Môže za tmavé kruhy pod očami nevyspatosť alebo je to celé trochu inak?

Môže za tmavé kruhy pod očami nevyspatosť alebo je to celé trochu inak?
Rubrika: Omladenie pleti 23.01.2016
tlač

Často sa tvrdí, že za tmavými kruhmi pod očami stojí únava, príliš veľké pracovné vypätie alebo to, že ste "vymýšľali" dlho do noci a išli neskoro spať. Môže to byť síce pravda, ale veľkú úlohu v tomto prípade zohrávajú aj gény. Ako teda presne vznikajú nepríjemné tmavé škvrny v okolí očí a pod očami?

Úplne jednoducho! Ich vznik je dôsledkom toho, že skrze jemnú tenkú kožu pod očami presvitajú cievy a kapiláry a v nich prúdiaca krv oveľa výraznejšie ako kdekoľvek inde na tele. Táto periorbitálna koža (teda koža na viečkach) je tenká v  priemere pol milimetra. Na iných miestach na tele má pritom koža priemernú hrúbku približne dva milimetre.
 

Modrá krv?

Tmavé tiene sú teda dané prúdiacej krvou, ale prečo sa krv javí pod pokožkou ako modrá, keď všetci dobre vieme, že je červená? Je to preto, že modrá či fialová sú farby jediných vlnových dĺžok, ktoré podkožné tkanivo prepúšťa. Výsledkom je, že iba modrá farba sa odráža späť, a preto aj cievy vyzerajú modré či fialové. Cievy mimochodom často nemajú tento odtieň, v prípade, že má dotyčný výrazne tmavší či výrazne svetlejší odtieň pleti. Potom sa zdajú skôr zelené či hnedé. Na druhú stranu u ľudí s extrémne svetlou pleťou (napríklad u albínov) sa javia  cievy ako tmavo červené, pričom sa tak svojou farbou blížia k skutočnej farbe krvi.
 
Rovnaké je to aj s jemnou pokožkou pod očami. Tmavo modré kruhy sú zvyčajne iba výsledkom svetla odrazeného od krvných ciev priamo pod tenkou pokožkou. Z rovnakého dôvodu bývajú tiež modriny v oblasti očného okolia viac viditeľné a často "farebnejšie" ako inde na tele - cez tenkú pokožkou presvitá krv z poranených ciev v oveľa väčšej miere.
 

Je vôbec možné sa kruhov pod očami zbaviť?

 kruhy pod očami 
 
Ako starneme, naša pleť stráca svoju elasticitu a schopnosť regenerovať sa. Výsledkom je potom jej ďalšie zoslabovanie a stenčovanie sa. Práve preto bývajú starší ľudia náchylnejší k tvorbe tmavých kruhov pod očami, bez ohľadu na to, koľko hodín strávili spánkom. Ak má niekto kožu pod očami tenkú od narodenia, je to rovnaká biologická záležitosť - kruhy pod očami sa mu budú tvoriť viacej.
 
Tmavé kruhy pod očami však môže spôsobiť aj tzv. periorbitálna hyperpigmentácia. V tomto prípade dochádza v pleti pod očami k vyššej produkcii melanínu, teda koža je v tejto oblasti tmavšia. Tento problém rieši väčšina ľudí s tmavším odtieňom pleti. Jedná sa o jeden z najbežnejších problémov, ktorý dermatológovia riešia so svojimi pacientmi.
 
Vznik tmavých kruhov pod očami teda ovplyvňuje súhra mnohých faktorov. Našťastie nejde o nijak závažný zdravotný problém, skôr sú tu komplikácie kozmetické rázu.
 

Prečo máme ale pocit, že sa kruhy pod očami tvoria hlavne v momentoch, keď sme ospalí?

Keď má naše telo málo energie, začne produkovať väčšie množstvo hormónu kortizónu, ktorý organizmus potrebuje preto, aby zostal aktívny. Popri ďalších veciach však kortizol aj zvyšuje prietok krvi v organizme, čo spôsobuje, že sú cievy a kapiláry vrátane tých pod očami rozšírenejšie a viac viditeľné.
 

A samozrejme kruhy pod očami sú výraznejšie kvôli tieňu, ktorý na nich vrhajú riasy!

Kruhy pod očami ovplyvňuje aj užívanie istých liekov, najmä tých, ktoré majú za účel rozširovať cievy. Nepomôže vám ani škrabanie a časté šúchanie očí (môže dôjsť k poškodeniu kapilár) alebo spanie na bruchu. To všetko má totiž vplyv na kvalitu a zdravie krvného riečišťa.
 
Teraz, keď už vieme, ako tmavé kruhy pod očami vznikajú, sa však musíme pozrieť na zúbok aj tomu, ako sa ich zbaviť. Ideálne je podporiť v pleti pod očami produkciu kolagénu a elastínu, ktoré posilnia spojivové tkanivo a pokožku krásne vypnú. 
Koniec článku