Používate retinol? A robíte tieto 4 chyby?

Používate retinol? A robíte tieto 4 chyby?
Rubrika: Omladenie pleti 15.06.2016
tlač

V anti-aging produktoch je retinol často účinnou zložkou číslo jedna. Pôsobí proti jemným linkám a vráskam, podporuje produkciu kolagénu, funguje proti hyperpigmentácií, drobným jazvičkám a dokonca aj proti akné. Je skrátka takmer magický!

1. Kombinujete retinol s nevhodnými produktmi

Dajte si pozor na interakcie medzi jednotlivými produktmi vašej každodennej starostlivosti o pleť. Skombinovaním retinolu s prípravkami na báze alfa-hydroxykyselín ako napríklad kyselina glykolová alebo s prípravkami proti akné s kyselinou salicylovou môže dôjsť k výraznému podráždeniu a začervenaniu pleti. Nehovoríme, že to nejde dohromady, ale je potrebné najprv overiť citlivosť vašej pleti a prípravky kombinovať postupne. Inak by ste tiež mohli skončiť s červenou tvárou ako paradajka a navyše s poriadnym svrbením. Na druhú stranu, iné látky pôsobia proti retinolu a deaktivujú ho, ako napríklad benzoylperoxid. Jeho používaním v podstate anulujete používanie retinolu, takže si jeho silu proti vráskam či hyperpigmentácií veľmi neužijete.
 

2. Používate ho samotný

Retinol je látka s veľkým potenciálom, ale i tak je vhodné ho nepoužívať samotný, ale v kombinácii. Ideálne je hydratačný krém, najmä ak je vaša pleť po aplikácii retinolu suchá a podráždená. Hydratačný krém, ktorý sa nanesie na retinol, totiž minimalizuje podráždenie pleti, bez toho aby negatívne ovplyvňoval jeho prienik hlbšie do kože. Napríklad u obľúbeného séra Retinol 3 TR od firmy Medik8 výrobca priamo odporúča používať toto nočné sérum a po jeho vstrebaní naniesť nočný krém, ideálne Advanced Night Restore od rovnakého výrobcu. Tento postup zaručí najefektívnejšiu starostlivosť o pleť. Pretože retinol podporuje exfoliáciu (olupovanie) pleti, je vhodné ho používať na noc a cez deň pleť chrániť krémom s ochranným SPF faktorom.
 
Physical Sunscreen Chcete chrániť svoju pleť pred slnkom, ale štvú vás biele "šmuhy", ktoré na pokožke zanechávajú klasické krémy na opaľovanie? S prípravkom Physical Sunscreen sa ich nemusíte obávať. Neriskujte zbytočne predčasné starnutie pleti! Physical Sunscreen sa SPF 30 vás ochráni pred nebezpečnými UVA i UVB lúčmi.
Dočasne vypredané
Cena: 40,00 EUR
 

3. Vybrali ste si až príliš silnú koncentráciu

Nízka miera podráždenia pleti je normálna po počiatočných aplikáciách retinolu, avšak malo by sa jednať naozaj len o jemné a zvládnuteľné podráždenie. Tým máme na mysli, že by si ho ostatní nemali na vašej tvári z bežnej vzdialenosti pri komunikácii ani všimnúť. Malé červené fliačky a drobné olupovanie pleti je teda v poriadku. Ak však vaša tvár vyzerá ako poriadne spálená od slniečka, pravdepodobne ste zvolili až príliš vysokú koncentráciu retinolu v prípravku alebo retinol nanášate až príliš často. Oboje je zle!
 
Retinol 3TR Vitamínové sérum obsahujúce Retinol a Tokoferol je ideálnym prípravkom na nočnú starostlivosť. Pokožku počas noci dokonale vyživí, rozjasní a zredukuje jemné vrásky. Tento prípravok vyhral Silver Aesthetic Award (strieborné miesto) za najlepšie predávaný maloobchodný produkt vo Veľkej Británii.
Na sklade
Cena: 36,00 EUR
 
Ak ste doteraz nemali s používaním retinolu žiadnu skúsenosť, začnite s retinolom v najjemnejšie koncentrácii, teda Retinolom 3 TR. Ten prvé dva týždne aplikujte každý tretí večer, a v nasledujúcich dvoch týždňoch každý druhý večer. Po mesiaci používania môžete už bez problémov aplikovať každý večer. Pleť tak bude mať čas si na účinok retinolu zvyknúť, a vy sa vyhnete nechceným prejavom podráždenia. Ak nie ste v používaní retinolu nováčik, môžete zvoliť vyššiu koncentráciu, a to Retinol 6 TR či dokonca Retinol 10 TR. Ani vaše očné okolie však nemusí prísť skrátka, špeciálne pre jemnú pleť tejto oblasti vyvinuli dermatológovia firmy Medik8 Retinol Eye TR.
 

4. Nepoužívate retinol pravidelne

Zahltiť pleť ihneď zo začiatku vysokou koncentráciou či častým nanášaním prípravkov s retinolom nie je vzhľadom k podráždeniu ideálne. Prerušiť používanie na pár týždňov a potom sa k retinolu opäť vrátiť však tiež nie je to pravé orechové. Pleť si tak totiž na retinol nikde nevytvorí toleranciu, a vy budete stále zápasiť s veľkou mierou podráždenia a nikdy nebudete úplne ťažiť z jeho pozitívneho vplyvu. Rovnako ako si v športe nikdy nevybudujete výdrž, keď sa pri prvej bolesti svalov vykašlite na permanentku do posilňovne, bez pravidelného používania vám omladzujúce a skrášľujúce sila retinolu zostane skrytá.
Koniec článku