5 benefitov, ktoré vašej pleti prinesú oleje. Plus zoznam tých najlepších!

5 benefitov, ktoré vašej pleti prinesú oleje. Plus zoznam tých najlepších!
Rubrika: Omladenie pleti 01.01.2019
tlač

O olejoch panuje stále veľa predsudkov. Ako napríklad ten, že pleť zamastia a zbytočne zaťažia. Pritom to ale nemusí byť vôbec pravda, a vašej pleti môžu naopak výrazne prospieť. A to dokonca aj pleti mastnej.

Už starí Egypťania vedeli, že práve vďaka olejom bude ich pleť vyzerať zdravo a mladistvo. Lenže v posledných rokoch boli pleťové oleje v podstate na „blackliste“. Takmer nikto ich nepoužíval a boli často démonizované kvôli tomu, že údajne upchávajú póry. Je však potrebné mať na pamäti zásadnú vec - nie je totiž olej ako olej.

Niektoré môžu pleť vyživovať, iné môžu póry skutočne upchávať alebo dokonca pleť podráždiť. Ak teda chcete oleje do svojej starostlivosti o pleť zahrnúť, je vhodné ich použitie konzultovať s odborníkom.

Prečo by ste mali pleťové oleje používať?

Zredukujú vrásky

To, že za predčasným starnutím pleti stojí ultrafialové žiarenie a s ním súvisiaca reťazová reakcia generujúca voľné radikály, už pravdepodobne viete. Dôraz by ste preto mali klásť na antioxidanty, ktorými sú pleťové oleje často priamo nabité. To je jeden z mechanizmov, ktorým pleťové oleje pôsobia proti jemným ryhám, linkám a vráskam. Druhý mechanizmus úzko súvisí s nasledujúcim bodom.

Urobí prietrž suchej pleti

Striedanie teplôt, klimatizácia, kúrenie, to všetko vyťahuje z pleti vlahu, vplyv majú aj tie prekliatej voľné radikály. Výsledkom je suchá pleť s tendenciou k vzniku šupiniek, praskliniek alebo začervenania. Pokožka môže byť hrubá, povrchovo nezjednotená a nezdravým vzhľadom. S tým všetkým si ale poradia pleťové oleje, ktoré vašu pleť počas chvíľky vyživia, zjemnia a zregenerujú. Veľakrát sú dokonca účinnejším hydratačným činidlom ako bežné pleťové krémy (ak teda zrovna nemáme na mysli Ultimate Recovery Intense, najvýživnejšie krém v našom portfóliu určený na extrémne namáhanú, citlivú a prerušenú pleť, napríklad po dermokozmetických ošetreniach). Posledným dielom do skladačky prevencie vrások s použitím olejov je teda fakt, že čím suchšia pleť je, tým náchylnejšia je k vzniku jemných rýh a vrások. Potrebujete ešte nejaký ďalší dôvod k tomu zaobstarať si produkt s obsahom pleťových olejov?

Chráni pleť

Pleťové oleje nielen, že pleť hydratujú, ale vďaka svojej lipofilnej povahu dokážu vstúpiť do jej hlbších vrstiev, kde utvoria ochrannú bariéru brániacu vstupu patogénov, toxínov a potenciálne dráždivých látok. Niektoré typy pleťových olejov okrem toho posilňujú kožný plášť, vlastnú ochrannú bariéru kože. To sa hodí najmä v prípade, že je vaša pleť precitlivená s tendenciami k alergickým reakciám a podráždeniu. Čím je totiž kožný plášť silnejší a zdravší, tým sa znižuje riziko podráždenia pleti.

Pretože mnohé z nich pôsobí protizápalovo, môžu niektoré pleťové oleje pomôcť aj v prípade, že už sa podráždenie na koži objavilo. A je jedno, či sa jedná o primárne podráždenie, keď začínate s retinolom, alebo či trpíte rozaceou. Vybrané oleje vašu pleť dokážu upokojiť a uľaviť od začervenania, pnutia i svrbenia.

Skvelý podklad pre make-up

Ľahšie typy olejov môžu byť perfektnou bázou pred nanesením make-upu. Dôležitá je ich rýchla absorpcia do pleti. Ak máte kombinovaný typ pleti s typickou mastnou T-zónou, môžete olej naniesť len do suchších lokalít, teda predovšetkým na líca a na okolie očí, ktoré príjemne hydratuje. Aplikovaný make-up sa po pleti krásne rovnomerne rozprestrie, bez toho aby utváral šupinky. Dokonalý vzhľad zaručený!

Proti akné a rozšíreným pórom

Akokoľvek to môže znieť ako protirečenie, pleťové oleje môžu byť účinné aj proti akné. Niektoré oleje totiž môžu regulovať produkciu kožného mazu. Dôležité je voliť produkty s ľahkou textúrou, ktoré pleť nezaťažia, ale iba jej dodajú potrebnú hydratáciu. Mastná pleť s akné môže byť totiž často presušená v dôsledku používania príliš agresívnych čističov a ďalších kozmetických produktov proti pupienkom. Hoci sa pleť snažíte čistiť a zbaviť prebytočného kožnému mazu, pokožka môže byť stresovaná a v reakcii na to produkovať kožného mazu ešte o niečo viac ... A vzniká začarovaný kruh, z ktorého nie je ľahká cesta von. Vedzte však, že tá cesta môže viesť aj cez pleťové oleje. Tie môžu dokonca pomôcť tiež prečistiť upchaté póry a podporiť ich stiahnutie a minimalizáciu.

Aké pleťové oleje sú najlepšie?

  • Arganový, zvaný vo svojej domovine v Maroku tekuté zlato, hydratuje a posilňuje vlasy aj pleť, zlepšiť môže tiež stav vašich slabých, štiepiacich sa nechtov.
  • Jojobový, ktorý zjemňuje a vyhladzuje pleť, je tiež jedným z olejov odporúčaných na redukciu rozšírených pórov a akné. Len si dajte pozor na množstvo, rozhodne by ste ním svoju mastnejšiu pleť nemali "polievať", ale len ľahko "naklepkať" a nechať vstrebať. Produkcia kožného mazu by sa pri pravidelnom ošetrovaní pleti mala prirodzene znížiť.
  • Tea tree olej z austrálskeho čajovníka je rokmi preverenou zbraňou proti akné, používať ho môžete cielene priamo na jednotlivé pupienky, alebo v nižšej koncentrácii či ako súčasť kozmetického produktu určeného na čistenie pleti.
  • Olej zo semien moringy vyhladzuje a zjemňuje textúru pleti, ktorej dodáva energiu a žiarivý vzhľad. Dokonalé osvieženie!
  • Slnečnicový olej je plný kyseliny linolovej, ktorá v pleti utvára zásobáreň dôležitého vitamínu E. Na pleti pôsobí protizápalovo, podporuje tiež jej hojenie. Lipidy prostaglandíny napomáhajú obnove poškodených či zapálených tkanív. Tento olej obstará ako hydratáciu, tak aj výživu, a dokonca aj prečistenie pleti.
  • Rozmarínový olej stimuluje obnovu kožných buniek, podporuje proces deskvamácie a pleť zanecháva regenerovanú a osvieženú.
  • Pelargóniový olej čistí pleť, je preto vhodný pre starostlivosť o mastnejšie typy pleti či pleť aknóznu. Okrem toho pleť upokojuje a prináša úľavu od jej začervenania.
Koniec článku