Máte suchú pleť? Kyselina pantoténová a panthenol tento problém vyriešia (a fungujú aj proti vráskam)

Máte suchú pleť? Kyselina pantoténová a panthenol tento problém vyriešia (a fungujú aj proti vráskam)
Rubrika: Omladenie pleti 25.05.2017
tlač

Kyselina pantoténová známa tiež pod pomenovaním vitamín B5 je členom "rodiny" silných vitamínov skupiny B. Jej provitamín panthenol (teda provitamín B5) je jej alkoholovou formou.

Preniká do pleti a hydratuje

Po aplikácii v podobe pleťovej vody, krému či séra je provitamín B5 absorbovaný do pleti, kde sa premieňa na kyselinu pantoténovú. Tá má na kožu mnoho pozitívnych účinkov vrátane schopnosti hydratovať, zjemňovať a podporovať hojenie a regeneráciu.
 
Panthenol je prírodná chemická látka úzko príbuzná s kyselinou pantoténovou, ktorá sa od nej líši iba jedným metabolickým krokom a veľmi ľahko sa na ňu v organizme môže premeniť. Vďaka svojim vlastnostiam výborne prestupuje pleťou. Panthenol má dve formy, D a L, pričom sú zrkadlovo obrátene. D-panthenol (dexpanthenol) je biologicky aktívny, L-panthenol je biologicky inertný.
 
Provitamín B5 sa zvyčajne objavuje v zložení produktov starostlivosti o pleť pod názvom dexpanthenol, d-panthenol alebo dl-panthenol.
 
Máte suchú pleť? Potom vyskúšajte hydratačné sérum Hydr8 B5 s obsahom kyseliny hyalurónovej a kyseliny pantoténovej!
Hydr8 B5 - hydratačné sérum na pokožku Hydr8 B5 - hydratačné sérum na pokožku Potrebujete svojej pleti dodať vlahu? Spoľahnite sa na tento ľahký gél. Vďaka kyseline hyalurónovej a kyseline pantoténovej bude pleť vyhladená a chránená. Teraz v novom, guľatom balení.
 
Podporuje hojenie pleti, hydratáciu, znižuje transepidermálnu stratu vody, zlepšuje stav hrubej pleti. Ešte však nie je celkom objasnené, ako konkrétne toto dokáže. Pravdepodobne to je dané jeho premenou na kyselinu pantoténovú, zložku koenzýmu A, ktorý má v organizme mnoho metabolických funkcií - zúčastňuje sa produkcie energie na bunkovej úrovni, metabolizmu bielkovín, tukov a sacharidov, syntézy mastných kyselín, steroidov, glukózy a acetylcholínu. Avšak hoci iba D-panthenol v pleti stimuluje produkciu kyseliny pantoténovej, významné hydratačné účinky má aj L-panthenol.
 
Najdôležitejšia je schopnosť panthenolu zvlhčovať pleť tým, že na seba priťahuje, a následne dokáže zadržať vodu.
 
 vitamín B 
 
Panthenol (jeho D i L forma) obnovuje hydratáciu suchej i normálnej pleti a chráni ich pred vysušením spôsobeným napríklad používaním agresívnych látok. Jeho hydratačný účinok nastupuje okamžite vďaka tomu, že chemicky viaže vodu. Jeho dlhodobé hydratačné a ochranné vlastnosti majú však tendenciu sa kumulovať a výsledný účinok je viditeľný po pravidelnom každodennom používaní panthenolu minimálne po dobu dvoch až štyroch týždňov. K navýšeniu hydratácie dochádza vďaka posilneniu a revitalizácii ochrannej kožnej bariéry a vrchných ochranných vrstiev pleti (stratum corneum, epidermis).
 

Podporuje fungovanie kožného plášťa

Provitamín B5 tiež stabilizuje fungovanie ochrannej kožnej bariéry a znižuje množstvo vody, ktoré organizmus skrze pleť stráca. Jeho aplikáciou na pleť nielen, že zvýšite jej hydratáciu, ale pleť zjemníte a podporíte jej pružnosť. Práve preto sú produkty s provitamínom B5 ideálne pre suchú, drsnú pleť so šupinkami.
 
Omlaďte, revitalizujte a hydratujte svoju pleť s produktom Dermaheal Hydro Balance Fluid proti vráskam!
Dermaheal Hydro Balance Fluid Dermaheal Hydro Balance Fluid Vaša pokožka bude žiariť sviežosťou.
 
Hydratácia však nie je to jediné, čo provitamín B5 dokáže. Podporuje hojenie pleti a jej ochranu. Pri topickej aplikácii prináša úľavu od svrbenia a bolesti a redukuje začervenanie pleti. Zranenia liečené aplikáciou provitamínu B5 vykazujú vyššiu mieru regenerácie, tkanivo je pevnejšie a pružnejšie. Jeho aplikácia tiež znižuje zápal pleti, zlepšuje erytém (začervenanie), uľavuje od pruritu (svrbenie) a ďalších nepríjemných stavov a podporuje regeneráciu a fungovanie kožného plášťa. Provitamín B5 funguje skrátka ako bariéra, ktorá chráni pleť pred podráždením.
 
D-panthenol napomáha liečiť mnoho rôznych poškodení pleti. Urýchľuje hojenie drobných poranení a spálenín, využitie nachádza aj pri terapii jaziev či transplantácii kože. Vďaka svojim hydratačným, zjemňujúcim a ochranným vlastnostiam je vhodnou zložkou produktov určených pre boj s akné, preležaninami, vyrážkami, kontaktnou dermatitídou, ekzémom, ale aj po uštipnutí hmyzom a je hlavne účinnou terapiou suchej pleti. Koža, na ktorej je D-panthenol aplikovaný, býva jemnejšia a pružnejšia, čo je pravdepodobne dané jeho schopnosťou stimulovať rast kľúčových kožných buniek (dermálnych fibroblastov) a remodelovať kožný matrix.
 

Proti predčasnému starnutiu organizmu

Vďaka svojmu vplyvu na navýšenie hydratácie pleti je panthenol účinný aj pre jej omladenie. Pôsobí najmä ako prevencia rozvoja vrások a jemných liniek.
 
Doprajte si "instantné omladenie" s pleťovou maskou Dermaheal s obsahom panthenolu, kolagénu, arbutínu, aloe vera a ďalších účinných zložiek!
Dermaheal Cosmeceutical Mask Pack Dermaheal Cosmeceutical Mask Pack Radi používate pleťové masky a chcete naozaj niečo účinné? V tom prípade ste narazili na správny produkt, ktorý je nielen efektívny, ale tiež veľmi ľahko použiteľný.
 
Jednou z hlavnou príčin predčasného starnutia pleti je síce poškodenie ultrafialovým žiarením, avšak rolu vo formovaní vrások hrajú aj zápaly kože, jej nadmerná suchosť alebo podráždenie agresívnymi látkami. Pravidelná aplikácia panthenolu tieto faktory však dokáže zmierniť zmieneným podporením ochrannej kožnej bariéry a redukciou zápalu.
 
Pretože navyšuje proliferáciu fibroblastov v dermis, strednej vrstve kože, kde vznikajú vrásky, pôsobí proti ich vzniku i hĺbkovo. Aktivácia fibroblastov je typicky spájaná nielen s ich väčším počtom, avšak tiež s navýšením syntézy všetkých komponentov kožného matrixu, ako sú kolagén, elastín a glykány, rovnako ako celkovú remodelácia pleti. Súhrnným výsledkom je zlepšenie kožného matrixu poškodeného vráskami a jemnými linkami, a tým pádom omladenie pleti a zlepšenie jej kvality.
Koniec článku