O striách už toho bolo napísané veľa. Vedeli, ste ale, že existujú 2 druhy strií? A určite ste netušili, že ich hlavným viníkom nie je naberanie váhy, ako sa sa s obľubou tvrdí.
Štúdie dokazujú, že počas života so striami bojuje až 90% žien, a to vo všetkých životných fázach - období dospievania, dospelosti alebo materstva. A pozor, výskytu strií sa častokrát neubránia ani muži. V ich prípade však lokalita strií závisí na tom, na akých miestach majú uložený tuk, prípadne nakoľko sa im zväčšil objem svalov. V miestach kde sa strie objavia, je koža veľmi jemná a pôsobí ‘prázdnym’ dojmom – to preto, že už nie je v spodnej vrstve podporovaná dermis, pružnou druhou vrstvou pokožky, ktorá jej pomáha sa udržať v pôvodnom stave. Avšak pozor, nie je stria ako stria! Dermatológovia rozlišújú dva druhy strií.
‘Červené’strie (Striae rubra)
Jedná sa o nový tip, ktorý sa objavil na pokožke. Na začiatku vyzerajú ako tenké, červené a nepravidelné linky na pokožke, potom začnú červenať až fialovieť. Farebné zmeny závisia na obsahu pigmentu jednotlivca v pokožke. Tmavnutie je spôsobené krvácaním na kožnej úrovni ‘červené’strie sa preto v podstate chovajú ako modriny. Počas tehotenstva môže tento typ strií dokonca začať svrbieť!
Svetlé strie (Striae alba)
Vznikajú, keď sa ‘modrinové’ červené strie zahoja, zbelejú a stanú sa viditeľnými. Pigmentácia sa v oblasti strií zmenšuje a celá postihnutá oblasť sa zmenší. U svetlovlasých jedincov zostávajú strie strieborno biele a u osôb s vyšším obsahom pigmentu v tele je výsledná farba svetlo béžová.
A keď si už popisujeme tie termíny, aby ste v tom mali jasno – ešte existujú tzv. Striae gravidarum, ktoré vznikajú v prípade žien v tehotenstve. A to väčšinou v oblasti brucha, pŕs či stehien.
Strie z dôvodu priberania? Kdeže!
Behom obdobia rastu - napríklad keď je žena tehotná, keď človek posiluje a naberá svalovú hmotu alebo keď dospieva, vtedy dochádza k významným zmenám hormonálnych hladín a zmenám v metabolizme. Je samozrejme pravda, že sa koža zväčšuje rovnako ako sa zväčšuje telo, avšak sú to hormonálne zmeny a nie ‘vyťahovanie’ kože, ktoré je pôvodcom strií. Keď ľudia priberú nejaké to kilo naviac, ovplyvní to obsah hormónov v tele a samozrejme i v pokožke. Práve tieto hormonálne zmeny vznikajú kvôli váhovému prírastku a sú príčínou strií. V tehotenstve hladiny hormónov kolísajú a samozrejme omnoho viacej , vzhľadom k tomu ako sa mení telo v priebehu nosenia dieťaťa.
Suma sumárum, všetko čo mení hladiny hormónov v tele a pokožke, môže spôsobiť strie. A dokoca na to existuje i dôkaz.
‘Boli sme schopní umelo vytvoriť strie na normálnej, zdravej pokožke, len vďaka aplikácií silného kortikostereidového krému’, dodáva k tomu doktor Bernstein, šéf ardmorské kliniky. ‘A to bez akéhokoľvek váhového prírastku alebo úbytku. Stereoidy sú veľmi podobné hormónom, ktoré na pokožke spôsobujú strie, takže ich topická aplikácia vyvolala tiež ich vznik.’
Takže, nie žeby nás pochopenie mechanizmu, prečo strie vznikajú zázračne zbavilo nepekných pajazvičiek. Ale určite je lepšie je mať poriadne naštudované, než začnete proti nim bojovať. Takže teóriu by sme mali a teraz odštartujeme prax. A v protistriovom ťažení najlešie začneme v našom
e-shope!