Kozinec blanitý čiže astralagus je elixír dlhovekosti

Kozinec blanitý čiže astralagus je elixír dlhovekosti

V čom tkvie jeho tajomstvo? Podporuje imunitný systém a na organizmus má nejeden pozitívny účinok. Jeho hlavný efekt však súvisí s telomérmi a enzýmom telomeráza, teda starnutím na bunkovej úrovni.

Na účinnosti prírodných extraktov sa nie vždy zhoduje tradičná i moderná medicína. U kozinca blanitého (astralagu) to ale neplatí. Tradičná čínska medicína využíva kozinca blanitého na oživenie životnej energie, a tiež na podporu obranyschopnosti a odolnosti voči ochoreniam vírusového či bakteriálneho pôvodu po stáročia.

A keď už ste chorí, podľa tradičnej čínskej medicíny vám kozinec blanitý napomôže rýchlejšie sa vykresať z prechladnutia či chrípok, pričom liečitelia ho indikujú tiež na zlepšenie stavu žalúdočných vredov a diabetu.

Kde sa účinnosť kozinca berie?

Vzhľadom k efektom, ktorý kozinci pripisuje tradičná medicína, sa na neho upína v poslednej dobe i pozornosť modernej vedy, ktorá v ňom vidí účinný stimulant imunitného systému.

Moderná veda rozlúštila, že za účinky kozinca blanitého sú zodpovedné jeho aktívne zložky, teda predovšetkým saponíny, polysacharidy, izoflavonoidy, voľné aminokyseliny a niekoľko stopových minerálov. Okrem toho v ňom nájdeme kyselinu listovú, kumarín, kyselinu nikotínovú, cholín, betaín, fenolové kyseliny ako kofeínovú, chlorogenovú, isoferulovou či ferulovú, ďalej sitosterol a kyseliny linolovú a linolénovú.

Nobelova cena za objav mechanizmu starnutia buniek

Nie je to ale vplyv na imunitu, o čom sa v poslednej dekáde diskutuje najčastejšie. Je to jeho vplyv na dĺžku života. V roku 2009 odhalil tím troch vedcov spôsob, akým starne ľudský organizmus, a za tento objav po práve získal Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo.

Za starnutie sú zodpovedná zakončenia chromozómov, teda veľkých molekúl DNA nesúcich našu genetickú informáciu. Teloméry, ako sa zakončenia nazývajú, sa zakaždým pri bunkovom delení skracujú, a tým v podstate definujú dĺžku života chromozómov. Toto skracovanie telomér hrá najvýraznejší úlohu v starnutí organizmu a rozvoji rakoviny.

Ako s tým súvisí astralagus čiže kozinec?

Tradičná čínska medicína tvrdí, že kozinec blanitý podporuje čchi, teda životnú silu, teraz však toto tvrdenie potvrdzujú aj vedecké skúmania. Podľa niektorých štúdií, ako je táto a táto, spomaľuje kozinec starnutie na molekulárnej úrovni. Jeden zo saponínov, Astragalosid IV, ktorý kozinec obsahuje, dokáže zvrátiť poškodenie chromozómov aktiváciou enzýmu telomeráza, čím pôsobí proti skracovaniu telomér a celkovo spomaľuje bunkové starnutie.

Akonáhle sa totiž teloméry skrátia počas bunkových delení na najmenšiu možnú hranicu, bunkové delenie ustáva a tkanivá degradujú a odumierajú. Enzým telomeráza ale teloméry obnovuje. Ako organizmus starne, nedochádza samozrejme k ich nekonečnej produkcii, degradácia buniek sa však spomaľuje.

Astragalosid IV však nie je jedinou aktívnou látky v kozinci. Pre svoje anti-agingové benefity je skúmaný tiež ďalší saponín, a to Cykloastragenol, o ktorom sa predpokladá, že má na aktiváciu enzýmu telomeráza ešte výraznejší vplyv.

Posilní imunitu

Čo sa týka podpory imunitného systému, vie sa, že extrakt z koreňa kozinca blanitého navyšuje množstvo bielych krviniek a podporuje tvorbu protilátok, čím zlepšuje odolnosť organizmu voči vírusom a baktériám. Popri tom stimuluje aktivitu aj produkciu buniek imunitného systému, ako sú T-lymfocyty, makrofágy, NK bunky (tzv. prirodzení zabijaci) a imunoglobulínov.

U makrofágov, ktoré v podstate požierajú cudzorodé látky, a tým chránia organizmus pred rozvinutím infekcií, dochádza po orálnom užití koreňa astralagu k nárastu ich koncentrácie. NK bunky, ktoré svoje označenie „prirodzení zabijaci“ získali z anglického označenia "natural killers", sú zase po užití kozinca blanitého až o šesťkrát silnejšie vo svojom boji proti patogénom vstupujúcim do organizmu.

Bez stresu

Kozinec blanitý je navyše adaptogénna rastlina. Zoznámte sa s tým, aký vplyv majú adaptogény na organizmus:

Veľký súpis adaptogénov, ktoré vám pomôžu vysporiadať sa so stresom Veľký súpis adaptogénov, ktoré vám pomôžu vysporiadať sa so stresom Úzkosti, nespavosť, nedostatok energie, "umŕtvené" libido, ale aj nadúvanie alebo problémová pleť, s tým všetkým vám môžu pomôcť adaptogény.

Čoby adaptogén pôsobí proti stresu. U adaptogénov je unikátne ich pôsobenie - jedincom, ktorí sú pod tlakom a úzkostliví, prináša upokojenie a úľavu. Naopak tým, ktorí sú unavení, dodáva energiu. Celkovo tak organizmu napomáha vyrovnať sa účinne so stresom.

A tým výpočet zdravotných benefitov nekončí

U kozinca blanitého býva zmieňovaný jeho pozitívny vplyv na sústavu žliaz s vnútornou sekréciou, predovšetkým v prípade fibromyalgia a chronického únavového syndrómu. Extrakt z koreňa kozinca vedľa toho pôsobí kardioprotektívne, teda chráni srdcovo-cievnu sústavu. Preventívne pôsobí proti ukladaniu plaku v cievach a zhoršeniu ich priepustnosti tým, že chráni ich vnútorné steny.

V rámci tradičnej čínskej medicíny sa využíva tiež pri mužskej neplodnosti, predpokladá sa, že zlepšuje pohyblivosť spermií. Podporuje navyše dobrý stav mužských pohlavných hormónov, pretože reguluje hladinu glukózy v krvi, a tým udržiava optimálnu hladinu testosterónu a rastového hormónu.

S článkom súvisia tieto produkty:

Doprava zadarmo
Light of Life
Predĺžte svoj život a spomaľte starnutie organizmu s týmto exkluzívnym výživovým doplnkom. Vyvinutý na
179 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Ste ekologicky uvedomelí, ale zároveň chcete aj starostlivosť o pleť, ktorá funguje?
Zdravý život22.10.2018

Ste ekologicky uvedomelí, ale zároveň chcete aj starostlivosť o pleť, ktorá funguje?

Potom si vyberte produkty britskej značky Medik8. Tá je popredným odborníkom na omladenie pleti a riešenie jej nedostatkov. Po refreshi svojich produktov na začiatku tohto roka sa ale navyše pripojila aj k hnutiu za zelenšiu a zdravšiu planétu a vo všetkých ohľadoch znížila svoj ekologický dopad.

Pomáha škorica na diabetes? Prečítajte si fakty
Zdravý život21.9.2018

Pomáha škorica na diabetes? Prečítajte si fakty

Cukrovka čiže diabetes je ochorenie, pre ktoré je typická príliš vysoká hladina krvného cukru. Ak nie je pacient s cukrovkou dispenzarizovaný a liečený, objaviť sa môžu závažné zdravotné komplikácie.

UVA a UVB lúče. Čo škodí pleti viac?
Zdravý život29.8.2018

UVA a UVB lúče. Čo škodí pleti viac?

Väčšina opaľovacích krémov udáva len hodnotu SPF. Vedeli ste ale, že toto označenie podáva informáciu výhradne o schopnosti produktu chrániť pleť pred UVB žiarením? A viete tiež, ako veľmi dokážu pleť poškodiť UVA lúče?

Užívajte si celoročné leto so stredomorskou diétou. A ako bonus schudnete!
Zdravý život27.8.2018

Užívajte si celoročné leto so stredomorskou diétou. A ako bonus schudnete!

Stredomorská diéta nie je vlastne tak úplne reštriktívna diéta, ale skôr spôsob zdravého stravovania, ktoré vám pripomenie dlhé večery strávené na dovolenke v Španielsku, Grécku či v Taliansku. Okrem toho, že vám bude chutiť, bude mať aj pozitívny vplyv na vaše zdravie.

Prekyslenie organizmu: Je zdravší šalát alebo steak?
Zdravý život2.8.2018

Prekyslenie organizmu: Je zdravší šalát alebo steak?

Podľa teórie o prekyslenie organizmu rozhodne šalát. Hovoríte si, čo je ale zle na kúsku kvalitného hovädzieho?