Takto svoju pleť určite nečistite!

Takto svoju pleť určite nečistite!
Rubrika: Omladenie pleti 14.09.2015
tlač

Je plno chybičiek, ktorých sa dopúšťame na svojej pleti. Určite sa zhodneme na tom, že jednou z nich je vynechávanie odličovania a čistenia pleti. Ale možno ste nevedeli, že pleti môže uškodiť aj čistenie ako také, pokiaľ nie je vykonané správne. A aké sú tie najväčšie hriechy v rámci čistenia pleti?

Prejdeme si to pekne od začiatku. K správnemu čisteniu pleti je totiž potrebné vybrať si tiež správny kozmetický prípravok. Nielen, že môže zle zvolený produkt znehodnotiť účinok ďalších kozmetických "vychytávok", ktoré na pleť aplikujete po vyčistení, ale môže vašu pokožku nadmerne vysušovať či podráždiť. U výberu produktov platí jedno základné pravidlo - ak je vaša pleť normálna alebo suchá, potom by ste mali siahnuť po hydratujúcom prípravku, ak sa vaša pleť radí k mastnej alebo je zmiešaná, čistite pleť skôr penou či gélom. Aby ste sa vyhli presušeniu pleti, zamerajte sa na produkty bez sulfátov, detergentov príliš agresívnych pre akýkoľvek typ pleti. U penových či mydlových produktov zase sledujte, ako veľmi sa napenia. Ak produkt pení rovnako ako šampón, ruky preč! Prípravok by mal byť len jemne spenený, nie s bublinami ako od bublifuku.
 
Už teda vieme, ako vybrať správny produkt. Lenže je tiež potrebné ho správne aplikovať, nestačí len špliachnuť na tvár vodu a do toho vytlačiť trochu čistiaceho produktu. Ak používate čistiacu pleťovú vodu, aplikujte ju na suchú (!) pleť a chvíľu ju do nej jemne masírujte. Tým umožníte olejovým zložkám, aby rozložili olej a maz v make-upe a pokožke. Silnejšie gélové a penové prípravky by sa zase mali aplikovať na vlhkú pleť, aby ju zbytočne nevysušovali. Ak používate mydlový čistič pleti, nechajte ho na pleti pôsobiť minútu, než ho zmyjete. Obsiahnuté aktívne ingrediencie tak získajú čas na likvidáciu baktérií, ktoré spôsobujú akné a ďalšie neplechy.
 

Namočiť a utrieť!

V prípade, že pleť čistíte nielen od mazu a "špiny", čo na tvári nachytáte počas dňa, ale aj od make-upu, zbystrite. Hoci sú čistiace prípravky schopné make-up rozložiť, sám sa z pleti nevyparí. Je potrebné ho utrieť, a to ešte pred finálnym vysušením tváre, či už hubkou určenou na tvár alebo odličovacím tampónom.
 
Ak používate na tvár hubku, dajte si  na pár vecí pozor. Materiál by mal byť jemný, aby pleť nedráždil (ideálne je na toto detská hubka). Keďsa s ňou už umývate, buďte opatrní - každé podráždenie či odreniny pleti sa môžu časom zmeniť v nevzhľadné pigmentové škvrny, najmä na tvári, kam dopadá najviac slnečného žiarenia. A čo je najdôležitejšie: používajte vždy čistú a suchú hubku. Pretože mokrá hubka rovná sa živná pôda pre baktérie a plesne. A to predsa na tvári nechcete! Máme pre vás tip - pripravte si do kúpeľne viacej vypraných malých uteráčikov či žiniek. Použité môžete vždy hodiť rovno do koša so špinavým prádlom a nabudúce siahnuť po novom "nástroji".
 
Keď už sme pri tom odličovaní, je potrebné spomenúť jedno - večerné čistenie pleti je pre mnoho žien rutina. Ale čo ranné čistenie? Na to sa často zabúda. Aj keď sa vám po noci strávenej v posteli nezdá, že by pleť mohla byť  špinavá, nie je to pravda. Cez noc sa na pleti usadzuje vlastný maz, rovnako na nej môžu ostať zvyšky produktov, ktoré ste aplikovali v rámci nočnej starostlivosti. Tým, že pleť po ránu vyčistíte, umožníte dokonalú absorpciu prípravkov, ktoré následne nanesiete (áno, máme na mysli SPF ochranu proti slnečnému žiareniu).
 

Teplá voda = červená tvár

Akokoľvek vám to môže byť príjemné, neumývajte si tvár horúcou vodou. Teplo totiž rozširuje žilky a cievy pod kožou, čo spôsobuje začervenanie pleti. Začervenanie je ešte výraznejšie, ak trpíte na akné či rúžovku. Spoľahnite sa preto vždy radšej na vlažnú vodu. Tendenciu červenať sa  má pleť aj po príliš hrubom zaobchádzaní všetkého druhu. Preto, keď pleť po umytí vodou utierate uterákom, vyhnite sa drhnutiu a uterák k pleti len prikladajte a tým vlhkosť vysávajte. Keď je pleť suchá, nezabudnite na hydratáciu! Voda, ktorou ste sa umývali, naozaj nestačí, pretože sa začne ihneď z pleti vyparovať. Keď nanesiete na pleť hydratačný prípravok ihneď po umytí, nielen, že dodáte pleti hydratáciu z produktu, ale ešte v nej uzavriete vlhkosť z umývania.
 čistenie pleti 
Leto je čas dovoleniek a rôznych výletov, kam si väčšinou nechceme voziť veľkú kozmetickú tašku s hromadou odličovacích tampónov, odličovadlom, čistiacim tonikom, pleťovým mydlom, atď ... Namiesto toho sa často a radi spoľahneme na odličovacie a čistiace vreckovky. Na dovolenku je to v poriadku, ale určite by sa z ich používania nemala stať každodenná rutina. Síce sú schopné z tváre odstrániť ako zvyšky make-upu, tak maz aj prach, ale to je asi tak všetko. Vždy je lepšie mať skutočný čistiaci prípravok na tvár. Takže keď už ich používate, nezabudnite si vždy opláchnuť  tvár (aspoň) vlažnou vodou.
 
VIDEO: Nepresušujte mastnú pleť. Budete sa lesknúť ešte viac! VIDEO: Nepresušujte mastnú pleť. Budete sa lesknúť ešte viac! Určiť si sama svoj druh pleti, tak to je celkom ťažká úloha. Pritom všetky kozmetické a skrášľujúce prípravky, respektíve ich výber, by sme mali riadiť práve podľa konkrétneho typu pleti. Preto sme sa rozhodli venovať tejto téme čas.
 

A ešte jeden tip na záver: nepreháňajte to s peelingom. Každodenná exfoliácia vám môže skorej uškodit, než pomôcť. Trvá až dva týždne než sa kožné bunky zo spodných vrtsiev  ¨prepracujú¨ na povrch. A ďalší týždeň trvá, než pleť začne kvôli starobe buniek vyzerať mdlo. Exfoliácia raz za týždeň je teda pre rozžiarenie pleti úplne postačujúca (ak sa nejedná o veľmi jemný peeling)!

Koniec článku