Antioxidanty milujeme. A vy by ste mali tiež!

Antioxidanty milujeme. A vy by ste mali tiež!

O antioxidantoch sa v poslednej dobe hovorí stále viac ako už vo vedeckých kruhoch, tak i medzi laikmi. Výživové doplnky a kozmetické prípravky s obsahom antioxidantov sa objavujú viac a viac, a samozrejme ich nájdete aj v našom e-shope. Antioxidanty a ich zdravotné benefity tiež milujú médiá. Avšak aj cez túto pozornosť, ktorej sa im dostáva, veľa ľudí stále nevie, čo to vlastne antioxidanty sú a ako fungujú. A preto sme tu my s naším vysvetlujúcim článkom!

Čo sú antioxidanty a ako fungujú?

Aby sme pochopili, ako fungujú antioxidanty, musíme sa dostať až na molekulárnu úroveň. Naša objavná cesta začína! Ako pravdepodobne viete, všetka hmota v našom vesmíre je tvorená atómami. Atómy sú zložené z jadra s protónmi a neutrónmi, a okolo neho rotujú elektróny. Tie majú záporný náboj, protóny v jadre majú náboj kladný. Dochádza tu teda k rovnováhe.
 
Ideme ďalej. Keď je spojených dva a viacej atómov vzniká molekula. Ľudské telo je tvorené látkami ako bielkoviny, tuky a DNA, čo sú v skutočnosti veľké molekuly s tuctami, stovkami či tisíckami atómov spojených dohromady.
 
Ľudia a ďalšie organizmy si zachovávajú svoju štruktúru a funkčnosť chemickými reakciami. Všetky chemické reakcie, ktoré sú nevyhnutné pre zachovanie života, sú spoločne nazývané metabolizmus. A práve v týchto chemických reakciách sú veľké molekuly rozkladané na menšie molekuly a menšie molekuly na druhú stranu organizované do väčších.
 
Aby bola molekula stabilná, musí obsahovať správne množstvo elektrónov. Ak molekula stratí elektrón vo chvíli, kedy by nemala, môže sa z nej stať voľný radikál. Voľné radikály sú teda nestabilné, elektricky nabité molekuly v bunkách, ktoré môžu reagovať s ostatnými molekulami (ako napríklad DNA) a poškodzovať ich. Môžu spôsobiť dokonca aj reťazové reakcie, v ktorých sa poškodené molekuly menia v ďalšie voľné radikály.
A v túto chvíľu na scénu prichádzajú antioxidanty!
 

Voľné radikály nebudú škodlivé vďaka antioxidantom

Ak molekula stratí elektrón a zmení sa vo voľný radikál, molekula antioxidantu "vstúpi" do voľného radikálu a "daruje" mu elektrón, ktorý ho zneutralizuje. Toto je mechanizmus stojaci za antioxidantmi - darujú elektróny voľným radikálom, ktoré tým zneutralizujú a predchádza tomu, aby voľný radikál ďalej v organizme "škodil".
 výhody antioxidantov 

Pozor, dôležité sú ako antioxidanty, tak aj voľné radikály

Aj keď to teraz môže vyzerať, že voľné radikály sú 100% zlé, nie je tomu tak! Počas metabolických procesov sa neustále v organizme formujú nové a nové voľné radikály. Bez antioxidantov by naše telá sice zničili pomerne rýchlo, avšak aj tak je dôležité vedieť, že voľné radikály zastávajú tiež funkcie, ktoré sú pre naše prežitie nevyhnutné. Napríklad bunky imunitného systému využívajú voľné radikály na hubenie baktérií, ktoré sa nás snažia infikovať.
 
A ako v mnohých ďalších aspektoch života je aj tu potrebná určitá rovnováha. Potrebujeme správne množstvo voľných radikálov, a tiež zodpovedajúce množstvo antioxidantov, aby sme voľné radikály "udržali na uzde". V momente, keď sa táto rovnováha naruší, dochádza k problému. Keď voľné radikály (pre-oxidanty) prevýšia svojim počtom antioxidanty, môžeme sa dostať to stavu zvaného oxidatívny stres. Počas neho môže dôjsť k poškodeniu dôležitých molekúl v organizme, čo môže v krajných prípadoch viesť až k odumretiu buniek.
 
Rôzne stresové faktory a životné návyky môžu podporovať nadmerné 
formovanie voľných radikálov a následne rozvoj oxidatívneho stresu.
 

Patrí sem napríklad:

  • znečistenie vzduchu
  • fajčenie cigariet
  • konzumácia alkoholu
  • vysoká hladina cukru a krvi
  • konzumácia velkého množstva polynenasýtených mastných kyselín
  • radiačné žiarenie (a dokonca tiež nadmerné opalovanie!)
  • bakteriálne, virové či pliesňové infekcie 
  • výrazný nedostatok  železa, horčíku, medi či zinku
  • nedostatočný alebo naopak príliš vysoký obsah kyslíku v tele
  • intenzívna a dlhodobá fyzická aktivita vedúca k poškodeniu tkanív
  • nadmerný príjem antioxidantov (hlavne vitamínu C a vitamínu E) a logicky tiež ich nedostatok
 
Dlhodobý oxidatívny stres vedie k zvýšeniu rizika rozvoja rôznych chorôb a patologických stavov, ako sú kardiovaskulárne onemocnenia či isté druhy rakoviny.  Oxidatívny stres sa tiež podiela na procese starnutia, prípadne predčasného starnutia. 
 

Tak sme si obecne prebrali ako fungujú antioxidanty a voľné radikály. Nabudúce sa zameriame priamo na ich pomoc v kozmetike a ako nám dokážu pomôcť k omladeniu pleti a redukcii vrások!

Staršie články:
Môže za tmavé kruhy pod očami nevyspatosť alebo je to celé trochu inak?
Omladenie pleti23.1.2016

Môže za tmavé kruhy pod očami nevyspatosť alebo je to celé trochu inak?

Často sa tvrdí, že za tmavými kruhmi pod očami stojí únava, príliš veľké pracovné vypätie alebo to, že ste "vymýšľali" dlho do noci a išli neskoro spať. Môže to byť síce pravda, ale veľkú úlohu v tomto prípade zohrávajú aj gény. Ako teda presne vznikajú nepríjemné tmavé škvrny v okolí očí a pod očami?

Hrešili ste cez sviatky? Vieme, ako vaše drobné hriechy napraviť, či už boli na kráse alebo v strave
Omladenie pleti13.1.2016

Hrešili ste cez sviatky? Vieme, ako vaše drobné hriechy napraviť, či už boli na kráse alebo v strave

Neboli ste v období vianočných sviatkov, povianočnej pohody a silvestrovských osláv práve dvakrát dôslední, čo sa týka správneho stravovania a starostlivosti o pleť? Máte pocit, že ste do Nového roku nevkročili zrovna v najlepšej forme? Máme pre vás riešenie na mieru!

Ako obnoviť elasticitu pleti a vyzmizíkovať už existujúce vrásky?
Omladenie pleti6.12.2015

Ako obnoviť elasticitu pleti a vyzmizíkovať už existujúce vrásky?

Rovnako ako sa pri každodennom nosení obnosí tričko alebo kabát, "obnosí" sa s rastúcim vekom aj naša pokožka. U trička sa objavia žmolky, látka začne presvitať. Na pokožke sa vek, ale prejavuje inak. Prvým znakom je strata jej elasticity. A odtiaľ sme už len krôčik od vzniku vrások, povädnutých kontúr tváre a vzhľadu, ktorý pridáva roky. Práve preto by nás malo zaujímať, ako je možné pružnosť pleti podporiť.

Kyselina kojová sa získava síce z plesne, ale pomôže vám k žiariaco porcelánovej pleti
Omladenie pleti6.12.2015

Kyselina kojová sa získava síce z plesne, ale pomôže vám k žiariaco porcelánovej pleti

Skutočnosť, že sa nejaká kozmetická substancia získava z pliesne či huby, nepôsobí zrovna ako lákadlo. Keď však dáte kyseline kojovej šancu, dokáže vás zbaviť nepríjemných prejavov nadmernej pigmentácie a navyše jej používanie pôsobí aj ako prevencia vzniku nepekných tmavých škvŕn.

Tieto tri hormóny, ktoré súvisia so spánkom, majú skutočne veľký vplyv na vašu pleť!
Omladenie pleti5.12.2015

Tieto tri hormóny, ktoré súvisia so spánkom, majú skutočne veľký vplyv na vašu pleť!

Pozor, nie vždy je ten vplyv zrovna pozitívny. O akých hormónoch hovoríme? A prečo je kvalitný spánok natoľko dôležitý pre mladistvo vyzerajúcu pleť, ktorá žiari zdravím?