Proti akné, vráskam a unavenej pleti zakročí kyselina salicylová

Proti akné, vráskam a unavenej pleti zakročí kyselina salicylová
Rubrika: Problémy s pleťou 15.08.2018
tlač

Ak sa vám nepozdáva, že by ste si na pleť mali dávať kyselinu, tak vedzte, že tá salicylová vašej pleti jedine prospeje. Prospešná nie je len voči mastnej pleti s akné, ale napomôže aj u iných nedostatkov. A naviac je jej použitie bezpečné.

Kyselina salicylová sa radí medzi beta-hydroxykyseliny a je tiež najznámejšou a najviac využívanou kyselinou z tejto skupiny. Ďalej v tejto skupine kyselín nájdete príbuzné látky ako salicylát, salicylát sodný, extrakt z vŕby, kyselinu tropovú a beta-hydroxybutanovú. Všetky tieto látky pôsobia protizápalovo a mierne antibakteriálne, napriek tomu sa ale čoby s aktívnou zložkou produktov stretávame takmer výhradne s kyselinou salicylovou.

Kyselina salicylová a keratín

Kyselina salicylová pôsobí ako chemický exfoliant. Čo to znamená? Pri topickej aplikácii pôsobí na kožnú bielkovinu keratín, ktorú zmäkčuje a rozpúšťa. Pretože keratín v koži zabezpečuje, aby jej bunky držali pevne pospolu, jeho rozvoľnenie umožní ľahšie odstránenie odumretých buniek z povrchu kože.

Popri tom je kyselina salicylová, na rozdiel od väčšiny AHA kyselín, rozpustná v tukoch, čo znamená, že nepôsobí len na povrchu kože, ale preniká aj do pórov, ktoré môžu byť upchaté kožným mazom. Salicylát sa vďaka tomu postará o hĺbkové vnútorné prečistenie pórov a odstránenie zoxidovaného kožného mazu a ďalších nečistôt z nich. Okrem akné je kyselina salicylová prospešná aj inak.

Napomáha uvoľneniu keratínu, zlepšuje vlastnosti pleti, podporiť môže kožu aj v prípade prílišnej suchosti či ekzémov.

Priamo na pupienky aj proti vráskam

Kyselinu salicylovú možné používať dvoma hlavnými spôsobmi. Ako prostriedok proti akné ju môžete aplikovať priamo na postihnuté lokality a využiť vyššiu koncentráciu, alebo ju nanášať na celú tvár, krk aj dekolt v produkte s jej nižšou koncentráciou.

Aké sú hlavné benefity kyseliny salicylovej pre pleť?

Ako prvý musíme rozhodne spomenúť benefit, ktoré prináša mastnej, problematickej pleti. Ak vás trápia upchaté póry, vyrážky a nadmerný lesk pleti, kyselina salicylová bude pre vašu pleť to pravé orechové. Upchaté póry uvoľňuje, zbavuje nečistôt a hĺbkovo čistí. Zbaví vás tiež komedónov ("čiernych bodiek") a prečistením pleti pôsobí preventívne aj proti vzniku akné. Aj proti čiernym bodkám pôsobí pri každodennom použití preventívne!

Naviac má protizápalový a antibakteriálny účinok a redukuje populácie baktérií P. Acnes na koži, ktoré sú hlavným vinníkom vzniku pupienkov.

Surface Radiance Cleanse Osviežujúci čistiaci produkt, ktorý jemne obnovuje povrch pleti vďaka komplexu látok podporujúcich exfoliáciu, vás zbaví rozšírených pórov a vyčistí vašu pleť. Odstráni aj prvé známky starnutia problematickej pleti. Pleť je po aplikácii zjemnená, rozžiarená a prečistená bez pocitu suchosti či pnutia. Užite si dvojitú exfoliačnú silu AHA a BHA kyselín a extraktov z citrusových plodov a mangostanu.
Na sklade
Cena: 20,00 EUR

Stiahne rozšírené póry

Pri topickej aplikácii navyše kyselina salicylová pôsobí na mazové žľazy a redukuje produkciu kožného mazu - pre mastnú, lesknúcu sa pleť doslova požehnanie! Dôležité je však nájsť ten správny produkt a frekvenciu jeho aplikácie, aby nedochádzalo k prílišnému vysúšaniu pleti, ale len obyčajnému zníženiu produkcie mazu.

Kyselina salicylová pôsobí blahodarne aj na rozšírené póry. To, že póry vyzerajú veľké, rozšírené, je dané tým, že sú upchaté odumretými bunkami kože, spoločne s kožným mazom a ďalšími nečistotami. Pretože ale kyselina salicylová stimuluje exfoliáciu pleti a póry hĺbkovo prečisťuje, zlepšuje tým pádom aj ich vzhľad a sťahuje ich.

Proti vráskam a stareckým škvrnám

Zatočí aj s unavenou a hrubou pleťou, opäť vďaka podpore exfoliácie. Pri jej pravidelnej aplikácii dochádza k stenčeniu vrstvy kože stratum corneum, čím pleť získava rozjasnený a mladistvo oživený vzhľad, a redukované sú i vrásky.

Dokonca aj v prípade nadmernej pigmentácie kyselina salicylová pomôže. Nielen vďaka tomu, že podporuje exfoliáciu, a tým pádom odstráni stmavené časti pleti, ale aj preto, že sama o sebe bráni vzniku ložísk nahromadeného melanínu tým, že inhibuje aktivitu enzýmu tyrozinázy.

AHA alebo BHA, poznáte rozdiel medzi kyselinami?

Oba typy kyselín stimulujú exfoliáciu, teda pôsobia na keratín udržujúci kožné bunky súdržné, a zároveň oba typy podporujú zadržanie vlahy v koži. AHA kyseliny ale vzhľadom k tomu, že sú nie v tukoch, ale vo vode rozpustné, neprestupujú do hlbších vrstiev pleti. Čo sa týka podráždenia, závisí samozrejme od koncentrácie aplikovanej kyseliny. Všeobecne možno ale o kyseline salicylovej povedať, že je menej dráždivá než obvyklé AHA kyseliny, pretože má výrazne väčšie molekuly, a navyše pôsobí protizápalovo.

Najznámejšie alfa-hydroxykyseliny:

Koniec článku