Proti nadmernej pigmentácii zakročte kurkumou

Proti nadmernej pigmentácii zakročte kurkumou

Kurkuma je nielen lahodné korenie, je to tiež ingrediencia, ktorú by ste mali konzumovať pre dokonalú chuť a bezpočet zdravotných benefitov, a pri topickej aplikácii si dokonca dokáže poradiť aj s nadmernou pigmentáciou.

Kde sa berie hyperpigmentácia

Pleť má tendenciu tmavnúť, predovšetkým v prípade poškodenia, pri infekcii, zápale, pri podráždení. Tiež osoby s tmavším odtieňom pleti sú k hyperpigmentácii náchylné.

Rozvíjať sa môže napríklad aj po akné, po spálení od slnka alebo v dôsledku hormonálnych výkyvov. Akné je asi najproblematickejšie. Pre rad osôb sú dokonca skôr než pupienky kozmetickým nedostatkom práve tmavé škvrny, ktoré po akné na pleti zostanú. Z toho dôvodu sa často ľudia uchyľujú k zosvetľujúcej látke hydrochinónu, ktorého používanie so sebou však môže niesť isté riziká, okrem podráždenie a paradoxného zhoršenia pigmentácie sa v poslednej dobe diskutuje aj jeho možná karcinogenita. Alternatívy našťastie existujú.

Tri typy melanínu

Pleť takmer každého človeka obsahuje väčšie či menšie množstvo kožného pigmentu, melanínu. Jeho drobná ložiská sú roztrúsené po bazálnej vrstve kože. Množstvo a typ melanínu potom pleti dodáva jej jedinečný farebný odtieň.

Typ melanínu známy ako eumelanín pleť zafarbuje do hneda až čierna, predovšetkým okolo bradaviek. Potom existuje pheomelanín, ktorý je svetlejší a pleti dodáva ružový či červený tón. Hromadí sa okrem iného v pehách alebo ryšavých vlasoch. Tretím typom melanínu je neuromelanín pôsobiaci v mozgu ako antioxidant a v pleti sa s výnimkou niektorých onkologických ochorení nehromadí.

Melanín ale v koži nie je len kvôli tomu, aby jej dodal farbu, pôsobí tiež antioxidačne. A na tom, akú farbu bude koža mať, sa v skutočnosti popri množstve a typu melanínu podieľajú aj ďalšie faktory, napríklad prítomnosť oranžového farbiva beta-karoténu alebo úroveň zásobenia kože krvou a kyslíkom.

Antioxidant, ktorý chráni pred slnečným žiarením

Eumelanín pôsobí ako katalyzátor chemických reakcií, ktoré chránia DNA hlbších vrstiev kože pred spálením UV lúčmi. Eumelanín a pheomelanín tiež napomáhajú kožu regenerovať v prípade akné či pri iných infekciách. Aby sa koža vysporiadala so slnečným žiarením či akné, produkuje často veľké množstvo melanínu.

Aká pleť je tmavými škvrnami najviac ohrozená?

Svetlejšie typy pleti obsahujú melanínu pomerne menej. Rýchlejšie sa na slnku spália, na druhú stranu sa ale melanín nemusí vždy kumulovať a utvárať na pleti trvalé tmavé škvrny.

Oproti tomu tmavšie typy pleti majú melanínu viac. Na slniečku teda toľko nehrozí, že sa pleť spáli, akonáhle však dôjde k poškodeniu pleti, či už v dôsledku infekcie alebo poranenia, začínajú melanocyty v bazálnej vrstve kože s produkciou veľkého množstva melanínu. Eumelanín potom na koži utvára viditeľné, a často trvalé tmavé škvrny.

Ako proti tmavým škvrnám bojovať

Nadmerná pigmentácia je teda bohužiaľ celkom prirodzený jav, ktorého rozvoju nie je ľahké zabrániť. Pre vybielenie existujúcich pigmentácií sa používa spomínaný kontroverzný hydrochinón, alebo iné účinné prírodné látky, ako kyselina kojová, sepiwhite, arbutín či oxyresveratrol. Ideálne je proti nadmernej pigmentácii pôsobiť tiež preventívne.

Optimálna prevencia by mala zahŕňať každodennú ochranu pred ultrafialovým žiarením, kedy by ste mali voliť širokospektrálny produkt účinný proti UVA i UVB lúčom, skvelým spojencom vám ale môže byť aj vitamín C, ktorý okrem zosvetlenia a prežiarenia pleti podporuje aj prirodzenú odolnosť kože voči slnečnému žiareniu.

Popri týchto klasických látkach môžete proti nadmernej pigmentácii vyskúšať kurkumu. Kurkuma získavaná z kurkumovníka dlhého je korenie, ktorého domovom sú štáty južnej Ázie, predovšetkým India, ktorá je tiež najväčším producentom tohto voňavého zázraku. Okrem toho, že tu má dlho tradíciu jej používanie čoby dochucovadla, snáď ešte dlhšie si tu cenia jej pozitívneho vplyvu na zdravie. Ajurvéda aj tradičná čínska medicína ju využívajú ako jednu zo základných ingrediencií.

Kurkuma pre krásnu pleť

Kurkuma, respektíve predovšetkým obsiahnutý kurkumín redukuje zápaly v organizme, pôsobí antioxidačne, antibakteriálne, reguluje hladinu krvného cholesterolu.

Nás ale bude teraz zaujímať hlavne to, ako kurkuma pôsobí na pleť. V prvom rade znižuje produkciu melanínu. Keď koža dostane signál, že by bolo žiaduce stmaviť pleť, napríklad kvôli nárastu UV žiareniu, hypofýza začne vylučovať kortikotropín (ACTH). ACTH potom pôsobí na bielkovinu s označením MC1R, ktorá stimuluje produkciu melanínu.

A práve tu do procesu vstupuje kurkumín, ktorý obmedzuje aktivitu adrenokortikotropného hormónu, čím sa znižuje aj produkcia melanínu, a tým pádom dochádza k redukcii nadmernej pigmentácie.

Kurkumín je silný antioxidant, ktorý navyše pôsobí v koži protizápalovo. Proti nadmernej pigmentácii teda nefunguje len tak, že redukuje množstvo produkovaného pigmentu, ale zároveň pôsobí aj proti nežiaducim procesom, ktoré syntézu melanínu spúšťa.

Hyperpigmentácia ale zďaleka nie je jediný nedostatok, s ktorým kurkuma dokáže pomôcť. Vďaka svojmu protizápalovému, antibakteriálnemu a antioxidačnému účinku pôsobí proti akné, proti starnutiu pleti, posilňuje odolnosť kože voči UVB žiareniu a zlepšuje stav mastnej pleti. Vyskúšajte kurkumu s antioxidačných sérach na pleť Super C30 a Super C30 + Intense!

SUPER C FERULIC SUPER C FERULIC Povýšte svojou rannú starostlivosť o pleť na vitamínový rituál na omladenie pleti s najsilnejším antioxidačným sérom SUPER C FERULIC. Ultra účinné sérum obsahuje okrem vitamínu C tiež kyselinu ferulovú a výťažok z kurkumy, ktoré zosilňujú účinok "céčka". Získajte dokonalý vzhľad pleti každé ráno, každý deň! 81 €

Staršie články:
Proti akné, vráskam a unavenej pleti zakročí kyselina salicylová
Problémy s pleťou15.8.2018

Proti akné, vráskam a unavenej pleti zakročí kyselina salicylová

Ak sa vám nepozdáva, že by ste si na pleť mali dávať kyselinu, tak vedzte, že tá salicylová vašej pleti jedine prospeje. Prospešná nie je len voči mastnej pleti s akné, ale napomôže aj u iných nedostatkov. A naviac je jej použitie bezpečné.

Transepidermálna strata vody. Viete, prečo máte suchú pleť?
Problémy s pleťou25.7.2018

Transepidermálna strata vody. Viete, prečo máte suchú pleť?

Termín transepidermálna strata vody sa často objavuje v popisoch kozmetických produktov alebo na kozmeticky a dermatologicky zameraných blogoch a videokanáloch. Nie každý ale vie, čo si pod týmto termínom predstaviť. O čo v skutočnosti ide, a prečo by vás mal zaujímať?

Hormóny a pleť: Môžu za akné a vrásky?
Problémy s pleťou13.7.2018

Hormóny a pleť: Môžu za akné a vrásky?

Ako ovplyvňujú hormóny našu pleť v rôznych životných etapách? Majú hormóny vplyv na vrásky a ako pleť ovplyvňuje menopauza? Prečítajte si to v našom článku.

Čo robiť proti míliám? V lete je hlavnou ochrana pred UV lúčmi
Problémy s pleťou10.7.2018

Čo robiť proti míliám? V lete je hlavnou ochrana pred UV lúčmi

Malé, neškodné, ale pekne otravné. To sú mílie, biele bodky, ktoré sa z času na čas objavujú pod očami, na očných viečkach, ale aj kdekoľvek inde na tvári a celom tele. Ako sa ich zbaviť? A aká je prevencia ich vzniku? Obzvlášť teraz v lete sa vám tieto tipy budú určite hodiť.

Začervenanie pleti vás už nemusí trápiť
Problémy s pleťou9.7.2018

Začervenanie pleti vás už nemusí trápiť

Ako sa zbaviť začervenania pleti? Správnou starostlivosťou, vynechaním dráždivých produktov, ale aj správnou životosprávou.