Micelárna voda, micelárny pena a ďalšie micelárny produkty. Ako fungujú?

Micelárna voda, micelárny pena a ďalšie micelárny produkty. Ako fungujú?
Rubrika: Omladenie pleti 11.04.2019
tlač

Slovo micelárny sa v poslednej dobe skloňuje v rôznych pádoch i spojeniach. Čo je na micelárnych produktoch tak prevratného, a prečo sa teraz vyhrievajú na výslní popularity?

Micelárnych produktov a vôd existuje celý rad. Čo sa týka micelárnych vôd, zvyčajne ich spája ich zloženie - teda voda a jeden alebo viac druhov tenzidov (surfaktantov).

Čo sú to micely?

Tenzidy sú čistiace molekuly s polaritou. Ich hlavička je hydrofilná, teda má rada vodu, zatiaľ čo jej koniec je nepolárny a hydrofóbny, teda vodu nemá rád. Keď sa do vody pridá dostatočné množstvo tenzidov a je dosiahnutá tzv. kritická koncentrácia micel, začnú sa tenzidy združovať do zhlukov zvaných micely.

Tenzidy spoločne formujú guľu, keď sú ich polárne hlavičky nasmerované von, a naopak ich nepolárne zakončenie nasmerované dovnútra. Tieto hydrofóbne chvostíky sú tak chránené pred vodným prostredím mimo gule. Vnútorná časť gule v sebe potom zadržiava akúkoľvek látku na báze oleja.

Tenzidy nielen v kozmetike

Olej a voda sa za normálnych okolností neznášajú a spoločne nefungujú. Tenzidy sú však schopné navodiť rovnováhu v takom roztoku, kde sa spoločne vyskytuje voda a olej. Olejovú zložku združuje vnútri gulí - micel, a vo vode rozpustné zložky mimo nich.

Tenzidy sa pritom zďaleka nevyskytujú len v micelárnych produktoch. Nájdeme je čoby detergenty v mydlách, sprchových géloch i šampónoch. Pre lepšiu konzistenciu sa pridávajú napríklad do hydratačných emulzií, ale i do majonézy, kde napomáhajú zjednoteniu olejovej a vodovej zložky produktu.

Ako čistia pleť?

Akonáhle prídu do styku s pokožkou, tenzidy začnú na tvári reagovať s molekulami rozpustnými v tukoch, ako sú nečistoty, make-up alebo prirodzený kožný maz. Výsledkom je, že do svojho vnútorného prostredia začnú micely naťahovať aj tieto látky. Tým pádom sa lepšie dostanú z kože, z ktorej ich je možné ľahšie odstrániť. Pleť je potom vyčistená a osviežená.

Micely k sebe v micelárnom produkte nie sú pevne pripojené, môžu sa teda ľahko preskupovať. Akonáhle micelárnu vodu nalejeme na vatový tampón, ich hlavičky vstúpia do tampónu, ktorý tvorí hydrofilná celulóza, zatiaľ čo lipofilné chvostíky vykukujú z tampónu von. Vďaka tomu vzniká na vatovom tampóne vrstva priťahujúca olejovité látky. A pretože sú nečistoty, kožný maz, a dokonca aj make-up látky charakteru olejovitého, micelárne vody odličujú a čistia pleť.

Keď make-up odlíčite vatovým tampónom, vrstva lipofilných zakončení absorbuje make-up. Pretože sa však jedná len o jednu vrstvu, pre celkové odlíčenie pleti sa bude hodiť tvár odlíčiť viacerými tampónmi, najmä ak nosíte silnejšiu vrstvu make-upu alebo máte mastnejšiu pleť. Chcete šetriť prírodu a zároveň aj svoju pleť? Zvoľte namiesto micelárnej vody micelárnu penu. Tá sa po nanesení zľahka zmyje obyčajnou vodou, takže nebudete vatové tampóny vôbec potrebovať!

Zmývať, alebo nezmývať?

Väčšina tradičných micelárnych vôd sa z pokožky nezmýva, aspoň tak to udávajú mylne ich výrobcovia, a to môže spôsobiť nemalé problémy. Na koži kvôli tomu môžu zostať zvyšky make-upu, nečistoty, a hlavne potenciálne dráždivé tenzidy, ktoré môžu neprimerane reagovať ako s pleťou, tak s produktami následne aplikovanými na pleť. Jemné tenzidy, ktoré sa v micelárnych vodách využívajú, môžu narušovať krehkú kožnú bariéru, preto je vhodnejšie ich z pleti po umývaní vždy zmývať. Nezmývacie micelárne produkty, medzi ktoré patrí väčšina bežných micelárnych vôd, môžu teda robiť "neplechu".

My vám môžeme odporučiť zmývaciu micelárnu penu Micellar Mousse od Medik8. Berie si totiž to najlepšie, čo ponúkajú micelárne vody - teda schopnosť dokonale vyčistiť pokožku pomocou micel, a zároveň sa po umytí z pleti odstráni nielen produkt, ale aj nečistoty uzavreté v micelách a zvyšky tenzidov. Pleť je osviežená, hĺbkovo vyčistená a vyhladená. Micellar Mousse využíva tradičné tenzidy a prírodné botanické čistiace zložky, ktoré pleť zbavia make-upu aj ďalších cudzorodých látok.

Olejová zložka pre hydratáciu

Niektoré micelárne produkty okrem tenzidov obsahujú tiež olejovú zložku, ktorá je uzavretá vnútri micel. V prípade Micellar Mousse sú micely obohatené o olivový olej, ktorý nielen, že micelám napomáha rozkladať olejové nečistoty na povrchu kože, ale pleť tiež vyživuje a obnovuje jej ochrannú lipidovú bariéru.

Koniec článku