Leto je za nami. Čo na našej pleti napáchalo?

Leto je za nami. Čo na našej pleti napáchalo?
Rubrika: Omladenie pleti 16.09.2015
tlač

Celú zimu sa vždy tešíme až začne svietiť slniečko a naplno sa rozbehne leto. Lenže pozor, leto nie je zrovna priaznivé ročné obdobie z hľadiska vašej pleti. Teraz, na začiatku jesene, je preto potreba napraviť , čo vám leto na pleti spôsobilo. A že toho nie je vôbec málo! Čo všetko sa môže na vašej pleti v lete objaviť?

Spálenie od slniečka

Tu je príčina jasná, avšak následky môžu byť i veľmi tragické. Stačí sa zabudnúť natrieť prípravkom s ochranným SPF faktorom, použiť príliš nízky SPF faktor alebo príliš malé množstvo prípravku a máme zarobené na problém. Bolesť, svrbenie, pnutie, pálenie a dokonce olupovanie pleti, to sú okamžité následky. Avšak medzi tie dlhodobejšie patrí predčasné starnutie pleti alebo dokonca  rakovina kože.
 
Mimochodom, ľudia často zabúdajú na to používať ochranný prostriedok s SPF faktorom aj na vlasovú pokožku (niekedy to robia aj úmyselne, aby nemali mastné vlasy). Riziká sú u spálenin vždy rovnaké, bez ohľadu na to, či sa jedná o pokožku na tvári alebo vo vlasoch.

Popraskané žilky

Nadmerné a dlhodobé vystavovanie pleti nielen, že môže spôsobiť popáleniny, ale i ďalšie nepríjemnosti - na pleti sa môžu objaviť červené popraskané žilky. V dôsledku pôsobenia ultrafialového žiarenia sa žilky približujú až k povrchu pleti alebo dokonca majú tendenciu praskať. Ak si myslíte, že sa táto otázka týka, len starších osôb, kdeže. Popraskané žilky môžu postinúť aj mladšie ročníky.
 

Pehy a tmavé fľaky

Ano, pehy sú roztomilé. Avšak len do chvíle, kedy si uvedomíme, že sú vlastne dôsledkom poškodenia pokožky slnečným žiarením. Ich prítomnosť naznačuje poškodenie pleti určitého stupňa. Ak ste strávili na slnku príliš veľa času, môžu sa vám objaviť väčšie pigmentové škvrny (melazma). A to hlavne na lícach, vrchnej pere, čele či brade (a to najmä, ak ste uživateľkou hormonálnej antikoncepcie).
leto
 
 

Vyrážka

Teplé počasie môže spôsobiť hneď dva typy vyrážok (v skutočnosti ich, ale je ešte viacej!) , teda stavov pleti, kedy sa upchajú potné kanáliky a pot zostáva pod kožou.  Prvá z nich je miliaria crystallina, pri ktorej sa na pleti objavujú pľuzgieriky s vzhľadom malých potných lôžok. Tieto pľuzgieriky nebolia a na pleti sa objavujú v prípade, keď sa nadmerne potíte a zároveň vystavujete pleť slnku. 
Ďalší druh vyrážky, miliaria rubra, je oveľa príjemnejší. Aj v tomto prípade je pot uväznený v pleti, avšak nastane zápal a pleť potom bolí a svrbí. Ložiska sú začervenané.
 

Akné

Aj keď na akné všeobecne netrpíte, práve leto je ročným obdobím, kedy sa na vašej pleti nejaký ten pupienok môže objaviť. Vysoké teploty znamenajú zvýšené potenie, potom už je to le krôčik od toho, aby sa pot zmiešal s už existujúcimi nečistotami a baktériami na pleti. A voilá, akné je na svete. Okrem vyššie uvedeného môže byť dôvodom letného akné tiež používanie inak odborníkmi odporúčaných  krémov s UV faktorom. I tie totiž môžu vyvolať 'upchanie' pórov a akné.
 

Zhrubnutie pleti

Vždy, keď sa pokožka potí a zároveň sa o seba trie, dochádza k jej zhrubnutiu. Najčastejšie postihnutá oblasť? Tušíte správne, vnútorná strana stehien. Hrubá pleť sa môže však objaviť aj okolo podprsenky alebo okolo spodného prádla.
 
Takže by sme vlastne mali byť radi, že už tu máme jeseň, nemyslíte?
A pozor, nie abyste prestali každodenne používať prípravky s ochranným SPF faktorom, pretože slnko si na našu pleť 'brúsi zuby' počas celého roka!
Koniec článku