FAQ na téma COLLAGEN + 11 Anna Brandejs

FAQ na téma COLLAGEN + 11 Anna Brandejs

Najčastejšie kladené otázky a odpovede.

Kto je Anna Brandejs?

"Vyštudovala som Univerzitu veterinárneho lekárstva v Košiciach. Biochémia bola náročná, krásna a veľmi ma bavila. Zároveň som sa čoskoro potrebovala postaviť na vlastné nohy. Preto som sa vydala cestou produktovej manažérky vo farmaceutickej firme. A dobre som urobila. Vďaka nazbieraným skúsenostiam som mohla neskôr založiť firmu Medaprex. Tá už skoro dvadsať rokov zásobuje zdravotníckym materiálom kliniky estetickej medicíny a kozmetické štúdia.

V roku 2013 som tiež začala budovať špičkovú kliniku plastickej chirurgie, stomatológie a dermatológie Brandeis Clinic. Čoskoro si získala výbornú povesť, a mohla som ju teda s pokojným srdcom prenajať skvelému tímu a vrátiť sa do Medaprexu. Tu sa teraz venujem svojej celoživotnej vášni: doplnkom stravy, ktoré vyvíjam a tiež s radosťou užívam.

Novému radu doplnkov stravy som prepožičala svoje meno nielen preto, že sama vytváram ich zloženie, ale hlavne preto, že sama na sebe každý deň vidím, že fungujú. A pre seba chcem skrátka to najlepšie. S ničím iným sa neuspokojím. Chcem byť zdravá a dobre sa cítiť. Chcem byť krásna a chcem sa páčiť. A viem, že je potrebné starať sa o telo zvonku i zvnútra. Hovoríme tomu "beauty inside out". Rad doplnkov stravy ANNA BRANDEJS je presne o tomto prístupe.

Po asi troch týždňoch užívania Collagen +11 ANNA BRANDEJS ma kozmetička pochválila, že mám krásne hydratovanú pleť. Potešilo ma to, pretože s hydratáciou pleti som zápasila dlhé roky. Po 3 mesiacoch som zaznamenala vypnutie pleti hlavne na dolnej čeľusti pod ústami, ktorú som mala povolenú. Aj moja kaderníčka sa ma spýtala, či som zmenila balzam na vlasy, že mám vlasy živšie. Nie, značku balzamu som nemenila. Myslím, že je to len vedľajší bonus užívania Collagen +11. Navyše v posilňovni urobím viac drepov bez toho, aby som cítila divné praskanie v kolenách," hovorí Anna Brandejs.

Prečo je potrebné dopĺňať kolagén?

Mnoho expertov na zdravý životný štýl nazýva kolagén "bielkovinou mladosti" alebo "fontánou mladosti", je to skrátka horúci "skincare musthave". Niet divu, pretože kolagén tvorí až 75% ľudskej kože. Vo veľkom množstve sa nachádza aj v šľachách, väzive, kĺboch, nechtoch a vlasoch. Práve kolagén prepožičiava koži pevnosť, elasticitu, objem a pružnosť. Bohužiaľ po 30. roku života telo stráca schopnosť vytvárať toľko kolagénu, ako to bolo napríklad v období dospievania. V literatúre sa uvádza, že produkcia kolagénu v tomto veku je približne o 50 % menšia ako počas dospievania. S príchodom menopauzy sa situácia ešte výrazne zhorší. Bohužiaľ človek z mäsa a potravín, aj keď je v nich dostatok bielkovín, dokáže asimilovať asi len 1% na znovu vytvorenie kolagénu v tele (asimilácia: v biológii sa tak nazýva proces prijímania a premeny látok organizmom, ktorý tieto látky používa na výstavbu svojho tela).

Kolagén je bielkovina. Prečo teda nestačí mäso, alebo iné potraviny s obsahom bielkovín na to, aby sme si udržali mladistvo vyzerajúce kožu?

Molekula kolagénu je príliš veľká - má hmotnosť 300 000 Daltonov. Tenké črevo ju preto nie je schopné vstrebať. Pred približne 15 rokmi v Japonsku vedci vyvinuli patentovanú metódu - enzymatické štiepenie kolagénu na malé molekuly. Výsledkom tejto metódy je tzv. hydrolyzovaný kolagén, kde sú aminokyselinové reťazca prerušené. Konečným produktom sú malé molekuly s veľkosťou 5 000 a menej Daltonov, ktoré je už tenké črevo schopné vstrebať a dopraviť ich ich do krvného obehu.

Ako sa kolagén dostane do kože?

Kolagénové peptidy sa vstrebávajú cez tenké črevo do krvi a krvou sú distribuované do celého tela, podobne ako iné živiny vstrebané z potravy. Krvou sa dostanú do kože, kĺbov, kostí, srdca, nechtov, mozgu, šliach a iných častí tela.

Klinické štúdie ukázali zvýšené množstvo kolagénových peptidov v krvi po tom, čo zúčastňujúci štúdie užili hydrolyzovaný kolagén. Potom, čo sa kolagén dostane do tela, sa spustí reťazová reakcia, ktorá priaznivo ovplyvňuje kožu, kĺby, šľachy a väzivá už po niekoľkých týždňoch užívania.

Stáva sa z kolagénových peptidov v koži kolagén hneď?

Nie, nie je to tak jednoduché, že by sa po užití kolagénového doplnku stravy kolagénové peptidy v koži ihneď premenili na kolagén a okamžite vyplnili kožu. Keď sa kolagénové peptidy dostanú do krvi, spúšťa sa mnoho procesov a musí byť splnených niekoľkých podmienok, aby začala syntéza kolagénových vlákien v koži. Kolagén sa v tenkom čreve vstrebáva v podobe malých kolagénových peptidov a je distribuovaný krvou do dermis (kože). Kolagénové peptidy potom stimulujú fibroblasty (základné bunky väzivového tkaniva rozptýlené u človeka v rôznych častiach tela) k syntéze kolagénu a elastínu tým, že sa viažu na ich receptory. Je preto dôležité, aby kolagénových peptidov v doplnku bolo dostatočné množstvo. Prítomnosť vitamínu C je navyše ďalším dôležitým kofaktorom syntézy kolagénu. Spoločne urýchľujú produkciu kolagénu v koži.

Collagen +11 ANNA BRANDEJS je hydrolyzovaný do tej miery, že je už rozštiepený na dipeptidy a tripeptidy. To je dosiahnuté pomocou špeciálnej zmesi starostlivo vybraných štiepiacich enzýmov. Preto má výnimočne vysokú využiteľnosť a  dobre sa vstrebáva.

Collagen+11 ANNA BRANDEJS Collagen+11 ANNA BRANDEJS Zdokonaľte svoju pleť zvnútra s Collagen+11 ANNA BRANDEJS s najčistejším rybím kolagénom a patentovanými Ceramosidmi. Získajte spevnenú a vyhladenú pleť vďaka doplnku stravy, ktorý pomáha vyhladiť vrásky, rozjasniť a zjemniť pleť. 60 €

Znamená to, že čím viac je v doplnku stravy kolagénového peptidov, tým lepší efekt?

Áno aj nie. V našom doplnku je 2 500 mg kolagénových peptidov značky Naticol. Francúzsky výrobca Naticolu vykonal dve štúdie, a to s 2 500 mg / denne a s 5 000 mg / denne. Pri užívaní dvojnásobnej dávky sa síce ešte účinky zvyšovali, ale už len nesignifikante (nevýznamne), takže sme sa snažili dať do nášho doplnku dávku, ktorá je účinná, a zloženie doplnili inými látkami, ktoré majú synergický účinok a priaznivý vplyv na stav kože. Neplatí teda, že viac je viac. Nízke dávky pod 1 000 mg na deň už nemusia mať signifikantný vplyv na zlepšenie stavu kože. Podľa klinickej štúdie môže 2 500 mg kolagénu denne v podobe doplnku stravy výrazne zvýšiť hustotu kolagénu v koži a znížiť fragmentáciu kožnej kolagénovej siete v koži.

Fungujú všetky hydrolyzované kolagény rovnako? Prečo je rybí kolagén lepší ako bravčový kolagén alebo kolagén z hydiny?

Existujú 4 druhy živočíšnych kolagénov: hovädzí, hydinový, bravčový a morský (rybí). Nie všetky hydrolyzované kolagény účinkujú rovnako. Hovädzí, hydinový a bravčový kolagén obsahujú prevažne typ II kolagén, ktorý je dobrý na kĺby, zatiaľ čo morský kolagén je hlavne kolagén typu I, ktorý sa nachádza primárne v koži, má preto na kožu lepší účinok.

Kolagén typu I a kolagén typu II pochádzajú z rôznych zdrojov. Kolagén typu I má navyše menšie molekuly, čo znamená, že má lepšiu absorpciu a využiteľnosť organizmom k syntéze vlastného kolagénu v koži. Kolagény typu II majú lepší účinok na kĺby než na kožu. Je potrebné rozlišovať, aký úžitok chcete mať. V prípade, že chcete zlepšiť zdravie svojich kĺbov, je lepšie brať doplnky stravy s kolagénom typu II. V prípade, že chcete zlepšiť vzhľad kože a vyhladiť vrásky, je zásadné a rozhodujúce, aby ste brali doplnok stravy, ktorý obsahuje prevažne typu I kolagén.

Hovädzí, bravčový a hydinový kolagén sa v doplnkoch stravy vyskytuje často, a to hlavne preto, že je lacnejší, pretože sa jednoduchšie extrahuje. Avšak, morský kolagén je kvalitou nadradený ostatným typom kolagénu, pretože ho telo absorbuje lepšie. Morský kolagén získaný z rybích koží a šupín zo studenovodných rýb má 1,5-krát vyššia využiteľnosť ako hovädzí alebo bravčový kolagén.

Výber doplnkov stravy so správnym typom kolagénu je nevyhnutný na dosiahnutie požadovaného výsledku. V mnohých prípadoch sa stáva, že si ľudia kúpia doplnok s kolagénom, pretože si myslia, že im pomôže zlepšiť zdravie kože, vyhladiť vrásky, ale výsledok sa nedostaví, pretože si vybrali doplnok s nesprávnym typom kolagénu. Pravda je, že typ kolagénu určuje účinok výživového doplnku, takže je dôležité vedieť, aký je zdroj kolagénu - podľa toho, či chcete ovplyvniť kožu alebo kĺby.

Môžem dosiahnuť rovnaké výsledky, ak budem používať proteínové doplnky namiesto doplnkov s kolagénom?

Na trhu je veľa doplnkov stravy s aminokyselinami, ktoré o sebe vyhlasujú, že pomáhajú budovať kolagén v koži, pretože aminokyseliny sú stavebnými prvkami všetkých proteínov, a to i kolagénu. Aminokyseliny majú skutočne veľmi priaznivý vplyv na zdravie človeka, ale príjem týchto aminokyselín nezaručuje produkciu peptidov a kolagénu ako takého.

Bohužiaľ, niektorí ľudia si myslia, že aminokyselinové doplnky stravy im pomôžu obnoviť stratu kolagénu, ale nejedná sa o ten istý spôsob, akým to dokáže hydrolyzovaný kolagén. Pretože keď všetky kolagénové peptidy cirkulujú v krvi a dostanú sa do kože, telo nemusí syntetizovať nejaký konkrétny peptid, ktorý práve chýba.

Molekula kolagénu je zložená z viac ako 20 aminokyselín, ktoré sú spojené dohromady a vytvárajú skrutkovicu. Kolagén je trojitá špirála, obyčajne tvorená z dvoch rovnakých reťazcov a tretieho reťazca, ktorý má trochu odlišné zloženie.

Kolagén je prevažne tvorený aminokyselinami glycín, prolín a hydroxyprolín, ktoré tvoria cca 50% celého obsahu aminokyselín. Ale v celom kolagéne je ďalších viac ako 10 aminokyselín, ktoré tvoria štruktúru skrutkovice.

Potrebujeme až 20 aminokyselín v správnych množstvách a pomeroch, aby sa vytvorila kompletná molekula kolagénu. Takže užívanie kolagénových peptidov je viac účinné, pretože máme k dispozícii všetky potrebné aminokyseliny, a to v správnych pomeroch a množstvách.

Ktorá forma kolagénu je najlepšie - v géle, v prášku alebo v tobolkách?

Forma kapsúl je považovaná za lepšiu ako forma prášku vo vreckách alebo gélová forma, pretože forma v tobolkách neobsahuje ochucovadlá, konzervačné látky, cukor, umelé sladidlá alebo iné prídavné látky. V prípade, že chcete mať čistý produkt bez zbytočných, alebo škodlivých prímesí, vyberte si kolagén v tobolkách.

Za ako dlho môžem pozorovať zlepšenie stavu kože pri užívaní doplnkov stravy s kolagénom?

Za dva až tri mesiace. Doplnky stravy, ktoré navyše obsahujú napríklad komplex Ceramosidov, majú účinky rýchlejšie. Prvé výsledky môžu byť viditeľné už za 2 týždne.

Prečo nestačia kozmetické prípravky, krémy a séra na omladenie kože?

Kozmetické krémy a séra nanášané na pleť a pokožku pôsobia väčšinou len na vrchnú časť pokožky. Do strednej časti kože sa ich dostane len malé percento. Kolagén vnútorným užitím naopak pôsobí zvnútra od najspodnejších častí kože. Je to nový trend, ktorý sa nazýva "beauty inside out", respektíve krása zvnútra.

Nie je lepšie ísť na botox než používať doplnky stravy?

Po botoxe sa vrásky skutočne rozplynú veľmi rýchlo, ale botox kvalitu a pevnosť kože nijako nezlepšuje. Navyše po tom, čo efekt po zhruba pol roku vyprchá, je nutné jeho aplikáciu doplniť, pretože vrásky sa po pár týždňoch objavia znovu. Botox funguje tak, že dočasne vyradí z prevádzky mimické svaly pod kožou, tie sa prestanú hýbať a mimické vrásky sa vyhladia. Bohužiaľ, svaly pod kožou tým atrofujú a koža povolí, takže ten, kto chodí na botox pravidelne, sa po niekoľkých aplikáciách stáva kandidátom na plastiku horných viečok, ktoré poklesnú. Doplnky s kolagénom kožu spevnia, vybudujú zvnútra a výhodou je, že nielen na tvári, ale aj na celom tele. Na druhej strane ich účinok nemá taký veľký a rýchly WOW efekt. Je treba byť trpezlivý a trojmesačnú kolagénovú kúru opakovať 1x ročne. Týmto sa oddiali potreba botoxu a plastických operácií, alebo nebude vôbec nikdy nutná.

Staršie články:
Najväčšie mýty a fakty o kolagéne
Zdravý život28.12.2017

Najväčšie mýty a fakty o kolagéne

Mnoho expertov na zdravý životný štýl nazýva kolagén "bielkovinou mladosti" alebo "fontánou mladosti". Niet divu, pretože kolagén tvorí až 75% ľudskej kože. Vo veľkom množstve sa nachádza aj v šľachách, väzive, kĺboch, nechtoch a vlasoch. Práve kolagén prepožičiava koži pevnosť, elasticitu, objem a pružnosť. O doplnkoch stravy s jeho obsahom ale koluje veľa dezinformácií. Tu máte súhrn toho najdôležitejšieho, čo by ste o kolagéne mali vedieť.

Poznáte vitamíny, ktoré potrebuje pre omladenie a zdravie vaša pleť?
Zdravý život1.8.2017

Poznáte vitamíny, ktoré potrebuje pre omladenie a zdravie vaša pleť?

Pretože je koža najväčším telesným orgánom, treba jej tiež dostatočne vyživovať a starať sa o ňu.

Glukosamín môže uľaviť pri bolestiach kĺbov, zlepšuje aj zlé trávenie
Zdravý život21.7.2017

Glukosamín môže uľaviť pri bolestiach kĺbov, zlepšuje aj zlé trávenie

Glukosamín je prirodzenou zložkou kĺbových chrupaviek. Tvorí jej reťazce prepojených cukrov a proteínov. Zvlhčuje kĺby a telu napomáha tlmiť nárazy, umožňuje tiež bezbolestný pohyb kĺbov, kostí a svalov.

Bojujte proti stresu a ešte pred letom zrelaxujte. Na dovolenke sa vám to bude hodiť!
Zdravý život30.6.2017

Bojujte proti stresu a ešte pred letom zrelaxujte. Na dovolenke sa vám to bude hodiť!

Deadline, termíny, prázdniny ... Jedným slovom stres, ktorý dokáže poriadne zarobiť na vrásky nielen na čele.

Kyselina listová ochráni vašu pleť pred predčasným starnutím
Zdravý život30.6.2017

Kyselina listová ochráni vašu pleť pred predčasným starnutím

Spomaliť starnutie pleti a zvrátiť jeho prejavy, aj to zvládne kyselina listová čiže vitamín B9, ta býva obvykle spájaná skôr s výživou než topickou aplikáciou.