Tajomstvo čistenia pleti s L-mandľovou kyselinou

Tajomstvo čistenia pleti s L-mandľovou kyselinou
Rubrika: Štúdie a odborné články 23.04.2014
tlač

Ako už mnohý z vás viete, firma Medik8 vyrába excelentnú radu efektívnych prípravkoch na čistenie tváre, či už vo forme peny, krému alebo gélu. Jednou z kľúčových aktívnych zložiek použitej vo väčšine týchto čističov je L-mandľová kyselina – chirálne správna forma kyseliny mandľovej. Jej schopnosti sú nevídané.

Čo je na čistiacich prípravkoch s L-madľovou kyselinou tak zásadné?

Kyselina mandľová je jediná alfa-hydroxylová kyselina (AHA) vykazujúca výnikajúce exofilačné účinky, porovnateľné s beta-hydroxylovými kyselinami (BHA), vďaka svojej veľmi jemnej metóde. Práve túto jej vlastnosť využila firma Medik8 na spojenie efektívneho a zároveň veľmi šetrného čistenia pleti.

Člen rodiny AHA kyselín - kyselina mandľová, je pomenovaná podľa známych orieškov práve preto, že sa získava hydrolízou amigdalínu (vitamín B17) – extraktu z horkých mandlí. Ako iné AHA-čka, mandľová kyselina je vhodná na liečenie širokého spektra kožných problémov ako je predčasné starnutie pokožky vplyvom slnečného žiarenia, rosacea (ružovka), nepravidelná pigmentácia, zápalové necystické akné a vyrážky. Avšak narozdiel od svojich agresívnych ekvivalentov, mandľová kyselina nespôsobuje pleti žiadnu iritáciu, podráždenie, erytém (začervenanie) ani pálenie. Tým je skutočne jedinečná.

Efektivita vďaka väčším molekulám

V porovnaní s inými AHA kyselinami ako napríklad s kyselinou glykolovou, má kyselina mandľovámá oveľa väčšie molekuly, čo spomaľuje epidermálnu penetráciu (molekuly prenikajú tak do pokožky pomalšie), čím je exofilácia (odstránenie odumretých častí kože)  precíznejšia a bez podráždenia.  Práve z tohto dôvodu je chirálna forma mandľovej kyseliny – L-madľová kyselina ideálnou zložkou efektívnej čistiaciej kozmetiky.

Póry čistí zvnútra

Navyše, kyselina mandľová je jediná AHA kyselina, ktorá vykazuje rovnaké účinky ako BHA kyseliny. Vďaka jej schopnosti rozpúštať lipidy dokáže čistit póry zvnútra, takže odstraňuje maz a odumreté kožné bunky, ktoré spôsobujú akné. Týmto peelingovým efektom pôsobí proti upchávaniu pórov, ničí komedóny (malé čierne bodky) a bráni vzniku zápalov. Navyše vykazuje táto kyselina skvelé antiseptické účinky, čo ju robí extra vhodnou pre hypercitlivú aknóznu pleť.

Prekvapenie v laboratóriu

Pôvodne bola kyselin mandľová skúmaná klinickými testami pre jej antibakteriálne vlastnosti. Veľmi prekvapivým zistením je jej pozitívny účinok počas laserového ošetrenia pleti. Po aplikácii produktu s obsahom tejto kyseliny bezprostredne po zákroku sa výrazne znížil výskyt infekcií.

Čoskoro sa však zistili ešte prekvapivejšie účinky. Je dokázané, že dlhodobým a vytrvalý používaním tejto kyseliny sa z pleti radikálne vytrácajú jemné ryhy a vrásky, podobne ako je to u kyseliny glykolovej, avšak nie tak drsným spôsobom. Ideálna je preto pre osoby, ktoré ešte stále trápi akné, ale už sa u nich prejavujú prvé známky starnutia kože.

Bez tmavých fľakov

V 30 - 70 % koncentrácii sa rovnako ako kyselina glykolová, využíva tá mandľová pri chemickom peelingu a zatiaľ čo po peelingu kyselinou glykolovou dochádza k značnému podráždeniu, začervenaniu a spáleniu kože, po použití kyseliny mandľovej sú také nežiaduce účinky v oveľa menšej miere a bez s tým spojenej zápalovej hyperpigmentácie. Vďaka tomu je kyselina mandľová najvhodnejšia AHA kyselina pre tmavšie typy pleti. Potláča produkciu melanínu, tmavého kožného pigmentu, čím bojuje proti abnormálnej pigmentácii prejavujúcej sa ako melazma, pečeňové či starecké škvrny a pehy.

Produkty Medik8 obsahujú L-mandľovú kyselinu, čo je chirálne správna forma mandľovej kyseliny, ktorá dokáže naraz riešiť akné, vrásky, pigmentáciu aj podraždenie pokožky. Na každý z týchto problémov vyvinul Medik8 špeciálny produkt na čistenie pleti:


  • Surface Radiance Cleanse

gél na čistenie pórov pre mastnú a zmiešanú pleť

  • Clarifying Foam

antibakteriálna exofilačná čistiaca pena pre aknóznu pleť

  • Cream Cleanse

jemný krémový čistiť pre suchú citlivú pokožku

  • Pore Refining Scrub

peeling na každodennú exofiláciu odumretých buniek pre všetky typy pleti

Koniec článku