Kyselina elagová

Polyfenol s pozitívnym vplyvom na zdravie organizmu

Kyselina elagová je polyfenol, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ovocí a zelenine, niektoré druhy ho obsahujú v komplexnej forme elagitaninov. Ten sa na kyselinu elagovú premieňa až v organizme.

Ochrana pre rastliny

Rastliny kyselinu elagovú produkujú ako ochranu pred patogénnymi organizmami a ako prirodzenú ochranu pred ultrafialovým žiarením z tanínov a ďalších vlastných chemických látok. Najväčšie množstvo sa nachádza v tmavých bobuliach, podobne ako ďalšie typy antioxidantov. Najbohatšie sú na ňu maliny, černice, jahody, čučoriedky, brusnice, granátové jablko a rôzne druhy orechov, predovšetkým pekanové a vlašské.

Podobne ako pôsobí kyselina elagová v rastlinách účinkuje aj v ľudskom organizme. Kyselina elagová tak bráni vstupu patogénov, ako sú vírusy, baktérie a plesne do tela a zabraňuje ich ďalšiemu množeniu sa v ňom, pretože obmedzuje ich enzymatickú aktivitu.

Silný antioxidant pre organizmus

Kyselina elagová pôsobí silne antoxidačne, čím napomáha ochrane organizmu pred škodlivým vplyvom voľných radikálov. Okrem jej antioxidačného pôsobenia sa skúma aj vplyv kyseliny elagovej na rakovinu, u ktorej táto štúdia naznačuje, že môže spomaľovať rast nádorových buniek a inaktivovať ich.

Ďalšie štúdie naznačujú, že by mohla byť kyselina elagová podporou chudnutia, je však potrebné potvrdiť závery týchto výskumov tiež na ľudských dobrovoľníkoch.

Omladenie s kyselinou elagovou

Pri topickej aplikácii pôsobí kyselina elagová anti-agingovo, vďaka svojmu antioxidačnému pôsobeniu podporuje zachovanie obsahu kolagénu, čím zlepšuje vzhľad vrások. Navyše znižuje zápalovú reakciu pleti, napríklad po ožiarení ultrafialovým žiarením, a zlepšuje stav pleti poškodenej UV žiarením.

Kyselina elagová inhibuje enzým matrix metaloproteinázy, ktorý v organizme spúšťa rozpad kolagénu, a je tým pádom zodpovedný za starnutie pleti. Inhibuje tiež enzým tyrozináza zodpovedný za nadmernú pigmentáciu, čím napomáha mladistvému vzhľadu pleti bez stareckých škvŕn a ďalších typov pigmentácie. Neovplyvňuje pritom priamo DNA melanocytov, je preto bezpečnou alternatívou agresívnejších zosvetľujúcich látok, ako je hydrochinón.