Poznáte vitamíny, ktoré potrebuje pre omladenie a zdravie vaša pleť?

Poznáte vitamíny, ktoré potrebuje pre omladenie a zdravie vaša pleť?

Pretože je koža najväčším telesným orgánom, treba jej tiež dostatočne vyživovať a starať sa o ňu.

Najdôležitejšie je chrániť pleť pred ultrafialovým žiarením. Po prvé tak pôsobíte preventívne proti rozvoju rakoviny kože a jej najzhubnejšej forme melanómu, za druhé pleť chránite pred predčasným starnutím pleti, tzv. fotostarnutím.
 
Pozor, slnko ale nie je nepriateľ. Bez jeho "pomoci" by sme si v organizme neboli schopní vytvoriť dostatočné množstvo vitamínu D, ktorý sa v organizme po expozícii slnečnému žiareniu syntetizuje. "Déčko" je jedným z najdôležitejších vitamínov pre pleť, rovnako tak ako vitamíny C, E a K.
 
Práve vďaka nim bude vaša pleť zdravá a mladistvá, ich dostatočné množstvo znižuje riziko vzniku tmavých škvŕn, začervenania, vrások, hrubnutia pleti aj nadmerné suchosti pleti. Získať ich môžete ako v podobe výživový doplnkov, tak je do pleti môžete "dostať" topickú aplikácií prostredníctvom kozmetických produktov.
 

Vitamín D

Vitamín D sa v organizme syntetizuje, keď je do kože absorbované slnečné žiarenie a cholesterol sa premieňa na vitamín D. Ten čerpajú obličky a pečeň a je transportovaný organizmom, aby utváral zdravé bunky. Ide napríklad o bunky kože, kde hrá vitamín D kľúčovú úlohu, najviac ovplyvňuje jej farebný odtieň. Jeho dostatočné množstvo môže dokonca aj zlepšiť stav lupienky.
 
Umelo vytvorená forma vitamínu D kalcitriol sa využíva v topicky aplikovaných prípravkoch, ktoré sa užívajú na zmiernenie príznakov psoriázy, znižuje zápal a podráždenie kože, pričom má minimálne vedľajšie účinky.
 

Ako zvýšiť hladinu vitamínu D?

  • Aspoň desať minút denne strávte na slniečku bez aplikácie ochranného prípravku
  • Konzumujte potraviny obohatené o vitamín D
  • Doprajte si pravidelne tiež pokrmy prirodzene bohaté na vitamín D ako sú morské ryby ako losos, tuniak a treska
 vitamíny na pleť 
 

Vitamín C

Veľké množstvo vitamínu C sa nachádza vo vrchnej vrstve kože epidermis, rovnako tak ako v dermis, strednej vrstve kože. Tento silný antioxidant zohráva významnú úlohu v produkcii kolagénu a napomáha udržať kožu zdravú. Práve preto je kľúčovou živinou v produktoch starostlivosti o pleť i výźivových doplnkov.
 
Jeho orálne užívanie môže navyše navýšiť účinnosť aplikovaných opaľovacích krémov a posilniť prirodzenú ochranu pleti pred škodlivými ultrafialovými lúčmi. Znižuje poškodenie buniek žiarením a napomáha tiež hojeniu tkanív.
 
Vitamín C pôsobí taktiež proti vzniku známok starnutia pleti vďaka svojej úlohe v syntéze kolagénu. Napomáha regenerácii poškodenia a v niektorých prípadoch redukuje vrásky. Jeho dostatočný príjem môže zlepšiť stav suchej pleti a pôsobí tiež ako prevencia jej nadmerného vysušenia. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C v našej strave, rovnako ako výźivových doplnkoch je našťastie jeho nedostatok veľmi vzácny.
 

Ako si jeho dostatok zabezpečiť?

  • Konzumujte citrusové plody, jahody, brokolicu či špenát
  • Užívajte výźivové doplnky
  • Poobzerajte sa po topicky aplikovaných produktoch s jeho obsahom, ktoré pôsobia proti suchosti pleti, začervenaniu, vráskam a nadmernej pigmentácií
Vitamín C a ďalšie dôležité živiny získate vďaka výźivovému doplnku VIT-A-MIN by Brandeis Clinic.
 
Nezabúdajte ani na aplikáciu vitamínu priamo na pleť, vyberte si antioxidačné sérum CE - Tetra, ktoré obsahuje nielen "céčko", ale aj vitamín E.
 

Vitamín E

Rovnako ako vitamín C je aj tiež vitamín E silný antioxidant. Jeho hlavnou funkciou vo vzťahu ku koži je jej ochrana pred poškodením slnečným žiarením. Pri topickej aplikácii je schopný čiastočne blokovať ultrafialové lúče dopadajúce na pleť, ešte viac tak podporiť jej ochranu pri aplikácii opaľovacieho krému či iného širokospektrálneho kozmetického produktu a minimalizovať potenciálne poškodenie. Vďaka tomu je jeho aplikácia tiež prevenciou rozvoja vrások a nadmernej pigmentácie.
 
Organizmus vitamín E obvykle produkuje prostredníctvom kožného mazu. V ideálnom prípade a rovnováhe udržuje kožný maz pleť hydratovanú a pôsobí preventívne proti jej vysúšaniu. Veľmi suchú pleť zaťaženú nedostatkom kožného mazu možno preto "ozdraviť" práve aplikáciou vitamínu E. Ten vedľa toho navyše pôsobí proti zápalovým procesom v pleti a stimuluje jej hojenie.
 
Pri topickej aplikácii si dajte pozor, aby pleť produkt dostatočne absorbovala - po osvietení UV žiarením totiž stráca vitamín E svoju účinnosť. Vhodné je preto používať produkty s jeho obsahom nielen ráno, ale aj večer.
 

Ako zvýšiť príjem vitamínu E?

  • Do stravy zahrňte viac orechov a semienok (mandle, lieskové oriešky, slnečnicové semienka)
  • Užívajte multivitamín alebo výźivový doplnok s obsahom vitamínu E
  • Spoľahnite sa aj na lokálne aplikované kozmetické produkty s obsahom vitamínu E a vitamínu C, ktorý ešte viac podporí prirodzenú odolnosť pleti voči UV žiareniu
Dostatočnú dávku vitamínu E a ďalších živín nájdete vo výźivovom doplnku určenom pre zachovanie mladistvosti YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic.
 
Čoby produkt na topickú aplikáciu vitamínu E vám poslúži nočné retinolové sérum Retinol 3 TR, ktoré popri "éčku" obsahuje najmä vitamín A vo forme retinolu pôsobiacemu proti starnutiu pleti a problémom s akné.
 

Vitamín K

Vitamín K je dôležitý pre zrážanie krvi, a tým pádom zásadne ovplyvňuje hojenie zranení, modrín a regeneráciu, napríklad po chirurgických zákrokoch. Podľa niektorých odborníkov hrá významnú úlohu pri redukcii a zlepšeniu stavu strií, červených popraskaných žiliek, jaziev, nadmernej pigmentácii a tmavých kruhov pod očami.
 
Nájdete ho v mnohých produktoch starostlivosti o pleť, znižuje opuchy a vznik modrín, vďaka čomu ho často po operačných zákrokoch odporúčajú lekári pre lepšie hojenie pleti. Jeho nedostatok v organizme sa nevyskytuje príliš často. Jeho hladinu však môžete zvýšiť konzumáciou kelu kučeravého, špenátu, kelu, listového šalátu či zelených fazuliek.
 
Pre zdravie pleti je teda dostatok niektorých vitamínov kľúčový, rovnako tak pre celkové zdravie organizmu a jeho správne fungovanie. Nedostatok živín môže mať naopak na pleť veľmi negatívny vplyv. Napríklad vitamín C a vitamín E zohrávajú významnú úlohu v ochrane pleti pred poškodením plynúcim zo slnečného žiarenia a ich nedostatok môže nepriamo ovplyvňovať aj rozvoj rakoviny kože.
 
Vyberte si preto vhodný výživový doplnok s obsahom dôležitých vitamínov zameraný priamo na ochranu a podporu zdravia kože, akým je napríklad BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic.
 
 
Staršie články:
Glukosamín môže uľaviť pri bolestiach kĺbov, zlepšuje aj zlé trávenie
Zdravý život21.7.2017

Glukosamín môže uľaviť pri bolestiach kĺbov, zlepšuje aj zlé trávenie

Glukosamín je prirodzenou zložkou kĺbových chrupaviek. Tvorí jej reťazce prepojených cukrov a proteínov. Zvlhčuje kĺby a telu napomáha tlmiť nárazy, umožňuje tiež bezbolestný pohyb kĺbov, kostí a svalov.

Bojujte proti stresu a ešte pred letom zrelaxujte. Na dovolenke sa vám to bude hodiť!
Zdravý život30.6.2017

Bojujte proti stresu a ešte pred letom zrelaxujte. Na dovolenke sa vám to bude hodiť!

Deadline, termíny, prázdniny ... Jedným slovom stres, ktorý dokáže poriadne zarobiť na vrásky nielen na čele.

Kyselina listová ochráni vašu pleť pred predčasným starnutím
Zdravý život30.6.2017

Kyselina listová ochráni vašu pleť pred predčasným starnutím

Spomaliť starnutie pleti a zvrátiť jeho prejavy, aj to zvládne kyselina listová čiže vitamín B9, ta býva obvykle spájaná skôr s výživou než topickou aplikáciou.

Erektilná dysfunkcia je síce častý problém, ale možno sa mu vyvarovať prevenciou
Zdravý život28.6.2017

Erektilná dysfunkcia je síce častý problém, ale možno sa mu vyvarovať prevenciou

V súvislosti s narastajúcim vekom sa erektilná dysfunkcia stáva stále bežnejším problémom. To však neznamená, že sa jej nemožno vyvarovať!

Kompletný list: Týmto látkam by ste sa v tehotenstve mali vyhnúť oblúkom!
Zdravý život28.6.2017

Kompletný list: Týmto látkam by ste sa v tehotenstve mali vyhnúť oblúkom!

V tehotenstve nestačí sa len vyhýbať plesňovým syrom, sushi a neužívať niektoré lieky, nebezpečenstvo pre nenarodené bábätko číha aj v kozmetických produktoch. Čomu by ste sa teda mali počas deviatich mesiacov "v očakávaní" (a nasledujúcich mesiacov dojčenia) vyvarovať, aby ste minimalizovali riziká?