Derma valček proti vráskam a proti celulitíde. Na akom princípe funguje?

Derma valček proti vráskam a proti celulitíde. Na akom princípe funguje?
Rubrika: Problémy s pleťou 27.06.2016
tlač

Nie je vám úplne jasné, na čo sa používa ona vecička, ktorá vyzerá ako stredoveký mučiaci nástroj, zvaná dermaroller či derma valček, z ktorej vystupujú desiatky miniatúrnych ihličiek? Predsa na to, aby vám urobila v pleti malé dierky!

Asi vás ani toto neupokojilo, a stále sa vám to zdá ako mučenie. Ale kdeže, poďme sa na to bližšie pozrieť.
 

Ako dermaroller pozitívne pôsobí na pleť?

 • Napomáha prieniku látok do kože a ich lepšiemu využívaniu
 • Redukuje jemné linky a vrásky
 • Redukuje jazvy po akné
 • Znižuje viditeľnosť strií
 • Redukuje prejavy hyperpigmentácie a zlepšuje stav pleti poškodenej ultrafialovým žiarením
 • Zjednocuje farebný tón pleti
 • Podporuje produkciu kolagénu v pleti
 • Zvyšuje v pleti koncentráciu aktívnych látok
 • Pôsobí proti celulitíde
 • Spevňuje pleť a zlepšuje jej kontúry
 
Jednotlivé účinky sú závislé na zvolenom dermarolleru. V prípade veľkého zjazvenia či strií je však potrebné siahnuť po ošetrení, kedy odborník vykoná výraznejšíie mikroihličkovanie s ihličkami v dĺžke až 3 mm. Toto doma, ale naozaj neskúšajte!
 
 derma valčeky 

Na akom princípe dermaroller funguje?

Pri prieniku ihličiek pleťou dôjde k drobným poraneniam pleti, čo vedie k dvom veciam: po prvé k spomínanému lepšiemu prieniku aktívnych látok do pleti (ktoré potom môžu lepšie pôsobiť) a za druhé sa vďaka týmto poraneniam uvoľňujú rastové faktory a tuhý kolagén sa rozkladá a dochádza ku zmenám hladín kolagénu I. a III. typu (v organizme existuje viac ako 16 typov kolagénu, kolagén I. a III. typu však prevláda). Zvyšuje sa tiež množstvo elastínu v pleti.
 
Keď dôjde k poraneniu pleti, zvýši sa v pleti množstvo kolagénu I. typu a zníži množstvo kolagénu III. typu. Ak sú oba typy kolagénu v rovnováhe, pleť je zdravá a vyzerá mladšie. Ak sú však v nerovnováhe, napríklad v dôsledku starnutia, pleť sa stáva tuhou a získava nezdravý vzhľad.
 
To všetko má potom za následok zlepšenie vzhľadu, textúry a odtieňu pleti, vyhladenie vrások a hlavne výraznejší účinok kozmetických prípravkov.
 

Zbaví vás pomarančovej kože?

Čo sa týka vplyvu dermarolleru na celulitídu, stále na túto tému prebiehajú lekárske skúmania. Faktom je, že je pre redukciu celulitídy je treba využívať prístroje s dlhými ihlami, ktoré sú schopné dosiahnuť hlbšie do kože, pretože na vzniku celulitídy sa podieľa aj tuk uložený v spojivových tkanivách. K vyhladeniu celulitídy dochádza podľa všetkého najmä v dôsledku podráždenia pleti ihličkami. Táto téma si však žiada ešte ďalší výskum.
 

Orientačný prehľad, ako dlhé ihličky sa využívajú

 • Aby došlo k zvýšeniu prieniku aktívnych látok: Na pleť na tvári maximálne 0,3 mm a na zvyšok tela maximálne 0,5 mm. Naša pleť je ako ochranný orgán takmer nepriepustná. Derma rolovanie dočasne podporí vstrebávanie produktov starostlivosti o pleť.
 • Aby došlo k redukcii jemných vrások: 1 až 1,5 mm dlhé ihličky môžete relatívne bezpečne používať aj doma, je však potrebné dôsledne dbať na dezinfekciu. Dobrou alternatívou je derma valček aj pre osoby, ktorých pleť je príliš tenká pre laserové ošetrenie.
 • Aby došlo k spevneniu povolených kontúr pleti: O zlepšenie stavu povolenej pleti všade na tele vrátane oblasti krku, dekoltu, zadnej strany ramien, rúk, brucha i stehien sa postarajú ihličky s dĺžkou 1,5 mm. V prvých štádiách ochabovania pleti môže toto ošetrenie oddialiť alebo dokonca nahradiť lifting. Na citlivé oblasti ako je krk vystačia ihličky s dĺžkou 0,5 mm.
 • Aby došlo k zlepšeniu stavu poškodenej pleti slnečným žiarením alebo starnutím: 1 až 1,5 mm.
 • Aby došlo k redukcii prejavov hyperpigmentácie a stareckých škvŕn: Ideálna dĺžka ihličiek je 0,5 až 1 mm. Pozor, ihličkami neprechádzajte cez pehy a materské znamienka.
 • Aby došlo k vyhladeniu jaziev: Terapia jaziev vyžaduje derma valček s ihličkami dlhými 1,5 mm, vhodná je vyššia hustota vpichov do zjazveného tkaniva. Terapia mikroihlou sa však absolútne nehodí pre keloidné jazvy, ktorých stav by mohla naopak ešte zhoršiť.
 • Aby došlo ku "zneviditeľneniu" strií: Strie sa po ošetrení mikroihlou stanú menej viditeľnými, zúžia sa a dôjde k čiastočnej obnove pôvodnej farby pleti. Dĺžka ihličiek pre toto ošetrenie sa pohybuje medzi 1,5 a 2,5 mm.
 • Aby došlo k zlepšeniu vzhľadu jaziev po akné: Hlboké jazvy po akné treba ošetrovať ihličkami dlhými minimálne 1,5 až 2,5 mm. Dochádza k ich vyhladeniu a celkovému zlepšeniu postihnutej pleti.
Koniec článku