Slnko má obrovský podiel na starnutí pleti. Môže dokonca aj za vrásky na čele a v okolí očí

Slnko má obrovský podiel na starnutí pleti. Môže dokonca aj za vrásky na čele a v okolí očí
Rubrika: Omladenie pleti 29.02.2016
tlač

Rovnako ako celý organizmus aj pleť starne. Okrem zvyšujúceho sa veku starnutie pleti výrazne ovplyvňuje ešte jeden faktor a to slnečné žiarenie. Aký má starnutie pleti priebeh a prečo má na ňho slnko tak veľký vplyv, to sa dozviete v článku.

Ako starneme naša pleť prechádza postupnými zmenami. Bunky sa delia pomalšie a stredne hlboká vrstva pleti (dermis) sa začína stenčovať. Tukové bunky pod dermis sa zmenšujú. Navyše s vekom sa znižuje vlastná schopnosť regenerácie pleti, takže sa všetky jej zranenia hoja pomalšie. Stenčením sa potom pleť stáva náchylnejšia k zraneniu a poškodeniu.
 
Hlbšia vrstva kože, ktorá poskytuje povrchovým vrstvám podporu sa povoľuje. Pleť stráca svoju elasticitu. Výsledkom je ochabnutý vzhľad s vráskami a ryhami a dokonca šupinkami. Tie vznikajú kvôli tomu, že žliazky, ktoré produkujú kožný maz, atrofujú a zmršťujú sa. V dôsledku toho sa oslabuje ochranná lipidová (tuková) bariéra pleti a znižuje sa hydratácia pleti.
 
Za vrásky a ovisnuté kontúry pleti môže aj gravitácia (spomeňte si na ovisnuté viečka!) Alebo opakované kontrakcie svalov pri rôznych výrazoch tváre. Áno, to sú tie "mračiace" vrásky medzi očami a obočím a vejáriky "smiechu" okolo vonkajších kútikov očí.
starostlivosť pleti
 

Môže za vrásky slniečko?

Vystavovanie pleti slnečnému žiareniu je najdôležitejšou príčinou jej predčasného starnutia, procesu zvaného fotostarnutie. Vystavovanie pleti slnku je tiež hlavnou príčinou rôznych rakovín kože. Sú dva typy ultrafialového žiarenia, ktoré pleť poškodzujú, UVA a UVB žiarenie. Vystavovanie kože týmto typom žiarenia vyvoláva väčšinu symptómov predčasného starnutia pleti.
 

Pozor, poškodenie pleti býva v plnom prúde už okolo dvadsiateho roku veku!

  • UVA ovplyvňuje hlboké vrstvy kože. Väčšina ultrafialového žiarenia, ktoré dopadne na zem, je práve typ UVA, ktoré nie je tak intenzívne ako UVB. Celoročne a celodenne sú hodnoty UVA žiarenia podobné. Tieto lúče môžu prechádzať mrakmi aj sklom.
 
  • UVB žiarenie je hlavnou príčinou  prečo sa na slnku spálime. Najviac postihuje vrchné vrstvy kože. Najintenzívnejšie je UVB žiarenie medzi desiatou hodinou dopoludnia a štvrtou popoludní a v mesiacoch od apríla do októbra. Spáliť sa, ale môžete pokojne aj v zime, a to najmä vo vysokých nadmorských výškach alebo na miestach, kde je krajina pokrytá snehom a ľadom, kde sa lúče odrážajú na kožu. Sklo našťastie väčšinu UVB žiarenia blokuje.
Ultrafialové žiarenie vás na horách ohrozuje niekoľkonásobne viac než normálne. Prečo tomu tak je? Ultrafialové žiarenie vás na horách ohrozuje niekoľkonásobne viac než normálne. Prečo tomu tak je? Ak sa radíte medzi milovníkov zimných športov, zbystrite! Škodlivému ultrafialovému žiareniu ste totiž na svahu vystavení niekoľkonásobne viac, ako keď napríklad idete v meste na nákup, a to aj za predpokladu, že vám na cestu svieti slniečko. Ako je to možné?
 
Ak si myslíte, že predčasné starnutie pleti spôsobí len to, keď sa na slniečku "poriadne" spálite, máme pre vás zlú správu. Aj malé množstvo UV žiarenia spúšťa  v koži procesy vedúce k vzniku vrások! Dlhodobé a opakované vystavovanie slnečnému žiareniu týmto procesom ešte pridáva. Vystavovanie slnku je zodpovedné ako za starnutie pleti, tak za karcinómy bazálnych a dlaždicových buniek. Intenzívne slnenie v ranom veku je jednou z hlavných príčin rozvoja melanómu, agresívneho typu rakoviny kože. Zo zdravotných i estetických hľadísk by ste si preto mali navyknúť používať každý deň opaľovací krém s dostatočne vysokým SPF faktorom!
 

Keď je slnko vinníkom vzniku vrások

  • Slnečné žiarenie poškodzuje kolagénové vlákna. Kolagén je hlavná bielkovina, ktorá pleti dodáva štruktúru.
  • Slnečné žiarenie však poškodzuje tiež elastín, ďalšie bielkovinu, ktorá kvalite kože napomáha a udržuje tkanivo pod ňou pružnú a silnú. V odpovedi na poškodenie elastínu slnkom, telo produkuje väčšie množstvo enzýmov zvaných metaloproteinázy.
  • Niektoré z týchto enzýmov rozkladajú kolagén. Výsledkom je nerovná štruktúra neorganizovaných kolagénových vlákien a vznikajú tzv. solárne jazvy. V týchto oblastiach sa už kožné bunky ďalej neopravia ani nenahradia. Opakovaný vznik solárnych jaziev potom spôsobuje vrásky.
 
Dôležitá je v tomto prípade tiež nadprodukcia oxidantov, teda voľných radikálov. Nadmerné množstvo oxidantov ničí bunky organizmu. Voľné radikály môžu dokonca meniť genetickú výbavu buniek. Oxidácia môže viesť k vzniku vrások tiež tým, že aktivuje špecifické metaloproteinázy, ktoré rozkladajú spojivové tkanivo.
 

Čo ďalšie má vplyv na rozvoj vrások?

Okrem slnečného žiarenia sa na rozvoji vrások podieľajú aj ďalšie faktory, okrem iného cigaretový dym a znečistenie vzduchu. Čo sa týka fajčenia, to v organizme podnecuje produkciu voľných radikálov. Tie spôsobujú vrásky a ďalšie problémy pleti spojené s jej starnutím, ktoré navyše ich vznik dokážu urýchliť. Voľné radikály tiež zvyšujú riziko vzniku nemelanómových karcinómov kože. Aj fajčenie podľa lekárov zvyšuje hladinu metaloproteinázy.
 
Pri znečistení ovzdušia máme na mysli najmä ozón, ktorý je veľmi bežným polutantov a v organizme znižuje hladinu vitamínu E. A pritom je vitamín E významným antioxidantom, ktorý chráni bunky pred negatívnym vplyvom voľných radikálov.
 
Medzi ďalšie rizikové faktory rozvoja vrások patrí najmä vystavovanie pleti slnečnému žiareniu v detskom veku. Podľa lekárov má väčšina poškodenia pleti svoj počiatok už v detstve či adolescencii, kedy došlo k spáleniu kože. A samozrejme sa vrásky formujú tiež v dôsledku rastúceho veku.
Koniec článku