Čo sú rastové faktory

Čo sú rastové faktory
Rubrika: Omladenie pleti 23.11.2013
tlač

Musíme si priznať, že väčšinu žien po tridsiatke už začínajú trápiť prejavy starnutia, úplne konkrétne povedané - vrásky. Predajcovia sa nám snažia ponúkať nespočetné množstvo krémov, sér a zázračných kúr a ešte k tomu väčšina sľubuje vyhladenie vrások a lifting tváre do druhého dňa.

Každý krém obsahuje inú zázračnú zložku, takže je jasné, že máme problém sa vyznať v tom, čo naozaj funguje. V poslednej dobe sa hovorí dosť o využití rastových faktorov v kozmetike, takže sme sa rozhodli venovať práve tejto téme.  

Hlavná účinná zložka – rastový faktor

Všeobecne povedané, rastový faktor je látka alebo podnet, ktorý navodzuje rast organizmu alebo jeho časti. Dokáže tak zvyšovať počty buniek (tzv. proliferácie buniek), alebo nejaké nové vytvárať.
Všeobecná poučka síce znie dobre a úprimne, nájdete ju kdekoľvek na Internete.
Ale aký rastový faktor je vlastne ten dobrý? Je dôležité si uvedomiť, že rastových faktorov existuje nespočetné množstvo druhov a samozrejme, nie všetky sú prospešné pre našu pokožku. Musíme teda vybrať výrobok, ktorý obsahuje rastový faktor určený priamo pre kožu - tzv. epidermálny rastový faktor (EGF). U tohto rastového faktora bol totiž preukázaný účinok, a to nie hocijaký. Epidermálny rastový faktor preukázateľne zvyšuje počet epidermálnych buniek a zároveň zvyšuje tvorbu kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej. To sú všetko látky, ktoré sú dôležité pre zdravú pokožku bez vrások. EGF v podstate aktivuje kožné receptory, ktoré stimulujú obnovu buniek a následnú regeneráciu pokožky.
 

Ako sa rastové faktory vyrábajú a ako ich dopraviť dovnútra?

Rastové faktory sú najčastejšie vyrábané synteticky v laboratóriách. Najkvalitnejšie rastové faktory sú vyrábané biotechnologickým postupom a samozrejme sú tiež filtrované tak, aby výsledný produkt obsahoval iba čistý a pozor, tiež stabilizovaný rastový faktor.
Aby aktívne látky mohli fungovať, musíme ich tiež nejakým spôsobom dopraviť dovnútra pokožky. Je totiž logické, že akákoľvek aktívna látka bude ťažko účinkovať na povrchu pokožky, kde nemá čo množiť alebo vytvárať. Preto je nutné, aby bola aktívna látka uzavretá v tzv. nosnom médiu, ktoré nám zaručí prienik medzibunkovým priestorom do pokožky. Podľa posledných výskumov je najúčinnejšou a tiež najbezpečnejšou formou dopravenia látok do pokožky tzv. lipozomálny systém distribúcie. Aktívne látky sú uzavreté do lipozómu, ktorý látku chráni a má schopnosť dopraviť aktívnu zložku tam, kde ju potrebujeme. Ide v podstate o ochranný obal aktívnej látky.
 

Jedna ingrediencia spravidla nestačí

Každý účinný prípravok proti vráskam obsahuje aspoň jednu silnú aktívnu látku. Avšak kvalitná účinná kozmetika nevsádza len na jedného koňa, ale svojho hlavného ťahúňa podporí aj doplnkovými látkami. Nejde nám predsa len o to, aby sa vrásky potlačili, ale aj o celkovú hydratáciu a regeneráciu pokožky. Z hľadiska kombinácie rastového faktora sa spravidla dodávajú ešte látky vhodné pre hydratáciu, ako je kyselina hyalurónová, rastlinné výťažky a iné upokojujúce látky, ktoré pokožku regenerujú.
Koniec článku