Pleť by ste mali chrániť pred slnkom, ale aj znečistením

Pleť by ste mali chrániť pred slnkom, ale aj znečistením
Rubrika: Omladenie pleti 06.01.2019
tlač

Že je pleť treba chrániť pred UVA a UVB lúčmi, ktoré na zem mieria zo slnka, to pravdepodobne viete. Ste si ale vedomí toho, že pleť môže poškodiť aj znečistenie z vonkajšieho prostredia alebo modré žiarenie?

Ochrana proti UVB lúčom je dnes už klasika. Určite poznáte označenie SPF, teda Sun Protection Factor, za ktorým nasleduje hodnota určujúca to, o akú dobu sa predlžuje doba na slnku, po akú vašu pleť nepoškodí slnečné žiarenie.

Prečítajte si o tom v tomto článku:

Ochranný faktor SPF v opaľovacích krémoch Vás ochrání len pred UVB žiarením! Ochranný faktor SPF v opaľovacích krémoch Vás ochrání len pred UVB žiarením! O škodlivosti UVA a UVB žiarenia sa hovorí skoro všade. Vedeli ste ale, že onen vzývaný "SPF" faktor, ktorý vidíme na každej fľaštičke opaľovacieho krému, sa týka len UVB žiarenia? A viete vôbec, čo "SPF" vlastne znamená?

So slnečným žiarením to ale zďaleka nie je len o UVB, ale aj o UVA lúčoch. A to už je úplne iná rozprávka. Hodnota SPF o nej nič nevypovedá. Existuje však tiež ochranný UVA faktor. Keď používate produkt s označením širokospektrálny, mala by ochrana pred UVA žiarením tvoriť aspoň tretinu ochrany pred UVB.

U väčšiny kozmetiky to tak je, ak ale zvážime, aké riziká UVA lúče pleti prinášajú, vhodnejšie je voliť kozmetické produkty s vhodnejším pomerom. V prípade Advanced Day Total Protect je tento pomer nie tradičných 0,33%, ale 0,9%.

UVA ničí kolagén v koži

Vstupuje hlbšie do kože ako UVB, za to ale v priebehu celého roka takmer rovnako a je pôvodcom poškodenia pleti reaktívnymi druhmi kyslíka. Tieto voľné radikály ovplyvňujú rad rôznych molekulárnych dráh v koži. Okrem iného navyšujú expresiu aktivačného proteínu AP-1, ktorý reguluje expresiu enzýmu metaloproteinázy, ktorý je zodpovedný za rozpad kolagénu. UVA lúče tým priamo podporujú degradáciu kolagénu.

Aby toho nebolo málo, UVA navyše znižuje expresiu iného génu, ktorý stimuluje novotvorbu kolagénu. Výsledkom je celkové zníženie množstva kolagénu v koži, na ktorej sa tým pádom objavujú vrásky, povolenie a strata textúry. Na prevenciu jej predčasného starnutia je teda ochrana nielen pred UVB, ale aj pred UVA základ.

Možno ste už tiež zaregistrovali označenie využívajúce hviezdičky, ktoré vypovedá o stupni ochrany pred UVA. Typicky sa objavujú hviezdičky tri, ktoré sú na úrovni pomere 0,3 UVA k UVB lúčom. Advanced Day Total Protect je ohodnotený hviezdičkami piatimi, čo značí ochranu vyššiu.

Ako pleť chrániť?

Spoľahnúť sa môžete na filtre fyzikálne a chemické. Každý z nich funguje na inom princípe. Chemické vstupujú podobne ako iné aktívne látky do kože, kde absorbujú ultrafialové lúče, ktoré premieňajú na tepelnú či inú energiu. Oproti tomu filtre fyzikálne zvyčajne zostávajú na povrchu kože, odkiaľ dopadajúce lúče odrážajú

Prečítajte si veľké porovnanie fyzikálnych a chemických filtrov:

Minerálna alebo chemická ochrana pred UV žiarením? Prečítajte PRE a PROTI Minerálna alebo chemická ochrana pred UV žiarením? Prečítajte PRE a PROTI Chrániť sa pred slnečným žiarením je povinnosť, bez ohľadu na počasie. Zďaleka totiž nejde "len" o estetické záležitosti ako sú vrásky, jemné linky a nadmerná pigmentácia. Nedostatočná ochrana pred ultrafialovým žiarením môže vyústiť aj v rakovinu kože a dokonca jej najagresívnejší formu, melanóm.

Výhradne fyzikálne filtre nájdete v produkte Physical Sunscreen, bežne sa ale v kozmetických produktoch vyskytuje skôr kombinácie fyzikálnych a chemických, alebo samotné filtre chemické. Ani tie nemusia byť pre pleť komplikované, záleží ale ako na výbere jednotlivých aktívnych látok, tak aj na ich spracovaní.

Potenciálne riziko pre pleť

Chemické filtre majú tendenciu degradovať pod vplyvom slnečného žiarenia. Aký paradox! Vo vedeckých obciach sa diskutuje aj o ich potenciálnej škodlivosti a negatívnom vplyve na sústavu žliaz s vnútornou sekréciou, a tým pádom náš hormonálny systém. Medzi najbežnejšie používané chemické filtre, u ktorých sa rieši ich bezpečnosť, patrí avobenzone, homosalate, octisalate, octocrylene, octinoxate a oxybenzon.

Nič z týchto látok ale v produktoch Medik8 nenájdete. Nechcete sa predsa spáliť po aplikácii avobenzone, ktorý sa rozpadá na slnečnom žiarení a pleti neposkytuje ochranu, alebo si zapríčiniť kožné alergie spôsobené oxybenzonom, ktorý navyše v tele pôsobí estrogénne, a naopak proti androgénne. A ešte jedna perlička k avobenzone - aby bol v opaľovacích krémoch stabilný, treba ho skombinovať s ďalšími filtrami, ako je octocrylene, ktorý sa hĺbkovo absorbuje do kože a spôsobuje jej alergické reakcie.

Ako pleť chrániť? Spoľahnite sa na tieto dokonale fotostabilné aktívne látky:

  • Dietylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate (Uvinul A Plus), ktorý absorbuje a rozptyľuje UVA lúče
  • Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazín (Tinosorb S) so širokospektrálnym účinkom, ktorý pokrýva ako UVA, tak aj UVB spektrum
  • Etylhexyl Triazone (Uvinul T 150), účinný filter výrazne absorbujúci UVB spektrum, ktorý sa navyše vďaka svojej polarite pripája k molekulám keratínu v koži, čím získava ako výnimočnú stabilitu, tak aj čiastočnú vodeodolnosť

Riziká zo znečistenia

Znečistenie nepoškodzuje len prírodu či naše zdravie, riziková je aj pre pleť. Čo to vlastne znečistenie je? Podľa definície sa jedná o kontamináciu vzduchu, vody či pôdy látkami škodlivými pre živé organizmy.

Či už sa jedná o ozón dopadajúci na zemský povrch, priemyselné emisie či cigaretový dym, spoločné majú to, že ide o častice majúce v priemere menej ako 2,5 mikrónu (0,00025 cm). Problematické z hľadiska kozmetickej starostlivosti je to, že takto malé častice dokážu vstupovať do kože, kde sú príčinou oxidačného stresu a s tým súvisiaceho poškodenia DNA.

Ako pleť znečistenie poškodzuje?

Záleží na veľkosti a typu častíc. Tie najväčšie majú za následok vrásky a nadmernú pigmentáciu, polycyklické aromatické uhľovodíky sú zodpovedné za pigmentácie, prchavé organické zložky môžu zapríčiniť ekzémy, ťažké kovy spôsobujú nadmernú pigmentáciu a hyperkeratózu.

Oxidy vedú, ako prekvapivo, k oxidatívnemu poškodeniu, a tým pádom k atopickej dermatitíde a ekzémom. Ozón je zodpovedný za starecké škvrny a vrásky v dôsledku peroxidácie kožných lipidov a cigaretový dym môže zapríčiniť rozpad kolagénu. Celkovo vykazuje znečistené životné prostredie negatívny vplyv na pleť vo forme zvýšenej náchylnosti k zápalom, svrbivým vyrážkam, oslabenie kožnej bariéry a dokonca akné.

Proti znečisteniu bojujte kvalitnou starostlivosťou

Ako ale pleť pred znečistením chrániť? Buď si môžete zvoliť presun do prírody, čo prakticky nebýva uskutočniteľné, alebo siahnite po kozmetike, ktorá túto záležitosť obstará za vás. Zamerajte sa na čistenie pleti a tvorbu ochrannej bariéry, ktorá zabráni vstupu znečisťujúcich častíc do kože. Jedným slovom, voľte antioxidanty a extrakt z moringy olejodarnej.

O jeho účinkoch sa dočítate tu:

Bez mobilu ani ranu? Dajte si pozor, pridávate tým vráskam Bez mobilu ani ranu? Dajte si pozor, pridávate tým vráskam A tým nemáme na mysli, že budete mať vrásky kvôli informáciám, ktoré sa z mobilného telefónu dozviete. Modré svetlo, ktoré žiari z jeho displeja, totiž škodí nielen očiam, ale aj pleti.

Koniec článku