Keloidná a hypertrofická jazva nie je to isté!

Keloidná a hypertrofická jazva nie je to isté!
Rubrika: Problémy s pleťou 09.10.2015
tlač

Veľa ľudí sa domnieva, že keloidné a hypertrofické jazvy sú jedno a to isté. To, ale nie je vôbec pravda. Síce majú spoločné znaky, ale zároveň sa od seba tiež odlišujú. A to dosť zásadne.

Ako hypertrofické, tak keloidné jazvy charakterizuje nadmerný rast zjazveného tkaniva. Zjednodušene povedané, tieto typy jaziev, majú tendenciu v priebehu hojenia zväčšiť svoj objem a vystúpiť nad povrch kože. Oba typy postihujú často osoby mladšie tridsiatich rokov (bohužiaľ sa, ale nevyhýbajú ani starším) a častejšie sa tiež objavujú u osôb tmavšieho odtieňa pleti (ani toto však nie je 100% pravidlo).
 
Najbežnejšie lokality, kde sa objavujú sú hrudník, ramená, paže, ušné lalôčiky (pozor na naušnice!) a tváre. Okrem tradičných úrazov bývajú vinníkmi vzniku tohto typu jaziev popálenia, ale aj neodborné prepichnutie uší kvôli náušniciam a tiež akékoľvek ďalšie faktory, ktoré predlžujú dobu hojenia jazvy.
 

Stále sa zväčšuje

Keloid zvyčajne nevzniká ihneď v rámci hojenia jazvy, ale až v momente, kedy je rana ako taká zrastená. Spomínaný rozdiel medzi keloidovou a hypertrofickou jazvou je, že hypertrofická sa síce dvíha nad povrch pokožky, ale čo sa týka plochy kože, jazva zostáva stále rovnaká. Oproti tomu keloid prerastá až do zdravého tkaniva a jazva tak zväčšuje svoju plochu a ešte k tomu sa rozširuje nad povrch pleti.
 
Termín keloidov pochádza z gréckeho výraz "cheloid", ktorý znamená krabie klepeto.
keloid
Hypertrofia sa u jazvy objaví počas prvého mesiaca hojenia, keloidnej jazve môže trvať tri mesiace až niekoľko rokov, než sa začne objavovať. Oba typy jaziev spája bujné hromadenie kolagénu, ktoré vždy prechádza tromi základnými štádiami:
 
1. Zápal (prvé 3 až 10 dní)
 
2. Proliferácia (ďalších 10 až 14 dní)
 
3. Zretie a remodelácia (dva týždne až niekoľko rokov)
 
Čo sa týka liečby, hypertrofické jazvy majú o niečo lepšiu prognózu než keloidné.
 

A aké sú teda rozdiely?

Hypertorfická jazva

Keloidná jazva

Zostáva na ploche pôvodného zranenia Prerastá cez plochu pôvodného zranenia, má tendenciu sa zväčšovať
Objavuje na celom tele, často v oblasti kĺbov Často sa objavuje na pokožke hrudníka, ramenách, ušných lalôčikoch, lícach
Po čase sa zmenšuje Počas rokov sa zväčšuje
Slabšie kolagénové vlákna Silnejšie kolagénové vlákna
Málo mukoidného matrixu  Mukoidný matrix
Spontánne sa v priebehu času vyrovnáva Zostáva vyvýšená oproti ostatnému povrchu kože aj viac ako 4mm
Objaví sa v priebehu jedného mesiaca od zranenia  Objaví sa po troch a viac mesiacoch od zranenia
Jej vznik neovplyvňuje pigmentácia pleti  K jej vzniku sú náchylnejší ľudia s tmavším odtieňom pleti
Koniec článku