Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy

Nervujete sa a nemôžete nájsť pokoj? Griffonia je odpoveď na vaše problémy
Rubrika: Zdravý život 21.10.2016
tlač

Pokiaľ ľahko podliehate stresu, nedokážete nájsť a užiť si pohodu a uvoľniť sa alebo by ste napríklad len rada zhodila pár urputných kilogramov, ktoré vás už pár rokov trápia, extrakt z tohto afrického kríka je presne to, čo potrebujete.

Extrakt zo semien Griffonie sa získava z kríka Griffonia simplicifolia. Jeho domovom je Západná a Stredná Afrika, kde dáva zelené kvety a semenné struky a môže dorásť až do výšky troch metrov. Semená obsahujú zložku 5-hydroxytryptofan (5-HTP) a práve tá je dôvodom, prečo je Griffonia pre človeka natoľko zaujímavá a prospešná.
 
V organizme totiž hrá významnú úlohu čoby stavebný kameň syntézy serotonínu.
Tento dôležitý neurotransmiter ovplyvňuje náladu aj spánok, jeho vyššia hladina vďaka tomu môže uľavovať od nervozity, vyvolávať pocity pohody a navyše stimuluje zaspávanie.
 
griffonia

Ako to funguje?

Za normálnych okolností sa serotonín vytvára z aminokyseliny zvanej tryptofán, ktorá sa nachádza v mnohých potravinách bohatých na bielkoviny, napríklad v červenom mäse, vajciach, mlieku, špenáte, zelených fazuliach či cesnaku. Či už ho získame zo stravy alebo zo suplementov, v pečeni sa rozloží na 5-hydroxytryptofán (5-HTP) a ďalšie metabolity. 5-hydroxytryptofán "cestuje" krvným obehom do mozgu, prejde bránou, ktorá ho oddelí od krvi a "pokračuje" ďalej do mozgu. Akonáhle je v mozgu, premení sa na serotonín.
 
Strava niektorých ľudí je však na tryptofán chudobná, a niektorí zase mávajú prirodzene nižšiu hladinu 5-HTP z tryptofánu, ktorý skonzumujú. U týchto ľudí sa objavuje nervozita, depresie, nespavosť a ďalšie poruchy, pre ktoré je typická nízka hladina serotonínu.
 
Doprajte si to najlepšie z Griffonie vďaka výživovému doplnku GRIFFONIA by Brandeis Clinic.
Akcia: GRIFFONIA by Brandeis Clinic (Expiracia 30. 6. 2019) Akcia: GRIFFONIA by Brandeis Clinic (Expiracia 30. 6. 2019) Cítite sa stále vyčerpaní, smutní alebo v depresii? Máte pocit, že sa na nič nedokážete sústrediť? Alebo vás dokáže poriadne "vytočiť" aj úplná maličkosť? Podporte svoj mozog a nervovú sústavu výživovým doplnkom Griffonia by Brandeis Clinic.
 

Prečo je lepšia Griffonia ako serotonín?

Priama suplementácia serotonínom však nebýva v terapii týchto problémov príliš efektívna, pretože serotonín ako taký nie je schopný prestúpiť z krvného riečišťa do mozgu. Ani doplňovanie tryptofánu nie je o moc účinnejšie. Pre zlepšenie stavu je lepšie podávať priamo 5-HTP.
 
Pretože 5-HTP je sprostredkovateľom produkcie serotonínu z tryptofánu, jeho premena na serotonín prebieha rýchlejšie ako premena samotného tryptofánu. Množstvo tryptofánu, ktoré môže prejsť premenou, je navyše obmedzované ďalšími faktormi, ktoré však nijako neobmedzuje premenu pri priamom využití 5-HTP.
 
Griffonia simplicifolia je jedným z mála prirodzených zdrojov 5-HTP. Extrakt z jej semien sa metabolizuje v pečeni, kde ich aktívna zložka 5-HTP vstupuje do krvného obehu, vďaka ktorému sa dostane až do mozgu, kde sa premieňa na serotonín.
 
Hlavným účinkom extraktu zo semien Griffonia je teda zvýšenie hladín serotonínu v mozgu. Má tiež opačný efekt než ďalší neurotransmiter dopamín. Ako sa znižuje hladina dopamínu v mozgu, zvyšuje sa pozitívny účinok serotonínu.
 
Serotonín sa často prezýva hormón šťastia, pretože prenáša medzi neurónmi pocity spokojnosti a potešenia. Užívanie extraktu z Griffonie môže zvyšovať hladinu tohto neurotransmiteru, čo môže zlepšiť psychický stav človeka v mnohých ohľadoch.
 
Popri tom, že má serotonín vplyv na psychickú pohodu, jeho hladina ovplyvňuje taktiež chuť k jedlu a kvalitu spánku.
 

Čo užívanie extraktu z Griffonie spôsobí?

  • Pravidelným užívaním extraktu z Griffonie dochádza k zníženiu nervozity. Vďaka zvýšeniu produkcie serotonínu podporuje tiež pocity uvoľnenia, dôvery a pohody. Uvoľňuje tenziu a zlepšuje symptómy depresie.
  • Okrem toho, že zlepšuje náladu, uľavuje od bolestí hlavy a svalov. Aj v tomto smere zohráva však najväčšiu rolu to, ako podporuje odolnosť organizmu voči stresu.
  • Skúma sa aj jej vplyv na ADHD, podľa súčasných zistení by mala pomáhať kontrolovať impulzívne správanie. Aj tento účinok je spätý s vyšším množstvom serotonínu.
  • Medzi ďalšie efekty extraktu patrí aj potláčanie chutí k jedlu. Užívaním sa totiž dostavuje pocit uspokojenia, ktorý pôsobí preventívne proti hladu a konzumácii nadmerného množstva jedla. Preto je vhodným výživovým doplnkom pre každého, kto chce schudnúť.
Koniec článku