Topicky aplikovaný vitamín A prestupuje hlboko do kože. Čo dokáže?

Topicky aplikovaný vitamín A prestupuje hlboko do kože. Čo dokáže?
Rubrika: Omladenie pleti 25.05.2016
tlač

Vitamín A je jednou z mála látok, ktorá má dostatočne malú molekulárnu štruktúru na to, aby prešla vrchnými vrstvami pleti. Práve preto sa jedná o jeden z najúčinnejších vitamínov, ktorý je možné aplikovať priamo na pleť.

Vďaka malým molekulám môže vitamín A (či retinol) posilňovať a stimulovať dermis, kde sa nachádza kolagén, elastín a krvné cievy. V dermis aj epidermis sa navyše nachádzajú bielkoviny a receptory, ktoré sú na retinol citlivé a biologicky naň reagujú.
 
Termín retinol sa vzťahuje k vitamínu A a ďalším látkam, ktoré sa z vitamínu A derivujú.
 

Milujete slnko? Vitamín A je to pravé pre vás

Topická aplikácia retinolu môže zmierňovať niektoré zmeny pleti spôsobené ultrafialovým žiarením, ktoré vedú k poškodeniu dermálneho kolagénu.
Pre tento efekt je však nutné retinol použivať ešte pred poškodením pleti, v podstate preventívne, nie následne po poškodení. Pravidelným používaním retinolu tak vlastne posilníte vlastnú schopnosť pleti brániť sa slnečnému žiareniu.
 
Vyskúšajte klasiku medzi retinolmi proti vráskam, Retinol 3 TR! Pleť vyživí, rozjasní a hydratuje.
Retinol 3TR Vitamínové sérum obsahujúce Retinol a Tokoferol je ideálnym prípravkom na nočnú starostlivosť. Pokožku počas noci dokonale vyživí, rozjasní a zredukuje jemné vrásky. Tento prípravok vyhral Silver Aesthetic Award (strieborné miesto) za najlepšie predávaný maloobchodný produkt vo Veľkej Británii.
Na sklade
Cena: 36,00 EUR
 

Zbaví vás vrások. Štúdia to potvrdzujú!

Topicky aplikovaný retinol vyvoláva skutočne viditeľné, medicínsky podložené zmeny fotopoškodenej pleti. Medzi najčastejšie známky predčasného starnutia pleti sú jemné i výrazné vrásky, tmavé škvrny na pleti (hyperpigmentácia), aktinické lentigo, pehy, hrubá alebo zažltnutá pleť. Tieto vlastnosti pleti sú odrazom histologických zmien v epidermis a dermis spôsobených vystavovaním pleti slnečnému žiareniu.
 
Topicky aplikovaný vitamín A vedie k zlepšeniu vzhľadu jemných vrások, dochádza k zjemneniu pleti aj  k úbytku prejavov hyperpigmentácie na fotopoškodenej pleti. Jeho topická aplikácia vyvoláva veľa histologických zmien v dermis a epidermis, a predpokladá sa, že sú to najmä zmeny v dermálnom kolagéne, ktoré sú príčinou zlepšenia stavu pleti.
 
Aby boli všetky tieto benefity topicky aplikovaného vitamínu A zachované dlhodobo, je potrebné sa o pleť retinolovými produktmi starať pravidelne a dlhodobo (aspoň šesť mesiacov).
 
Skutočne viditeľný efekt vitamínu A aj pre zrelú pleť sa dostaví pri používaní Retinolu 6 TR. Vrásky a hyperpigmentácia nebudú mať šancu.
 retinol  

Aký je celkový vplyv vitamínu A na pleť pri topickej aplikácii?

 • Redukuje vrásky vďaka stimulácii dermis a epidermis, zvyšuje hustotu pleti
 • Stimuluje syntézu a uchovávanie kolagénu, a teda spomaľuje rozpad kolagénu a elastínu, ktorý je v rámci starnutia úplne bežný
 • Normalizuje prietok krvi a napomáha redukovať prejavy ružovky
 • Podporuje posun nových buniek k povrchu kože
 • Zlepšuje hojenie rán
 • exfoliačné vlastnosti - suchú, hrubú či tvrdú pleť vyhladzuje, zjednocuje a zlepšuje jej elasticitu
 • Opravuje celulárnu štruktúru epidermis a zvyšuje ochranu pleti pred UV žiarením
 • Znižuje zhlukovanie melanínu, takže redukuje prejavy hyperpigmentácie
 • Podporuje zdravie bunkových membrán
 • Napomáha vyhladeniu prekanceróznych kožných lézií
 • Zlepšuje hydratáciu buniek aj ich okolia
 • Znižuje produkciu kožného mazu, a tým pádom redukuje akné
 

Podráždenie? Príliš vysoká koncentrácia

Prečo stále panujú ohľadom používania vitamínu A na pleť pochybnosti, keď podľa tohto opisu dokáže v koži opraviť takmer všetko? Kvôli možnému podráždeniu pleti, ktoré je najčastejším vedľajším efektom topickej aplikácie retinolu, teda tzv. "retinolovej dermatitíde".
 
Tento problém však možno ľahko eliminovať úpravou množstva a koncentrácie aplikovaného retinolu, prípadne zníženia frekvencií aplikácie. Pleť si musí pri prvom používaní vitamínu A zvyknúť, odporúča sa preto aplikovať prípravok s jeho obsahom najprv dvakrát týždne, a postupne frekvenciu aplikácií zvyšovať. Rovnaké je to aj s koncentráciou, pre úplnych začiatočníkov alebo na oblasť okolo očí postačí nižšia koncentrácia, skúsení "retinoláci" môžu siahnuť aj po vyššej koncentrácii.
Koniec článku