Vitodata tenkolistá

Rastlina známa v tradičnej čínskej medicíne ako Yuan Zhi, ktorej koreň má liečebné účinky

Liečivý koreň využívali budhistickí mnísi, ktorí verili v to, že pozdvihuje myseľ i telo. Tradične sa koreň vitodaty užíva pre upokojenie mysle, emócií a zlepšenie spánku. Niektorí liečitelia veria v to, že dokáže pozdvihnúť aktivitu kreatívnych oblastí mozgu.

Skvalitnenie sexuálneho života

Podľa starovekej medicíny napomáhal koreň vitodata i kvalite sexuálneho života otvorením energetickej dráhy medzi obličkami a srdcom, u žien aj mužov sa vďaka tomu predpokladá, že stimuluje libido a prehlbuje sexuálne zážitky.

Hoci koreň vitodata upokojuje nervovú sústavu, zároveň pôsobí stimulačne na membrány respiračného traktu, stimuluje tvorbu slín a vykašliavanie hlienu. V tradičnej medicíne sa preto využíva aj pre úľavu od negatívnych prejavov niektorých respiračných ochorení či astmy, kedy uľahčuje dýchanie a prečisťuje celý dýchací trakt.

Stimulačne pôsobí tiež na orgány s vnútornou sekréciou, maternicu a krvný obeh. Pri topickej aplikácii na vlasovú časť hlavy má extrakt z Vitodata blahodárny vplyv na kvalitu vlasov, ich zdravie a rast a navyše bráni padaniu vlasov.

Pozitívny vplyv na mozog

Koreň Vitodata tenkolistého (Polygala tenuifolia) nachádza rad využití v tradičnej čínskej medicíne, predovšetkým v oblasti ochranného účinku na mozog. Podľa vykonaných štúdií pôsobí ako mierne antidepresívum a môže zlepšovať rozoznávacie funkcie mozgu, ako tomu nasvedčujú skúmania hlodavcov po požití extraktu.

U seniorov môže užívanie extraktu z koreňa vitodata navýšiť kognitívne schopnosti, u zdravých dospelých je však skúmanie tohto účinku stále limitované.