Z nanočastíc v kozmetike nemusíte mať strach, naopak, tvrdí dermatologička

Z nanočastíc v kozmetike nemusíte mať strach, naopak, tvrdí dermatologička
Rubrika: Omladenie pleti 07.01.2020
tlač

Z nanočastíc v kozmetike mávajú ľudia mnohokrát obavy. Ako ale vysvetľuje dermatologička Simona Felšöová, strach nie je nutné mať. Naopak. Nanočastice zlata s oligomérmi kyseliny hyalurónovej obnovia hydratáciu pleti, viditeľne ju omladia a skutočne zlepšia jej celkový stav. Úplne bez rizík.

"Pre zdravú a krásnu pleť bez vrások sú nevyhnutné tri komponenty, a to kyselina hyalurónová, kolagén a elastín," vysvetľuje MUDr. Felšöová. Podľa lekárky však s prirodzeným starnutím pleti v koži množstvo kyseliny hyalurónovej, kolagénu i elastínu ubúda. Po prvé sa znižuje a spomaľuje ich produkcia, po druhé dochádza k ich rýchlejšiemu rozkladu pôsobením enzýmov a negatívnych vonkajších vplyvov. "Výsledkom je to, že pleť povoľuje, objavujú sa na nej jemné, a časom aj hlbšie vrásky, pigmentácia, a pokožka celkovo získava starší, unavenejší vzhľad," tvrdí MUDr. Felšöová.

Ako starnutie pleti spomaliť?

Podľa lekárky je nutné v koži obsah kyseliny hyalurónovej, kolagénu a elastínu navýšiť. Jednou z možností, ako to docieliť, sú nanotechnológie. "Nanočastice zlata s oligomérmi kyseliny hyalurónovej od španielskej značky Endor sú trefa do čierneho. Vstupujú do epidermis, kde stimulujú kožné bunky k tomu, aby začali samy produkovať väčšie množstvo týchto troch komponentov, "popisuje MUDr. Felšöová.

"Nanočastice zlata pritom pôsobia ako účinný vektor, ktorý dopraví kyselinu hyalurónovú ku kožným bunkám. Dôležité je, že sa jedná o veľké množstvo oligomérov kyseliny hyalurónovej, teda veľké množstvo malých molekúl. Jedine tak totiž dokážu pôsobiť na CD44 receptory kožných buniek, aby zvýšili syntézu dôležitých látok, "podrobne načrtáva mechanizmus účinku dermatologička.

Omladenie s kolagénom a kyselinou hyalurónovou

Akonáhle dôjde v koži k nárastu množstva kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej, začínajú sa diať veci. "S kyselinou hyalurónovou súvisí výrazné zlepšenie hydratácie pokožky a obnovenie ochrannej kožnej bariéry. Kolagén v koži vytvára štruktúru a jeho vyšší obsah je spojený so spevnením pleti a viditeľnou redukciou vrások, elastín je zase zodpovedný za vyššiu pružnosť pleti," hovorí dermatologička Simona Felšöová.

Pravidelné používanie potom všetky tieto benefity prehlbuje. Pokožka je pevnejšia, jej kontúry obnovené a vrásky vyhladené. Pleť sa zjemňuje a zlepšuje sa nielen jej vzhľad, ale aj celková kondícia.

Nanotechnológia, čo uľahčí boj s celulitídou

Nanočastice zlata pritom nemusia byť vaším spojencom, len čo sa omladenia pokožky týka. "Pretože podporujú spevnenie pleti a zvýraznenie jej kontúr, svoje uplatnenie nachádzajú aj pri vyhladení povrchu kože a zmiernení celulitídy. Tá vzniká ako problém v podkoží, keď smerom k povrchu kože vystupujú zväčšené tukové bunky a zadržaná lymfa. Dermis býva povolená, a na koži sa tým pádom formujú nevzhľadné jamky. Keď ale dermis spevní novo vznikajúci kolagén, dochádza k vyhladeniu a redukcii pomarančovej kože, "vysvetľuje účinok nanočastíc zlata na celulitídu lekárka.

Nanočastice zlata s oligomérmi kyseliny hyalurónovej

Ak vo vás slová nanočastice a nanotechnológia budia obavy, lekárka ubezpečuje, že sú úplne nepárne: "Nanočastice zlata zostávajú iba v epidermis, nevystupujú hlbšie do organizmu. V nezávislých klinických štúdiách navyše firma Endor ukázala, že nanočastice zlata kožu opúšťajú prirodzene s odumretými kožnými bunkami v procese exfoliácie." Dodáva k tomu, že sama firma Endor pri svojom výskume nezistila v epidermis prítomnosť nanočastíc zlata už po 24 hodinách po aplikácii.

Koniec článku