Doplnky stravy na chudnutie: Je lepšie zelená káva alebo Griffonia?

Doplnky stravy na chudnutie: Je lepšie zelená káva alebo Griffonia?
Rubrika: Zdravý život 27.04.2018
tlač

Spôsobov, ako podporiť chudnutie, existuje veľa. Od diét, cvičenia či meditácie až po doplnky stravy. Medzi najobľúbenejšie doplnky stravy na chudnutie patria tie s obsahom zelenej kávy či veľká novinka posledných rokov, Griffonia.

Schudnúť bohužiaľ nie je ľahké a na úspešnú redukciu prebytočných kíl neexistuje jediný funkčný návod. V minulých rokoch stáli na rebríčku obľuby diéty s nízkym obsahom tukov, pričom tuky, najmä tie živočíšneho pôvodu, boli dávané do súvislosti so snáď všetkými nešvármi modernej civilizácie, od infarktu a mŕtvice, cez vysoký cholesterol, nadváhu aj zlú pleť.

Mnoho chudnúcich trendov

Teraz je ale pôvodca všetkého zla podľa nespočetných (bohužiaľ i tých samozvaných) odborníkov cukor vo svojej akejkoľvek forme. Nemusí teda ísť zrovna o ten biely, rafinovaný, podľa obľúbeného trendu "low-carb", teda výživy s nízkym obsahom sacharidov, sú akékoľvek cukry príčinou epidémie obezity a ďalších civilizačných ochorení. A pozor, tými cukrami nie je myslený len klasický biely cukor, ale aj cukor trstinový, agávový sirup, med, ryžový sirup či akékoľvek iné alternatívne sladidlo, ktoré zástancovia trendu "bio" a "eko" považujú za "zdravšií cukor".

A vedľa "low-fat" a "low-carb" stravovania existuje ešte celý rad ďalších prístupov, napríklad "paleo", teda stravovanie s vylúčením priemyselne spracovaných potravín, ktoré sa objavili až s postupom a vyspelosťou našej civilizácie, ako sú mliečne výrobky, pečivo, alkohol, ale z nejakého dôvodu aj strukoviny. Skúšať môžete vegetariánstvo či vegánstvo, alebo "raw" stravovanie, kedy nesmiete zjesť nič, čo by prešlo tepelnou úpravou presahujúcou 42 stupňov Celzia.

Vybrať si teda ten správny prístup, ktorý je overený a chudnutie skutočne urýchli, nie je ľahké. Mnoho ľudí sa preto neuchyľuje priamo k niektorej z konkrétnych diét, ale skôr sa snaží mať po kontrolou svoj príjem kalórií, prípadne makroživín (cukry, tuky, bielkoviny). Práve tento typ ľudí neskôr často siahne aj po nejakom tom pomocníkovi, ktorý jeho snahy uľahčí. Presne to "vie" aj doplnky stravy.

Ich účinky možno rozdeliť do zhruba dvoch skupín: tie, ktoré znižujú chuť do jedla, a tie, ktoré stimulujú spaľovanie tukov. Pri jednotlivých aktívnych látkach väčšinou figurujú obe tieto vlastnosti, jedna z nich ale typicky prevláda.

Ako fungujú doplnky stravy na chudnutie, ktoré nájdete v našom internetovom obchode?

Griffonia: Znižuje chuť k jedlu

Extrakt zo semien tropickej palmy Griffonia Simplicifolia obsahuje aktívnu látku 5-hydroxytryptofan (5-HTP), aminokyselinu, ktorú organizmus môže premeniť serotonín, neurotransmiter majúci vplyv na dobrú náladu a depresie. Vedľa toho navyšuje hladinu hormónu, ktorý "vysiela" do mozgu signály, že už ste najedení. Ako je to možné?

Asi 80% serotonínu produkovaného v organizme využíva telo na reguláciu pohybov čriev, zvyšok sa syntetizuje v centrálnej nervovej sústave, kde je jeho časť využitá pre pozastavenie produkcie dopamínu. Tento neurotransmiter priamo ovplyvňuje chuť do jedla, ktorú zvyšuje. Keď je jeho vyplavovanie v tele potlačené, dochádza k zníženiu chuti do jedla. Pretože sa často Griffonia využíva čoby podpora chudnutia.

Prečo je lepšie užívať doplnky stravy s extraktom z Griffonie ako lieky so samotným serotonínom? 5-HTP môže vstúpiť do mozgu z krvného obehu, čo serotonín sám o sebe nezvládne. Ako sa jeho zvyšuje hladina, hlad ustupuje a človek sa cíti sýty, bez toho, aby znižoval príjem kalórií.

Serotonín navyše navyšuje sebavedomie a príjemné pocity a pôsobí tak ako prírodné antidepresívum. Čo sa pri snahe schudnúť taktiež cení.

Zelená káva: Stimuluje spaľovanie tukov

Extrakt zo zelenej kávy obsahuje kyselinu chlorogenovú, silný antioxidant, ktorý spomaľuje a znižuje absorpciu glukózy zo stravy do krvného obehu. Spomaľuje sa tým pádom aj uvoľňovanie inzulínu, hormónu zodpovedného za vyrovnávanie hladiny krvného cukru.

Keď je glukóza absorbovaná do krvného obehu, dochádza k uvoľneniu inzulínu, ktorý glukózu "prečerpá" z krvného obehu a telo ju následne premení na tukové zásoby. Hlavný princíp zelenej kávy je teda taký, že vďaka vyrovnanej hladine krvného cukru sa spomaľuje sa aj vznik tukového tkaniva. Pečeň potom metabolizujú existujúce tukové zásoby a využívajú ich ako zdroj energie.

Koniec článku