Topicky aplikovaný vitamín C si poradí so starnutím pleti a opraví aj fotopoškodenie

Topicky aplikovaný vitamín C si poradí so starnutím pleti a opraví aj fotopoškodenie
Rubrika: Omladenie pleti 20.02.2016
tlač

Vitamín C chráni organizmus pred chrípkou, keď ho však aplikujete topicky, teda priamo na pleť, pomôže vám zachovať mladistvý vzhľad a navyše zlepší stav pleti poškodenej slnečným žiarením.

Nadmerný objem ultrafialového žiarenia dopadajúceho na pokožku a znečistenie životného prostredia môžu urýchliť a spôsobiť predčasné starnutie pleti tým, že rozkladajú kolagén a môžu byť taktiež spúšťačom oxidatívneho stresu. Našťastie už po stáročia máme k dispozícii účinnú látku, ktorá tento stav dokáže zvrátiť. Už starobylé civilizácie využívali vitamín C na stimuláciu produkcie kolagénu a to kvôli jeho antioxidačným vlastnostiam, ktoré môžu napomôcť omladeniu pleti poškodenej slnečným žiarením a starobou celkovo.
 
Vitamín C je dôležitou živinou pre celkové zdravie organizmu. To bezpochýb! Jeho ústna konzumácia, ale bohužial neprináša príliš benefitov, čo sa týka vplyvu na pleť. Jeho absorpcia zo stravy je totiž limitovaná mechanizmami v črevách a človek si ho sám biologicky vytvoriť nedokáže.
 
Preto je viac než dôležité aplikovať vitamín C priamo na pleť! Výsledky klinických testov ukazujú, že ak sa aplikuje lokálne, podporuje formovanie kolagénu a zmierňuje negatívny vplyv voľných radikálov. Výsledkom je zachovanie mladistvo vyzerajúcej a pevnej pleti.
 

Ako vitamín C podporuje kolagén?

Zdravotné benefity vitamínu C sú prikladané hlavne tomu, ako dokáže podporiť syntézu kolagénu a obmedzovať jeho rozpad. Kolagén pracuje ruka v ruke s elastínom, a spoločne podporujú pevnosť a elasticitu pleti. Zjednodušene povedané kolagén pôsobí ako rám, vďaka ktorému je pleť vypnutá a pevná, zatiaľ čo elastín stojí za jej pružnosťou.
 
Spojivové štruktúry zložené z kolagénu (poznáme ich ako dermálne papily), ktoré sa nachádzajú v dermis, sa s jeho znižujúcou hladinou v pleti zmenšujú a oslabujú. Štúdie však ukazujú, že topicky aplikovaný vitamín C môže významne zvýšiť ako hustotu, tak počet dermálnych papíl.
CE - Thione sérum CE - Thione sérum Veľmi účinné sérum, ktoré pomáha chrániť pleť proti voľným radikálom a zároveň minimalizuje tvorbu tmavých škvŕn. Dosahuje efekt viditeľne svetlejšieho tónu pleti, lepšej štruktúry a pevnosti. Inovovanou formou tzv. „dobíjania“ dodáva pleti dôležitý vitamín C. Vďaka spôsobu uvoľňovania dosiahnete ten najlepší výsledok, aký vám vitamín C dokáže v súčasnej dobe ponúknuť.
 

A čo jeho antioxidačný potenciál?

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý dokáže neutralizovať v pleti voľné radikály. Voľné radikály sú atómy alebo molekuly s nespárovanými elektrónom. Ako škodia organizmu aj koži, o tom si už prečítajte v našom článku o antioxidantoch.
[článek 473]
 
My si dnes vystačíme iba s vysvetlením, ako voľné radikály poškodzujú pleť a spôsobujú jej predčasné starnutie. Keď voľný radikál "ukradne" elektrón z jedného z proteínov, v kolagénovom vlákne dôjde k zmene v chemickej štruktúre kolagénu a vo vlákne vzniknú malé "dierky". Akonáhle potom v priebehu rokov vo vlákne dochádza k ďalším poškodeniam prestáva kolagén správne fungovať. Výsledkom je, že pleť je zvädnutá a začínajú sa na nej formovať vrásky.
 
Aj keď má naša pleť prirodzene bunkové enzýmy a ďalšie metabolické "páky", ako sa s oxidatívnym stresom a poškodením z neho plynúcim vyrovnať (patria k nim aj antioxidanty), starnutie a negatívne vplyvy okolia ako je slnečné žiarenie, fajčenie a znečistené životné prostredie môžu tieto mechanizmy blokovať.
 
Topická aplikácia antioxidantu ako je vitamín C je efektívny spôsob, ako podporiť prirodzenú ochranu pleti pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú predčasné starnutie pleti. Vitamín C je darcom elektrónu, a preto je aj perfektným "požieračom" voľných radikálov.
 
V momente, kedy je vitamín C raz absorbovaný do pleti, napomáha tiež regenerácii zoxidovaného vitamínu E. Vitamín E je silný antioxidant rozpustný v tukoch, ktorý hrá taktiež dôležitú úlohu v prevencii oxidatívneho poškodenia lipidovej kožnej membrány.
 

Štúdie preukázali: Vitamín C redukuje vrásky

  • Na tému účinky vitamínu C na pleť bolo vykonaných bezpočet štúdií, ktoré preukázali veľa jeho benefitov:
  • V jednej zo štúdií 25 dobrovoľníkov, ktorí topicky aplikovali vitamín C priamo na pleť, zaznamenalo redukciu jemných liniek a vrások v pleti už po krátkodobom používaní po dobu 12 týždňov.
  • Ďalšie štúdie tieto benefity ešte ďalej podporili. 19 pacientov s fotopoškodenou pleťou zaznamenalo významné zlepšenie vo vzhľadu jemných vrások, hrubosti pleti a farebných nerovností pleti pri liečbe vitamínom C po dobu troch mesiacov. Obdobná štúdia trvajúca pol roka tieto závery ešte raz potvrdila.
  • Topická aplikácia vitamínu C napomáha redukovať aj ďalšie prejavy starnutia, a to tmavé škvrny. V prípade aplikácie priamo na pleť vitamín C zjednocuje farebný tón pleti a jej textúru a redukuje prejavy hyperpigmentácie.
  • Pravidelná a dlhodobá aplikácia vitamínu C okrem toho, že znižuje výskyt vrások a jemných liniek, pôsobí tiež ako prevencia ich vzniku.
  • Ďalej bol bol testoch preukázaný pozitívny vplyv vitamínu C na akné, najmä na redukciu jeho prejavov.
Koniec článku