Hydratácia suchej pleti ľahko a rýchlo. Pomôžu vám hydratačné magnety a glycerín

Hydratácia suchej pleti ľahko a rýchlo. Pomôžu vám hydratačné magnety a glycerín
Rubrika: Omladenie pleti 09.04.2019
tlač

A popri tom tiež ďalšie aktívne látky, ktoré nájdete v rôznych kozmetických produktoch. Ako vlastne pleť vodu čerpá a zadržiava?

Hydratácia pleti je nevyhnutná pre jej zdravie. Vďaka nej môžu v koži prebiehať enzymatické procesy, molekuly zostávajú v biologicky aktívnom stave, dochádza tiež k regulácii pH a procesu deskvamácie. Lenže so starnutím pleti sa bohužiaľ spája aj jej zvýšené vysychanie.

Suchá pleť je (nielen) otázkou veku

V dermis zrelej pleti dochádza k úbytku fibroblastov a zároveň sa znižuje aj produkcia kolagénu. Stenčuje sa až o 20% a stráca svoju odolnosť. Zmenšujú sa tiež potné a mazové žľazy, ktoré navyše znižujú svoju aktivitu, ubúda tiež krvných ciev. Výsledkom je znížený pohyb vody z dermis do epidermis. Ten je ale pritom kľúčový!

Voda má tendenciu presúvať sa z hlbších vrstiev kože až do vrchnej stratum corneum, ktorú zvlhčuje. V priebehu starnutia pleti sa znižuje aj množstvo lipidov a prirodzene zvlhčujúcich faktorov v stratum corneum, čo vedie k narušeniu kožného plášťa a suchosti pleti. Tiež slnečné žiarenie môže znižovať množstvo vody v stratum corneum. Suchá pleť pritom nie je len estetickým problémom, ktorý nahráva vráskam a unavenému vzhľadu, ale jedná sa aj o problém zdravotný, keď môže dochádzať k oslabeniu pleti, jej zvýšenej citlivosti, ekzémom alebo dokonca infekciám.

Ako pleť správne hydratovať?

Spoľahnite sa na preverené aktívne látky. Jednou z možností sú hydratačné magnety, látky zložené z izomérov sacharidov. Sú úplne prírodné a 100% rastlinného pôvodu. Pritom sú takmer totožné a štruktúrne rovnaké ako prirodzene sa vyskytujúce sacharidové komplexy v stratum corneum.

Vďaka tomu sa tieto hydratačné magnety môžu nadviazať podobne ako magnety na molekuly keratínu, konkrétne na ε-amínovú skupinu aminokyseliny lyzínu v keratíne. Tým pádom majú voči pleti skvelú afinitu. Neskôr k sebe priťahujú vlahu podobne ako magnet, čím napomáhajú obnoviť hydratáciu pleti. Izoméry navyše v pleti zostávajú a sú prirodzene odlučované ako odumreté kožné bunky v procese deskvamácie.

Superstar glycerín

Okrem hydratačných magnetov je skvelým pomocníkom aj glycerín. Zaraďujeme ho k endogénnym prirodzene zvlhčujúcim faktorom. Rozprestiera sa v stratum corneum a priamo pozitívne ovplyvňuje lipidovú dvojvrstvu a posilňuje fungovanie ochrannej kožnej bariéry, čím znižuje transepidermálnu stratu vody. Tým, že pôsobí hygroskopicky, umožňuje zachovanie a zadržanie vody v koži. A pozitívny vplyv má glycerín tiež na atopickú suchú pleť!

Pre dehydratovanú pleť je ideálna kombinácia hydratačných magnetov a glycerínu. Nájdete ju napríklad v dennom kréme proti rozšíreným pórom Refining Moisturiser alebo antipigmentačnom dennom kréme White Balance Everyday Protect. Kombinácia týchto látok umožňuje čerpať vodu z hlbších vrstiev kože, ale aj vonkajšej atmosféry do stratum corneum. Táto vrchná vrstva kože je vďaka tomu hydratovaná, zjemnená a rozžiarená.

White Balance Everyday Protect Rozjasnite svoju pleť a zároveň ju chráňte pred škodlivým ultrafialovým žiarením a predčasným starnutím s rozjasňujúcim širokospektrálnym denným krémom White Balance Everyday Protect. Spoľahnite sa na ochranný faktor SPF 50 a oxyresveratrol!
Dočasne vypredané
Cena: 51,00 EUR

Dvojicu glycerín a hydratačné magnety môžete doplniť ďalšou zložkou, ktorá hydratáciu pleti podporuje, a to kakaovým maslom. To utvára na povrchu kože hydratačný vrstvu, ktorá v nej uzamyká vlahu, a tiež znižuje transepidermálnu stratu vody. Obnovuje ochrannú bariéru na koži, a je navyše bohaté na polyfenoly a flavonoidy, ktoré pôsobia antioxidačne a chráni pleť pred voľným radikálmi. Obsahuje predovšetkým saturované tuky s vysokým obsahom kyseliny palmitovej a stearovej. Trio týchto aktívnych látok bude rozmaznávať pokožku celého tela v telovom kréme Nourishing Body Cream.

Nourishing Body Cream Svieži hodvábny telový krém intenzívne vyživuje a hydratuje suchú a popraskanú kožu. Ideálny pre aplikáciu v zimnom období, po opaľovaní. Výborný na pokožku vystavenú každodenným vplyvom klimatizácie v kancelárii. Pleť je krásne hydratovaná po celý rok.
Na sklade
Cena: 28,00 EUR

Kyselina hyalurónová ako hydratačná a omladzujúca stálica

Ďalšou hydratačnou látkou je kyselina hyalurónová. Tento glykosaminglykan je tvorený striedavými monosacharidmi, ktoré sú vzájomne prepojené do disacharidov, a tie potom do dlhých reťazcov. Na jednu jednotku disacharidu pripadajú štyri hydroxylové skupiny, v ktorých sa vodík viaže na vodu. Práve týmto mechanizmom navyšuje kyselina hyalurónová hydratáciu pleti. Molekuly vody tak uzamyká v koži a vypĺňa medzibunkové priestory medzi nimi, čím napomáha zachovať štruktúru kože.

Pokožka obsahuje sama o sebe určité množstvo kyseliny hyalurónovej. Vyskytuje sa v medzibunkových priestoroch, ktoré vypĺňa, a tým umožňuje zachovanie optimálnej štruktúry kože a zachovanie jej istej miery hydratácie a elasticity. Jej množstvo sa však s rastúcim vekom v koži znižuje, čím dochádza k úbytku objemu, elasticity a vzniku jemných liniek a vrások. Pre zlepšenie hydratácie je teda vhodné ju na pleť aplikovať topicky.

Posilnite pleť kyselinou hyalurónovou

V takom prípade vstupuje do kože, čím zvyšuje obsah vody v nej. Dokáže to ako zlepšením fungovania ochrannej kožnej bariéry (kožný plášť), tak aj ochranou fosfolipidov v koži pred peroxidáciou ultrafialovými lúčmi, a poťažmo voľnými radikálmi. Aj fosfolipidy sa totiž radia k prirodzene zvlhčujúcim faktorom, nevyhnutným pre správne fungovanie kožnej bariéry.

Pozitívny vplyv má kyselina hyaluronová tiež na enzým β- glukocerebrosidásu, ktorý je v organizme zodpovedný za uvoľňovanie ceramidov zo svojich prekurzorov. Ceramidy sa potom môžu začleniť do lipidovej dvojvrstvy korenocytov, čím dochádza k posilneniu funkcie prítomných prirodzene zvlhčujúcich faktorov a posilneniu ochrannej kožnej bariéry. Vďaka tomu je minimalizované ako vysychanie pleti, tak aj jej podráždenie a nadmerná citlivosť. Popri hydratácii kyselina hyalurónová navyše pôsobí ako signalizačná molekula a mediátor hojenia sa poškodenej kože, takže podporuje regeneráciu a obnovu starnúcej či poškodenej pleti.

Koniec článku