroxykyselina a neskôr sa nadväzuje ich aplikáciou deň po chemickom peelingu. Toto nadstavbové ošetrenie má zlepšiť účinok peelingu a znížiť riziko vzniku farebných nerovností na pleti.
  • Počas prvých 24 hodín od aplikácie chemického peelingu sa na pleti objavia chrasty či suchá krusta.
  • Od dermatológa obdržíte po ošetrení inštrukcie, ako sa o pleť po návrate domov starať (okrem iného je nutné pleť chrániť prípravkami s SPF faktorom a nevystavovať ju slnku. Inštrukcie dôsledne dodržujte, jedine tak zaručíte správne hojenie pleti a vyhnete sa komplikáciám.
  • Počas hojenia je viditeľná vrstva pleti tmavo červená, ale v priebehu regenerácie sa postupne zosvetlí.
  • Doba hojenia je závislá na hĺbke peelingu. U peelingov, ktoré odstraňujú vrchnú vrstvu pleti, zvyčajne hojenie trvá jeden až štyri dni. U hlbokých peelingov môže trvať úplné zahojenie až niekoľko mesiacov.
 

Možné komplikácie

Všeobecne je možné sa vyhnúť komplikáciám správnou voľbou peelingu a správnou starostlivosťou pred a po ošetrení. Medzi najbežnejšie nežiaduce efekty patrí:
  • Infekcia
  • Zjazvenie či strnulosť
  • Ektropium (odstávaniu spodných očných viečok)
  • Zmeny farebného tónu pleti
  • Pupienky
  • Permanentné začervenanie ošetrovaných oblastíPermanentné začervenanie ošetrovaných oblastí
Staršie články:
5 vecí, čo vaša pleť potrebuje v letnom období: Detox, ochrana pred slnkom aj depilácia
Omladenie pleti28.6.2016

5 vecí, čo vaša pleť potrebuje v letnom období: Detox, ochrana pred slnkom aj depilácia

V období letných horúčav, dostáva pleť naozaj zabrať. Mali by ste sa jej preto aj teraz obzvlášť venovať. Na čo by ste sa teda mali zamerať?

Používate retinol? A robíte tieto 4 chyby?
Omladenie pleti15.6.2016

Používate retinol? A robíte tieto 4 chyby?

V anti-aging produktoch je retinol často účinnou zložkou číslo jedna. Pôsobí proti jemným linkám a vráskam, podporuje produkciu kolagénu, funguje proti hyperpigmentácií, drobným jazvičkám a dokonca aj proti akné. Je skrátka takmer magický!

Ako odstraniť starecké pigmentové škvrny? Je to jednoduché
Omladenie pleti6.6.2016

Ako odstraniť starecké pigmentové škvrny? Je to jednoduché

Farebné nerovnosti pleti, melazma či starecké škvrny, to je téma, ktorá je na jaro veľmi aktuálna vzhľadom na zvyšujúcu sa intenzitu slnečného žiarenia. Tiež vás tmavé škvrny na pleti trápia? Vieme, ako sa ich zbaviť!

Topicky aplikovaný vitamín A prestupuje hlboko do kože. Čo dokáže?
Omladenie pleti25.5.2016

Topicky aplikovaný vitamín A prestupuje hlboko do kože. Čo dokáže?

Vitamín A je jednou z mála látok, ktorá má dostatočne malú molekulárnu štruktúru na to, aby prešla vrchnými vrstvami pleti. Práve preto sa jedná o jeden z najúčinnejších vitamínov, ktorý je možné aplikovať priamo na pleť.

7 najčastejších kozmetických hlúpostí, s ktorými sa stretnete v časopisoch
Omladenie pleti20.5.2016

7 najčastejších kozmetických hlúpostí, s ktorými sa stretnete v časopisoch

Z rôznych magazínov, online blogov či videí na YouTube sa na nás hrnie kopa rôznych tvrdení. Nanešťastie je mnoho z nich dosť neodborných. Poďme sa pozrieť na najčastejšie chyby, mýty a nepresnosti, s ktorými sa v médiách môžeme stretnúť, a prebrať si aj to, čo skutočne funguje.