4 tipy, ako ochrániť pleť pred účinkami slnečných lúčov

4 tipy, ako ochrániť pleť pred účinkami slnečných lúčov
Rubrika: Omladenie pleti 05.02.2014
tlač

Každoročne odpočítavame posledné zimné dni a netrpezlivo očakávame prvé jarné slnečné lúče. Slnko nás nabíja energiou a ku svojmu životu ho potrebujeme. Avšak ako všetko, aj slnko má svoje dobré aj zlé stránky a účinky na ľudské zdravie. Pleť by sme mali pred škodlivými účinkami slnečných lúčov chrániť.

Vitamín s ochranou

Čistý vitamín E už nie je určený len pre vnútorné použitie a posilnenie tela. Na trhu je teraz k dostaniu aj čistý vitamín E (5% koncentrácia) v ampulkách pre pleť. Tento vitamín mladosti obnovuje celkovú vitalitu pokožky, pomáha liečiť nedostatky pleti a drobné choroby a napomáha hojeniu jaziev. Vitamín E čiže Tokoferol je veľmi účinný prírodný antioxidant, zbavuje pleť škodlivých látok a voľných radikálov, ktoré nachytáme počas každého dňa. Tento vitamín je obzvlášť vhodný na používanie počas leta, pretože chráni pokožku pred účinkami UV žiarenia.
 

Neprejde ani lúč

Veľmi účinnou ochranou sú opaľovacie krémy s ochranným faktorom (SPF) 30 a 50. Je dobré používať krém, ktorý chráni, ale zároveň tiež dopraje pleti niečo naviac. Najvhodnejšia je pri horúcich letných dňoch dostatočná hydratácia. Opaľovacie krémy Dermaheal chránia pokožku pred predčasným starnutím spôsobeným UVA a UVB žiarením. Poskytuje výbornú hydratáciu, vyživuje suchú pokožku a nezanecháva nepríjemný pocit mastnoty. Odporúčané oblasti použitia sú tvár, krk a dekolt. Nezabúdajte krém naniesť aspoň 20 - 30 minút pred vystavením pokožky priamemu slnku.

 

Líčenie s ochranou

Ak nie ste typ, ktorý by rád používal ochranné krémy, skúste aspoň pri výbere dekoratívnej kozmetiky zvoliť tú, ktorá to urobí za vás. Stačí sa v regáloch málinko zorientovať a vybrať make-up, ktorý obsahuje ochranný faktor. Maku-up už dávno nemá len kryciu funkciu, ale dokáže tiež hydratovať, vypínať a chrániť pokožku ako pred UV žiarením tak pred škodlivinami z ovzdušia. Takýto make-up stojí síce pár stoviek, ale vydrží až 12 mesiacov a funguje.
 

Čo takto dať si rajčinu

Okrem kozmetiky je dôležitá pri ochrane pleti tiež správna výživa. Bunky pleti pred poškodením UV žiarením aj starnutím vraj najlepšie ochránia paradajky. Mali by sa konzumovať denne a najlepšie tepelne upravené. Paradajky sú veľmi bohaté na lykopén, ktorý patrí do skupiny tzv antioxidantov, chrániacich bunky, tkanivá a orgány pred poškodením voľnými radikálmi. Je prevenciou rakoviny aj starnutia. Lykopén obsiahnutý v paradajkách je pre človeka najlepšie stráviteľný keď je paradajka iba uvarená. Do tela sa ho totiž uvoľní viac ako zo surových plodov. Lykopén je tiež veľmi účinný pri ochrane buniek kože pred poškodením ich mitochondriálnej DNA pôsobením slnka či voľných radikálov. Konzumácia paradajok síce neurobí z človeka jedinca úplne odolného voči slnku, ale môže byť veľmi cenným doplnkom ochrany pred slnkom.
Koniec článku