Retinol alebo retinal. Poznáte rozdiel medzi dvoma druhmi vitamínu A?

Retinol alebo retinal. Poznáte rozdiel medzi dvoma druhmi vitamínu A?
Rubrika: Omladenie pleti 31.10.2018
tlač

Používate vo svojej večernej starostlivosti o pleť vitamín A čiže retinol? A poznáte jeho "bratranca" zvaného retinal?

Obe dve látky sa radia medzi retinoidy, látky majúce čo dočinenia s vitamínom A. Všetky retinoidy pôsobia podobne, v ich účinnosti sú však isté rozdiely.

Retinol sa typicky vyskytuje vo forme nočného séra či krému. Ako pôsobí? Keďže v extracelulárnom matrixe stimuluje retinol produkciu glykosaminglykanov, vrátane kyseliny hyalurónovej a kolagénu I. typu, redukuje jemné linky, ryhy, vrásky a posilňuje pleť.

Kyselina hyalurónová je dokonca hlavnou zložkou extracelulárneho matrixu, ktorý tvorí základ epidermis. Čím viac kyseliny hyalurónovej obsahuje, tým plnšia je pleť, a tým menej vrások sa na nej vyskytuje. S prirodzeným úbytkom kyseliny hyalurónovej súvisiacim so starnutím organizmu naopak začína pleť povoľovať, strácať objem a objavujú sa na nej vrásky.

Retinol proti vráskam a akné

Retinol navyše urýchľuje deskvamáciu, obnovu pleti na bunkovej úrovni. Stimuluje totiž rast kožných buniek fibroblastov. Nielen produkcia kyseliny hyalurónovej, ale aj obnova kožných buniek sa s rastúcim vekom spomaľuje. Výsledkom môže byť unavený vzhľad pleti, ktorá je hrubá a na ktorej povrchu sa hromadia odumreté bunky. Jej textúra ani farebný tón potom nie sú jednotné, čo má za následok jej ešte starší vzhľad.

Zjednotený farebný tón pleti stimuluje retinol tiež mechanizmom inhibície aktivity enzýmu tyrozináza, ktorý v koži v bunkách melanocytoch po osvitu UV lúče začína premieňať aminokyselinu tyrozín na kožné farbivo melanín, a tým pádom je pôvodca nadmernej pigmentácie.

Pôsobí tiež proti nedokonalostiam pleti a akné vznikajúcim upchatím pórov a následným zápalom, pretože reguluje proces keratinizácie kožných buniek. Vďaka tomu dochádza k uvoľneniu upchatých pórov a minimalizuje sa pravdepodobnosť, že sa v mieste upchatého póru utvorí vriedok akné.

Retinolové sérum existuje v štyroch koncentráciách

Retinol 3TR je vhodný pre unavenú pleť s jemnými ryhami a linkami, alebo pre preventívnu starostlivosť u mladšej pleti. Vzhľadom k 0,3% koncentrácii retinolu je tiež ideálnym vstupným sérom do starostlivosti s vitamínom A pre tých, ktorí ešte žiadny produkt tohto typu nepoužívali. Retinol 6TR má koncentráciu retinolu 0,6% a na retinol 3TR prirodzene nadväzuje. Je už vhodný pre pleť s väčšími známkami fotopoškodenia s viditeľnými ryhami a vráskami, rovnako ako pigmentáciami.

Najsilnejšiu koncentráciu má sérum Retinol 10TR, ktoré obsahuje retinol v 1% koncentrácii. Vhodné je pre pleť s hlbšími vráskami, výraznou pigmentáciou a viditeľnými známkami fotopoškodenia. Sadu dopĺňa Retinol Eye TR s 0,1% koncentráciou určenú priamo pre starostlivosť o jemnú pleť v očnom okolí.

Teraz Medik8 prišiel s novinkou. Ku všetkým týmto klasickým séram pribudla ešte verzia + Intense, teda Retinol 3TR + Intense, Retinol 6TR + Intense. Tie okrem vitamínu A obsahujú tiež skvalan a klimbazol, ktoré zvýrazňujú účinok retinolu, navyšujú jeho prienik do kože, ale zároveň minimalizujú riziko podráždenia pleti. Ako sám výrobca tvrdí, tieto + Intense séra sú indikované ako medzistupne medzi jednotlivými retinolmi. Po sére Retinol 3TR teda môžete nadviazať Retinolom 3TR + Intense, a neskôr Retinolom 6TR. Podľa tvrdenia britskej firmy séra s označením + Intense prinášajú efekt vyššej koncentrácie retinolu, než je v sére skutočne obsiahnutá.

Silu vitamínu A si môžete užiť aj v nočnom kréme Night Ritual Vitamín A, ak vám viac vyhovuje krémová konzistencia.

Retinal čiže retinaldehyd

Retinaldehyd je jedným z typov retinoidov. Jeho účinok si môžete užiť v dvoch produktoch nočnej starostlivosti, a to v sérach Crystal Retinal 6 s 0,06% retinaldehydu a Crystal Retinal 10 s 0,1% retinaldehydu. Retinaldehyd podporuje zachovanie existujúceho kolagénu v koži a navyšuje hladinu kyseliny hyalurónovej, vďaka čomu redukuje jemné linky a vrásky. Hovoríte si, aký je teda rozdiel medzi ním a klasickým retinolom, keď majú podobný účinok?

Účinok retinaldehydu je silnejší a hlavne rýchlejší. Z podráždenia nemusíte mať obavy, technológia zapuzdrenia jeho riziko minimalizuje, rovnako ako sa táto patentovaná technológia postará o jeho stabilitu. Táto molekula je naviac kombinovaná s vitamínom E a kyselinou hyalurónovou. Vďaka tomu je účinná voči všetkým známkam poškodenia pleti ultrafialovým žiarením.

Aplikáciou retinaldehydu dochádza k nárastu objemu hyaluronátu v dermis a epidermis. Výsledkom je lepšia hydratácia pleti, jej zjemnenie, obnovený objem a vyplnenie vrások a rýh. Rovnako ako retinol tiež retinaldehyd podporuje proliferáciu (delenie) kožných buniek. Tým urýchľuje bunkovú obnovu kože a redukuje tvorbu akné, komedónov a rozšírených pórov. Na povrchu kože navyše pôsobí antibakteriálne a je účinný proti kmeňu Propionibacterium acnes, baktérii zodpovednej za akné. Vďaka tomu je vhodnou dlhodobou prevenciou tohto kožného nedostatku.

Prečo funguje lepšie ako retinol?

Retinaldehyd je prekurzorom biologicky aktívnej kyseliny retinovej. Keď sa na kyselinu retinovú premieňa v kožných bunkách keratinocytoch retinol, musí sa najprv transformovať na retinaldehyd a až následne na kyselinu retinovú. Tento jeden medzikrok u retinaldehydu odpadá. Po lokálnej aplikácii sa okamžite premieňa na kyselinu retinovú, a to 11x rýchlejšie ako klasický retinol.

Možno si teraz hovoríte, prečo na pleť neaplikovať rovno kyselinu retinovú. Aj to je možné, je však pre pleť výrazne dráždivá, preto je výhodnejšia aplikácia retinaldehydu či retinolu, ktoré sa na ňu v koži premenia. Hoci je retinaldehyd účinnejší ako retinol, riziko podráždenia je u oboch foriem takmer nulové vďaka technológiám zapuzdrenia a postupného uvoľňovania.

Koniec článku