Poznáte najčastejšie príčiny „dospelého akné“?

Poznáte najčastejšie príčiny „dospelého akné“?
Rubrika: Problémy s pleťou 14.10.2016
tlač

Akné bohužial nie je z ďaleka záležitosť len puberťákov a môže sa objaviť i vo vyššom veku. Preto je vhodné poznať jeho najčastejšie spúšťače.

Možno ste sa nemohli dočkať, kedy konečne z akné vyrastiete, a nakoniec ste skončili so sklamaním z toho, že sa jednoducho čas od času na pleti objaví po tridsiatke alebo dokonca štyridsiatke. Pokojne sa tiež môže stať, že sa prvé vrásky objavia na vašej pleti SPOLOČNE s pupienkami!
 
Naviac v posledných desiatich až dvadsiatich rokoch stále rastie počet ľudí, ktorí trpia akné aj v dospelosti. Potýkať sa s ním môžete až do svojej menopauzy. Ak vás akné trápilo už v mladosti, je tu veľká šanca, že máte mastnú pleť, ktorá je k rozpuku akné náchylná. Ale bohužiaľ, aj keď ju mastnú nemáte, aj tak sa u vás môže dospelé akné pokojne objaviť.
 

Najčastejšie príčiny dospelého akné

1. Zmätené hormóny

Hormonálna nerovnováha, ako napríklad pred menštruáciou, býva najčastejšou príčinou rozpuku dospelého akné. Na vine sú hlavne mužské hormóny, androgény ako testosterón! Potom väčšinou dôjde k tomu, že sa na pleti vyvýši hrčka, ktorá má korene v hlbokom cystickom akné. Najčastejšie sa tento typ akné objavuje na brade, krku a chrbte.
 

2. Stres 

Stres patrí medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú hladiny hormónov v organizme. Ak už pracujete naplno či ste naplno maminkou alebo kombinujete oboje, hladina stresu je u vás vysoká. Nadobličky pri strese produkujú stresový hormón kortizol a vypúšťajú ho do organizmu, aby mu pomohol sa so stresom vyrovnať. Spoločne s kortizolom sa však vyplavuje aj testosterón a sme opäť u toho istého ako v predchádzajúcom bode. U žien totiž tento mužský hormón ovplyvňuje mazové žľazy, ktoré potom produkujú viac kožného mazu. A ten je príčinou akné.
problémy s akné

3. Znečistené prostredie a toxíny okolo nás

Znečistenie životného prostredia a ovzdušia má vplyv aj na pleť. Nečistoty sa na nej usadzujú najmä ak žijete v meste. Schválne si skúste malý test - vyrazte na prechádzku na pol hodiny a následne si doma umyte tvár tonerom. A to, čo uvidíte na vatovom tampóne, to sa vám nebude vôbec páčiť. To vám garantujeme! Preto je potrebné pleť pravidelne čistiť.
 
Vyskúšajte Daily Refresh Balancing Toner od britskej firmy Medik8, ktorý nielen, že vyčistí pleť, ale stiahne rozšírené póry a zmatnie kožu.
Daily Refresh Balancing Toner Obnovte rovnováhu a hydratáciu pleti s Daily Refresh Balancing Toner, tonikom bez obsahu alkoholu, ktoré podporuje ideálne pH kože, zjemňuje ju a upokojuje, zatiaľ čo odstraňuje prebytočný kožný maz a nečistoty.
Na sklade
Cena: 18,00 EUR
 

4. Zlé produkty starostlivosti o pleť

Ak máte mastnú alebo kombinovanú pleť náchylnú k akné, mali by ste vždy na obale kozmetického produktu hľadať nápis "oil-free", teda bez obsahu olejov. Medzi ďalšie označenie patrí NEKOMEDÓNNE či na báze vody. Aplikácia produktu vďaka tomu nespôsobí upchatie pórov a zhoršenie stavu pleti.
 
Aj mastná pleť však potrebuje hydratáciu. Tu vám zaručí denný hydratačný krém Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator.
 

5. Pleť čistíte príliš často

Akokoľvek to znie ako paradox, nadmerné umývanie môže stav akné ešte zhoršiť. Čistenie pleti častejšie ako dvakrát denne môže totiž pleť vysušovať. V dôsledku toho začne produkovať viac kožného mazu, aby kompenzovala vysušenosť. Pozor si dajte aj na hrubé scruby a nepoužívajte ich každý deň. Čokoľvek, čo drhne a narušuje pleť, totiž v malom rozsahu spôsobuje aj akné. Pleť čistite jemným prípravkom, napríklad vo forme peny.
 

6. Konzumujete jedlá, čo by ste nemali

Asi ste už niekde čítali alebo počuli, že niektoré jedlá ako čokoláda, vyprážané pokrmy, pizza, orechy alebo dokonca kofeín spôsobujú akné. Vedecké dôkazy však nie sú stále úplne presvedčivé. Ak sa vám robí akné po čokoláde, potom ju vynechajte, ak po mliečnych produktoch alebo jedlách s lepkom, potom ich tiež vynechajte. Spojenie medzi týmito potravinami a akné však nie je všeobecne dokázané.
 
Jediné, u čoho je súvislosť preukázaná, je jód. Pokiaľ ho skonzumujete veľké množstvo, akné sa urobí skutočne každému. Takže pozor na homáre, krevery, kraby a zelenú zeleninu ako je špenát alebo morské riasy. A pozor, jód sa v organizme ukladá týždne a mesiace, než sa jeho nadbytok prejaví práve rozvojom akné.
 

7. Chute na sladké majú na akné vplyv

Cukor zvyšuje hladinu inzulínu. Viac a viac vedeckých skúmaní potvrdzuje, že práve inzulín môže stimulovať produkciu mužských hormónov, ktoré aktivujú mazové žľazy. Preto sa orientujte na potraviny s nízkym glykemickým indexom, ktorých cukry sa v organizme rozkladajú pomalšie a inzulín sa vďaka tomu produkuje tiež zvoľna. Za nízko glykemicú stravu vám poďakuje ale celé telo!
Koniec článku