Vedeli ste, že retinal pôsobí 11x rýchlejšie ako retinol?

Vedeli ste, že retinal pôsobí 11x rýchlejšie ako retinol?
Rubrika: Omladenie pleti 06.08.2018
tlač

Že ste o retinalu ešte nepočuli, a poznáte len retinol? Tak v tom prípade pokračujte v čítaní. Určite si tohto anti-aging vševedka budete chcieť na svojej pleti tiež vyskúšať.

Retinal patrí podobne ako retinol do rodiny vitamínu A. Vitamín A obnovuje povrch pleti a minimalizuje nedostatky, pokožku rozjasňuje a osviežuje.

V noci omladzuje pleť

Počas noci, keď v pleti naplno rozbehnú regeneračné a opravné procesy, navyšuje retinal produkciu kolagénu a pleti prepožičiava žiarivý vzhľad. Pôsobí proti nadmernej pigmentácii, redukuje viditeľné známky starnutia pleti, a navyše napomáha proti akné. Účinkuje priamo na DNA kožných buniek, navyšuje produkciu kolagénu a podporuje zachovanie existujúceho elastínu.

Okrem toho tiež stenčuje vrchnú vrstvu kože stratum corneum, ale naopak posilňuje ďalšie vrstvy epidermis, teda stratum basale, stratum spinosum, stratum granulosum a stratum lucidum. Pokožka tak získava nielen pevnosť, ale aj bezchybný, žiarivý vzhľad.

Retinaldehyd alias retinal

Vo výpise zložiek kozmetického produktu môžete retinal nájsť tiež pod označením retinaldehyd, ako napríklad v prípade Crystal Retinal 6 a Crystal Retinal 10 od Medik8.

Z rodiny retinoidov určite poznáte spomínaný retinol a tiež kyselinu retinovú, ktorú však už nekúpite voľne, ale dostupná je iba na lekársky predpis, často čoby liek proti akné. Hlavný účinok kyseliny retinovej tkvie skôr v jej anti-aging benefitoch, keď redukuje vrásky a jemné linky a celkovo pleť chráni pred (predčasným) starnutím.

Dráždivá kyselina retinová

Oproti ostatným formám vitamínu A je ale kyselina retinová voči pleti často veľmi dráždivá, oveľa viac než retinol. Očakávať by ste v prípade jej aplikácie mali svrbenie pleti, olupovanie, začervenanie a dlhú dobu, než si na jej aplikáciu pleť zvykne.

Kyselina retinová z topicky aplikovaných produktov starostlivosti o pleť skutočne do pleti prechádza, existuje však aj druhý mechanizmus, ktorý je voči pleti omnoho priateľskejší - činností špecializovaných enzýmov, ktoré ju priamo v pokožke vytvoria z topicky aplikovaného retinalu.

Aj ďalšie typy retinoidov, predovšetkým retinol, vo svojom dôsledku v pleti skončí vo forme kyseliny retinovej, vyžadujú však viac krokov pre svoju premenu. Napríklad retinol sa v pleti opäť činnosťou enzýmov musí premeniť na retinal, a až potom na kyselinu retinovú.

Retinal dráždi menej

Práve vďaka tomu, že premena retinalu na kyselinu retinovú je len jednokroková, znižuje sa riziko podráždenia pleti. Produkty s retinolom sú preto vhodné pre všetky typy pleti vrátane pleti citlivej.

Retinal napomáha prečistiť povrch pleti a póry, z ktorých eliminuje odumreté kožné bunky, kožný maz i nečistoty. Minimalizuje tým pádom rozšírené póry, ktoré sú menej viditeľné a hĺbkovo čisté. Retinal navyše navyšuje tvorbu kyseliny hyalurónovej v koži, čím zlepšuje jej hydratáciu a dodáva objem. Oboje sa hodí v boji proti vráskam a jemným linkám.

Chcete dôkazy?

Prečítajte si o tom, ako retinal posilňuje pleť a navyšuje jej elasticitu a hlavne, ako podporuje zdravie a mladistvý vzhľad pleti poškodenej slnečným žiarením (UVA lúče). Podľa tejto štúdie obnovuje v pleti kolagénové a elastínové vlákna a jeho pravidelným používaním je možné ich obsah v poškodenej pleti navrátiť na rovnakú úroveň ako v pleti bez poškodenia. Jeho účinok je potvrdený štúdiami tiež v prípade redukcie známok fotostarnutia pleti.

Retinal pôsobí aj proti akné, pretože z povrchu pleti odstráni baktérie P. Acnes, pôvodcu zapálených pupienkov, a zabraňuje ich ďalšiemu množeniu.

Aj napriek tomu ale zostáva voči pleti jemný a nedráždivý, môžete ho bez obáv kombinovať aj s ďalšími účinnými látkami, napríklad jemnými AHA kyselinami. Podobne ako v prípade retinolu, tiež u retinalu sa odporúča nechať si pleť jeho pôsobenie postupne zvyknúť.

Retinal, alebo radšej tradičný retinol?

Obaja pôsobia podobne, retinal je však oproti retinolu omnoho účinnejší, na koži pôsobí až 11x rýchlejšie. Vďaka tomu je perfektný pre zrelú pleť, na ktorej bude jeho efekt dramatický a na ktorej dôjde k rapídnej viditeľnej redukcii jemných liniek a vrások. U mladšej pleti, kedy nie je nutný taký rýchly "zásah", postačí priebežný anti-aging retinolom.

Výnimkou je mladá aknóznu a mastná pleť, pre ktorú je možné retinal len odporučiť. Oproti retinolu a ďalším derivátom vitamínu A pôsobí retinal priamo proti aktivite baktérií a ich množeniu. S pravidelným používaním dôjde k redukcii akné, dlhodobému prečisteniu pokožky a úľave od pupienkov.

Koniec článku