Osteoartróza

Inak tiež osteoartritída, degeneratívne ochorenie kĺbov

Degeneratívna artritída či osteoartritída patrí k najbežnejším chronickým ochoreniam kĺbov. Postihovať môže všetky typy kĺbov, najčastejšie však kolená, bedrá a krčnú chrbticu, drobné kĺby na prstoch rúk a kĺby u palcov na rukách a nohách.

Rozpad chrupavky

U zdravého, normálneho kĺbu pokrývajú kĺbové hlavice chrupavky. Umožňujú hladký klzký povrch pre pohyb kĺbov a fungujú tiež ako výstelka medzi kosťami. U osteoartrózy dochádza k rozpadu chrupavky, čo má za následok bolesť, opuchy a problém s hybnosťou kĺbu. Ako sa v priebehu času osteoartróza zhoršuje, môže dôjsť dokonca k rozpadu kosti a vzniku výrastkov zvaných ostrohy.

Čiastočky chrupavky či kosti sa môžu odlúpnuť a plávať voľne v kĺbovom puzdre. V dôsledku toho začínajú prebiehať zápalové procesy a bielkoviny cytokíny a enzýmy ešte viac poškodenie rozvíjajú. V záverečných fázach sa chrupavka v podstate ošúcha a kosť sa v kĺbe trie o kosť. To vedie k ešte väčšej bolestivosti a poškodeniu kĺbu.

Veľmi častá komplikácie

Osteoartróza sa objavuje u ľudí rôzneho veku, najväčší výskyt je však u seniorov starších ako 65 rokov. Medzi hlavné rizikové faktory patrí okrem rastúceho veku obezita, skoršie zranenia kĺbu, nadužívanie kĺbu, slabé stehenné svaly a samozrejme dedičnosť.

Osteoartróza kolena sa v priebehu života rozvinie u každého druhého človeka. Vo veku 85 rokov zo u jedného zo štyroch ľudí rozvinie postihnutie bedrového kĺbu a jeden zo 12 ľudí starších ako 60 rokov má osteoartrózu ruky.

Symptómy ochorenia sa líšia podľa toho, aký kĺb je postihnutý a do akej miery. Najčastejšie sa objavuje stuhnutosť a bolesť, najmä ráno či po dlhodobej nečinnosti. Postihnuté kĺby môžu opúchať, najmä po dlhšej aktivite. Ďalej dochádza k zníženiu rozsahu pohybu, vŕzganiu či "lúpaniu" v kĺboch, opuchu, bolestivosti po aktivitách.

Aké kĺby postihuje osteoartritída najčastejšie?

  • Bedra
  • Kolená
  • Prsty
  • Nohy

Ako v prípade osteoartrózy uľaviť?

  • Snažiť si zachovať normálnu telesnú váhu
  • Snažiť sa zlepšovať lepšiu kĺbovú mobilitu a flexibilitu
  • Mať dostatok fyzickej aktivity
  • Užívaním medikamentov: analgetík, nesteroidných protizápalových liekov, kortikosteroidov, kyseliny hyalurónovej
  • Terapiou: terapia chladom a teplom, cvičenie na zvýšenie rozsahu pohybu a flexibility, cvičenie