Ako sa zbaviť mílií?

Ako sa zbaviť mílií?
Rubrika: Problémy s pleťou 21.08.2015
tlač

Nie je to akné, napriek tomu je takmer rovnako ťažké tieto "biele bodky" odstrániť. Tiež vás trápia? Vybrali sme pre vás 3 najlepšie možnosti, ako im dať nadobro zbohom.

Mílie sú tvrdé biele cysty vyplnené keratínom (tj. zrohovatenou kožou), ktoré sa tvoria v pokožke, najčastejšie na tvári v oblasti okolo očí. Objavujú sa vo chvíli, keď sú mŕtve kožné bunky zachytené v koži a nemôžu sa od nej voľne odlúčiť.
 
Celkom obvyklým javom sú mílie u novorodencov - až 50% bábätiek sa rodia s míliami na nose. Tie však väčšinou samy vymiznú. Bohužiaľ, mílie trápia i dospelých. V ich prípade sú zhruba 1 až 2 milimetre veľké, biele a neústupné. Hoci sa hovorí, že vďaka samočistiacim schopnostiam pleti za nejaký čas samé zmiznú, nie vždy je to tak úplne pravda. Skrátka je potreba siahnuť k razantnejším riešeniam.
 

3 možnosti odstránenia:

Napichnite & vytlačte

Najčastejšia a najjednoduchšia metóda odstránenia mílií. Potrebujete len sterilnú ihlu, ktorou míliu napichnete, a potom šikovné prsty, ktorými hrčku vytlačíte. Ak tento proces vykonáte správne, krupicových bodiek sa zbavíte a ani sa vám neurobí jazva. Existuje však riziko zanesenia nečistotami, ktoré môže vznik jazvičky spôsobiť, rovnako tak neodborného prevedenia, keď oblasť okolo mílie tak "rozrýpete", že sa vám urobí chrasta a z nej potom jazvička. Čo môžeme odporučiť, nechajte si míliu párkrát odstrániť u dermatológa či kozmetičky, mrknite, ako to robia, a potom sa pustite do boja sami.

 

Použite retinoidy

Ďalším jednoduchým a efektívnym spôsobom, ako sa zbaviť mílií (alias prosa), je aplikovať na ne topicky krém s obsahom retinoidov. Pleť totiž dokážu krásne vyčistiť. Retinoidy môžete používať kdekoľvek na tvári i tele, odporúča sa však vynechať oblasť očných viečok, kde je pleť veľmi jemná a citlivá.


    

Nechajte si urobiť peeling

Ak vaše mílie nereagujú na retinoidy, ani nejdú ľahko vytlačiť, treba nasadiť ťažšie kalibre - chemický peeling alebo dermabráziu, ktoré pracujú v hlbších úrovniach kože. Ako príklad môžeme uviesť chemický peeling s 20% až 30% kyselinou trichlóroctovou, po ktorom bude po týždni nasledovať mikrodermabrázia. Dôjde k výraznej exfoliácií pleti, odstráneniu mŕtvych buniek kože a jej celkovému zjemneniu, pričom mílie buď samy zmiznú, alebo pôjdu veľmi ľahko odstrániť. Túto procedúru odporúčame opakovať trikrát do roka, potom by vaša pleť nemala mať s krupicovými bodkami problém.
 
Vďaka chemickému peelingu vo vyššej koncetrácií sa môžete milií zbaviť hneď- je totiž schopný odstrániť celú vrchnú vrstvu kože (vrátane mílií). Avšak pozor, v tomto prípade je potrebné počítať so zhruba týždňom na regeneráciu pleti, ktorá bude po tomto zákroku citlivá.
Koniec článku