Husté obočie je v súčasnosti jeden z najväčších trendov. Pokiaľ nepatríte k jeho hrdým majiteľkám takpovediac “od prírody”, tak ste sa už možno zaujímali o možnosť ako ho vylepšiť. Ricínový olej je jednou z nich.
Ricínový olej sa vyrába zo semien ricínovníka, tzv. ricínu obyčajného. Nie je to, ale žiadna novinka. V starom Egypte ho využívali ako svietidlo v olejových lampách. Dokonca ho občas využili aj na ďalší trend dneška čo je detox. Egypťania si raz za čas dali panáčka tohto oleja, aby očistili svoje telo (aby tiež nie, jeho laxatívne účinky sú prekázateľné!).
O pár storočí neskoršie sa ricínový olej začal používať k premazávaniu strojov a lietadiel. Zároveň je zložkou rôznych farieb, farbiv a lakov. A okrem toho má pri zácpe už zmiňované laxatívne účinky. V medicíne ho používajú doktori, ak chcú vyvolať pôrodné sťahy, prípadne po pôrode podporiť produkciu materského mlieka.
Čo ale zaujíma nás je jeho využitie v kozmetike! Veľa značiek dekoratívnej kozmetiky ho využíva vo svojich produktoch, pretože zvlhčuje pleť. A práve prostredníctvom týchto produktov prichádza ricínový olej do kontaktu s pokožkou najčastejšie.
Nehodí sa pre každého
Čistý ricínový olej, ale na pokožke “nesadne” každému a môže mu ľahko vyvolať problémy. Dôvody sú hneď dva:
Podľa akademického žurnálu The International Journal of Toxicology síce ide čistý ricínový olej vnímať ako celkom bezpečný produkt, ničmenej
testy vykonávané na zvieratách už tieto tvrdenia nedokladajú. Naopak, dokladajú, že po jeho aplikácií môže nastať vážne poškodenie kože. Samozrejme záleží na stupni podráždenia – ku ktorému môže a nemusí dôjsť. Ak podráždenie nastane (čo sa ľahko môže stať), očakávajte v lepšom prípade ľahšie svrbenie a začervenanie pleti. V prípade výrazného podráždenia vám, ale čistý ricínový olej môže spôsobiť nepríjemnú a veľmi svrbivú vyrážku alebo silnú žihľavku.
Prvým dôvodom je teda samotná schopnosť čistého ricínového oleja pôsobiť negatívne na pleť.
Ďalším dôvodom komplikácií u čistého ricínového oleja je, že dokáže urýchliť vstrebávanie ostatných látok do pokožky. Ak používáte produkt s obsahom ricínového oleja, vaša pleť bude absorbovať ostatné látky v produkte výrazne rýchlejšie, než je obvyklé. Potom sa môže ľahko stať, že keď aplikujete produkt, ktorý obsahuje vedľa ricínového oleja ešte ďalšie zložky, dôjde k nežiadúcej reakcii pleti. Ak máte citlivú alebo alergickú pleť na akúkoľvek z látok uvedených v zložení, tak produkt radšej nepoužívajte. Zrýchlená absorpcia spôsobená obsiahnutým ricínovým olejom by pre vás mohla byť potenciálne dráždivá.
Najviac ricínového oleja je obsiahnutého v rúžoch.

Ricínový olej pre krásne obočie?

Ricínový olej sa v kozmetike často využíva pre svoju preukázateľnú schopnosť podporiť rast obočia, rias a dokonca vlasov. Ricínový olej podporuje rast v podstate každého ochlpenia na tele, preto sa príliš neodporúča ho používať na plochách tváre, aby nedošlo k nežiaducemu zvýrazneniu "ochlpenia" na pleti. Jeho účinnosť je v tomto ohľade doložená skúsenosťami mnohých jeho užívateliek. Je ale naozaj tak bezpečný, že ho môžete pokojne zaradiť do svojej pravidelnej starostlivosti o pleť? Radšej nie.
Najmä jeho aplikácia do okolia očí, čomu sa v prípade rias a obočia nevyhneme, je značne problematická. Nielen, že môže spôsobiť výrazné podráždenie pleti, čo v oblasti očí nie je nič príjemné, ale môže mať na svedomí aj ďaleko závažnejšie problémy - pôsobí negatívne na
bunky rohovky, a tie pod jeho vplyvom môžu mať tendenciu mierne odumierať.
Ak chcete mať krásne obočie a riasy radšej siahnite po bezpečnejšej variante a vyskúšajte napríklad prípravok Renokin Lash Lash, ktorý váš “porast” zhustí bez rizika!