Ako doručiť peptidy do kože, aby vás zbavili vrások? Špeciálnym systémom

Ako doručiť peptidy do kože, aby vás zbavili vrások? Špeciálnym systémom
Rubrika: Omladenie pleti 23.08.2019
tlač

Peptidy sú v kozmetických produktoch pomerne bežnou zložkou s mnohými preukázanými účinkami na pleť. Problematické býva však ich doručenie do pleti do miesta pôsobenia. Pretože sa jedná o väčšie molekuly hydrofilného charakteru, pre svoju najvyššiu účinnosť potrebujú špeciálny systém doručenia, ktorý im pomôže prestúpiť vrchnou vrstvou kože stratum corneum a zaistí to, že ich efektivitu nezníži ich obmedzená penetrácia do pleti.

Britská firma Medik8 týmto cieľom vyvinula unikátny viackrokový penetračný systém, ktorý peptidy z kozmetického produktu dopraví až do epidermis, kde je ich miesto pôsobenia. Tento systém pozostáva z dvoch častí, a to technológia The Cosmetic Drone a peptidov prestupujúcich do buniek.

Systém doručenia dronom

Základom toho, ako dostať peptidy do pleti na miesto určenia, je technológia doručenia kozmetickým dronom. Táto technológia využíva peptid medi obalený v polymére so špecifickými vonkajšími peptidmi. Tie celú kapsulu navádzajú až k bunkám fibroblastov, ktoré v dermis produkujú kolagén. Akonáhle sa prichytia k fibroblastu, obalený systém vstúpi do bunky a začne do nej postupne uvoľňovať svoj vnútorný obsah - peptid s cielenou aktivitou. Týmto systémom je zaručená najvyššia účinnosť peptidov a ich omladzujúci efekt.

Prečítajte si o peptidoch v kozmetických produktoch:

Navýšte účinky filozofie CSA. Ako? S pomocou peptidov Navýšte účinky filozofie CSA. Ako? S pomocou peptidov Filozofia CSA pozostáva z aplikácie vitamínu C a ochrany pred UV lúčmi ráno a aplikácie vitamínu A večer. To všetko má za následok obnovu kolagénu a elastínu v koži, a tým pádom jej omladenie. Pokiaľ do starostlivosti pridáte peptidy, účinok filozofia CSA tak maximalizujete.

Kozmetický dron

Fibroblasty sa nachádzajú v dermis kože. Produkujú kolagén a elastín, ktoré sú súčasťou extracelulárnych priestorov v koži, čím jej poskytujú oporu, objem a štruktúru. Ako starneme, produkcia kolagénu a elastínu sa začína spomaľovať, naopak sa urýchľuje ich rozpad prostredníctvom enzýmu metaloproteinázy. Dochádza navyše ku glykozylácii, reakcii medzi molekulami cukrov a kolagénu, kvôli ktorej môže kolagén začať tuhnúť a strácať svoje žiaduce vlastnosti.

Systém enkapsulácie sa skladá z vnútornej hmoty tvorenej PLGA - kopolymérom kyseliny mliečnej a kyseliny glykolovej a vonkajším obalom na báze polyvinyl alkoholu. V priemere kapsule majú asi 220 nm. Ligandový peptid palmitoyl heptapeptid je kovalentne naviazaný k vonkajšej vrstve enkapsulačného systému, vo vnútri tohto systému je peptid medi palmitoyl hexapeptid, ktorý sa vďaka tomuto systému dostane na miesta, kde môže spustiť svoju omladzovaciu akciu.

Pritiahne sa k fibroblastom

Vonkajšia ligand má skvelú afinitu k receptorom fibroblastových rastových faktorov (FGF), ktoré ho navedú smerom k fibroblastom v dermis. Tento ligand účinne navádza kapsulu k špecifickým receptorom cieľových buniek - fibroblastov. Akonáhle sa ligand naviaže na FGF receptor, dôjde k aktivácii kapsule, jej prestupu do fibroblastu, a predovšetkým k uvoľneniu jej obsahu, teda peptidu medi.

Ligandový peptid je pritom hlavný faktor, čo robí systém natoľko účinným v omladení pleti. Bez neho totiž kapsula vstupuje a svoj obsah uvoľňuje do všetkých typov buniek kože, kde však aktívny peptid medi svoj účinok nevykazuje. Až pridanie ligandu zabezpečilo afinitu priamo k fibroblastom. Tým, že sa ligand naviaže na FGF, spúšťa fyziologickú reakciu zodpovednú za hojenie kože a syntézu kolagénu a elastínu.

Vylepšený penetračný systém - do buniek prestupujúce peptidy

Sérum Liquid Peptides od Medik8 obsahuje polyarginin a polylysin, spoločne s ich kopolymérmi. Všetky tieto peptidy môžeme súhrnne označiť ako "do buniek prestupujúce peptidy".

Peptidové reťazca polyargininových a lysinových kopolymérov majú silne kladný náboj a sú hydrofilné. Vďaka tomu sú na seba schopné naviazať negatívne nabité časti bunkových membrán, ako sú fosfátové a sulfátové skupiny. Tie sú príčinou pokrivenia bunkových membránových dvojvrstev, čím v koži vznikajú póry, ktoré umožňujú prestup ďalších aktívnych látok z produktov vstúpiť až do bunky. Kopolyméry polylysinu a polyargininu sa preto často využívajú ako zlepšovače penetrácie a zaisťujú, že ostatné peptidy vstúpia hlbšie do kože a vykazujú maximálnu účinnosť.

Popri tom, že uľahčujú penetráciu, sú navyše kopolyméry polyargininu a polylysinu v pleti aktívny samy o sebe v podobe L-lyzínu a L-arginínu. Tieto dve aminokyseliny sú nevyhnutné pre optimálnu štruktúru dermálnych bielkovín. Lyzín hrá úlohu v utváraní väzieb medzi podjednotkami kolagénu a napomáha aktivácii hojivých procesov v koži tým, že posilňuje syntézu kolagénu I. typu, glykosaminglykanov a peptidoglykanov v dermis. Arginín sa taktiež zúčastňuje hojivých procesov v koži. Spoločne potom peptidové reťazce arginínu a lyzínu stimulujú produkciu extracelulárneho matrixu.

Koniec článku