Ako si vybrať správny multivitamín alebo doplnok stravy?

Ako si vybrať správny multivitamín alebo doplnok stravy?

Prečo užívať multivitamíny? Dôvodov je veľa. Aj ak sa snažíte konzumovať zdravú a vyváženú stravu zahŕňajúcu množstvo ovocia a zeleniny, pokryť nároky organizmu na základné najdôležitejšie živiny nemusíte. Ak ale nemáte chuť do jedla, držíte diétu alebo nad tým, čo jete, zas až tak veľmi nerozmýšľate, máte zamiesené na problém.

A to ako ďalší dôvod nespomíname možný nedostatok kľúčových živín z vyčerpania pôdy, a tým pádom znížený obsah živín v ovocí, zelenine, ale aj mäse, mliečnych výrobkoch a vajciach. Užívanie multivitamínového doplnku stravy preto môže tento nedostatok jedinou tabletkou jednoducho vyriešiť za Vás.

Prečítajte si o nedostatku živín v ovocí a zelenine v tomto článku:

Denne zjete 5 porcií ovocia a zeleniny a máte pocit, že vám to zaručí zdravie? Kdeže.. Denne zjete 5 porcií ovocia a zeleniny a máte pocit, že vám to zaručí zdravie? Kdeže.. Príde vám zbytočné konzumovať rôzne doplnky stravy, pretože ste presvedčení, že všetky potrebné vitamíny a minerály načerpáte z toho, čo zjete? Tak to pozor, nedostatok dôležitých živín sa nemusí vyhnúť ani toho, kto príma veľké množstvo ovocia a zeleniny.

Zdá sa vám zbytočné konzumovať rôzne doplnky stravy, pretože ste presvedčení, že všetky potrebné vitamíny a minerály načerpáte z toho, čo zjete? Tak to pozor, ani tým, ktorí jedia veľké množstvo ovocia a zeleniny, sa nedostatok dôležitých živín nemusí vyhnúť.

Multivitamín by samozrejme nemal byť náhradou za nezdravú stravu a životný štýl. Pretože je ale slovenská populácia ohrozená nedostatkom niektorých živín, môžu byť doplnky stravy riešením tohto problému. Ako naznačuje táto a táto štúdia, najväčšie riziko nedostatku panuje u vitamínu D, vápnika, železa, vitamínu A, kyseliny listovej, n-3 polyénových mastných kyselín, jódu, vitamínu E, selénu a ďalších. To všetko môžete získať zo správneho multivitamínového doplnku stravy.

Na čo by ste sa mali pri výbere doplnku stravy zamerať?

Poriadne si prečítajte zloženie. Zistite, aké živiny presne obsahuje a tiež, koľko ich telu v jednej dávke dodáte. Zároveň by ste si mali prečítať aj to, ako sa multivitamín užíva a kedy. Príbalový leták často odporúča konzumovať suplementy pri jedle.

Najčastejšie multivitamínové preparáty obsahujú vitamín C, tiamín, riboflavín, niacín, kyselinu listovú, vitamín B12, kyselinu pantoténovú, biotín, vitamín A, vitamín E, vitamín D, draslík, jód, selén, bór, zinok, vápnik, horčík, mangán, molybdén, betakarotén či železo.

Okrem toho, aké množstvo vitamínov a minerálov jedna dávka doplnku stravy má, by ste sa mali tiež zamerať na to, koľko % odporúčanej dennej dávky danej živiny pokryje denná dávka suplementu. Veľká časť multivitamínov obsahuje takmer 100 % odporúčanej dennej dávky živín, alebo i viac. Ak zvolíte formu doplnku stravy, ktorý týchto živín poskytne len časť (obvykle sa pohybuje medzi 25 - 30 % odporúčanej dennej dávky), je potrebné zamerať na doplnenie tohto príjmu zo stravy. Dajte si preto mlieko, špenát, mäso, avokádo, listovú zeleninu či ryby.

Pre mužov na erekciu, pre ženy s kyselinou listovou

Doplnky stravy môžu byť tiež šité na mieru, napríklad veku alebo pohlaviu. Doplnky stravy pre ženy by mali obsahovať väčšie množstvo kyseliny listovej, doplnky stravy pre mužov zase látky na ochranu prostaty a reprodukčného ústrojenstva, prípadne na podporu erekcie. Pre seniorov je naopak vhodné dodať v podobe multivitamínu vápnik, vitamín B6, B12 a vitamín D. Organizmus začína totiž produkovať menej enzýmov, ktoré sú nevyhnutné na získanie vitamínu B12 zo stravy. Kyanokobalamín získaný zo suplementov je ľahšie absorbovaný.

Vyberte si doplnky stravy pre váš vek i pohlavie:

Väčšina multivitamínových doplnkov stravy je zostavená tak, aby uspokojila všeobecné nároky organizmu.

Dajte si pozor na trvanlivosť. Ani multivitamíny nie sú večné! V priebehu času môžu strácať svoju účinnosť, najmä ak ich uskladňujete na nevhodných miestach. A aké to sú? Uložiť by ste ich mali na suchom chladnom mieste a vyhnú by ste sa naopak mali teplému a vlhkému prostrediu. Zabudnite, že ich teda budete mať pripravené v kúpeľni, tým im veľmi nepomôžete. Samozrejmosťou by tiež malo byť držať ich mimo dosah malých detí.

Čo by multivitamín mal určite obsahovať?

Je trinásť základných vitamínov, a z nich je deväť rozpustných vo vode, teda takých, ktoré si telo nevie ukladať. Patrí medzi ne vitamín C a vitamíny zo skupiny B. Ukladať v organizme sa naopak môžu vitamíny rozpustné v tukoch ako vitamín A, D, E a K.

Každý z vitamínov hrá úlohu v celkovom zdraví organizmu. Vitamín A podporuje zdravie očného ústrojenstva, vitamín C je dôležitý pre hojenie a rast tkanív, vitamín K je nutný pre správnu zrážanlivosť krvi a vitamín E pre vznik červených krviniek. Vápnik a vitamín D sú nevyhnutné pre zdravie kostí, vitamíny zo skupiny B podporujú zdravie nervovej sústavy a napomáhajú metabolizovať jedlo. Niektoré vitamíny navyše pôsobia v synergii s minerálmi, tak ako napríklad vitamín C napomáha vstrebávať železo.

Aj minerály majú v organizme mnoho funkcií, podporujú zdravie kostí, regulujú srdcový rytmus, napomáhajú správnej produkcii krviniek a sú dôležité pre produkciu hormónov. Vo väčšom množstve potrebuje organizmus vápnik, fosfor, horčík, sodík, draslík, chlór a síru, v stopovom množstve železo, zinok, mangán, jód, meď, kobalt, fluór a selén.

Poobzerajte sa aj po niečom navyše!

Multivitamínové doplnky stravy nemusia nutne obsahovať len vitamíny a minerály, môžu obsahovať aj ďalšie špeciálne látky, ako sú fytonutrienty. Tieto prírodné látky napomáhajú vlastnej ochrane rastlín pred patogénmi a inou nepriazňou. Vďaka svojim vlastnostiam ale môžu prinášať benefity aj ľudskému organizmu. Antokyány v čučoriedkach či modrých strapcoch podporujú fungovanie mozgu, karotenoidy v oranžových a žltých plodoch ako je tekvica či mrkva podporujú zrak a pôsobia proti voľným radikálom, sulforafany v hlúbovej zelenine majú pravdepodobne ochranný účinok voči nádorovému bujneniu

Staršie články:
Doplnky stravy pre mužov by mali obsahovať presne tieto živiny
Zdravý život1.1.2020

Doplnky stravy pre mužov by mali obsahovať presne tieto živiny

Ľudský organizmus má síce rovnaké potreby bez ohľadu na to, či ide o muža alebo ženu, aj napriek tomu tu však existujú jemné nuansy. Aké živiny by rozhodne mali obsahovať doplnky stravy pre mužov?

Jazvy. Čo robiť, aby boli čo najmenšie a najmenej viditeľné?
Zdravý život6.10.2019

Jazvy. Čo robiť, aby boli čo najmenšie a najmenej viditeľné?

Jazvy a jazvičky sa objavujú, keď dôjde k traume kože, či už sa jedná o úraz, alebo o lekársky zákrok. Hojivé procesy v koži možno podporiť, a tým viditeľnosť jaziev úplne minimalizovať.

Nabite svoju ochranu pred slniečkom kyselinou ferulovou
Zdravý život24.5.2019

Nabite svoju ochranu pred slniečkom kyselinou ferulovou

S príchodom jari nám slniečko svojimi lúčmi začína dodávať nielen väčšiu dávku vitamínu D, ale nesie so sebou aj riziko predčasného starnutia pleti, nadmernej pigmentácie alebo ďalších nežiaducich prejavov spojených s expozíciou UV žiarenia.

Metabolický syndróm alebo všetci plazivo priberáme. Prečo je to zle?
Zdravý život5.1.2019

Metabolický syndróm alebo všetci plazivo priberáme. Prečo je to zle?

Viete, čo je to metabolický syndróm? Ak ste sa s týmto termínom doteraz nestretli, potom vedzte, že ide o v súčasnosti najbežnejšie civilizačné ochorenie, ktoré v sebe prepája niekoľko lekárskych diagnóz.

Kto je Anna Brandejs?
Zdravý život3.1.2019

Kto je Anna Brandejs?

Nová značka doplnkov stravy Anna Brandejs nesie meno Anny Brandejs.