Rozaceou trpí viac než 415 miliónov ľudí. Mnohí z nich však na liečbu rezignujú

Rozaceou trpí viac než 415 miliónov ľudí. Mnohí z nich však na liečbu rezignujú
Rubrika: Problémy s pleťou 10.10.2018
tlač

Včasná diagnóza a následná terapia je pritom jedinou možnosťou, ako progresiu tohto kožného ochorenia, ktoré sa v rozvinutých štádiách spája aj s výrazne negatívnym psychosociálnym dopadom, zastaviť či spomaliť.

Podľa novej štúdie uskutočnenej v dánskej Kodani trpí nejakou formou rosacey viac ako 415 miliónov ľudí po celom svete. Vedúci lekár štúdie, Dr. Jacob Thyssen porovnal 32 celosvetovo vykonaných štúdií, ktoré obsiahli na 26,5 milióna pacientov, z ktorých 0,09% až 22,41% trpí alebo trpelo nejakým spôsobom rozaceou. V priemere potom podľa jeho zistení rosaceou trpí 5,46% populácie, z čoho pri zohľadnení celkového množstva skúmaných osôb vo všetkých štúdiách vychádza ohromujúci počet - takmer pol miliardy!

Hoci je rosacea pomerne častým ochorením, odbornú dermatologickú pomoc podľa tejto štúdie vyhľadáva minimum osôb, len zhruba 18%. Pre úľavu od nepríjemných symptómov ochorenia je však starostlivosť o postihnutú pleť nevyhnutná.

Začína to začervenaním

Toto chronické zápalové ochorenie kože sa objavuje na tvári a je pre neho typické začervenanie (erytém) kože v strede tváre, primárne na nose, lícach, brade a na čele. Toto začervenanie má tendenciu sa vracať s väčšou a väčšou intenzitou. Postupom času potom erytém zostáva na koži viditeľný neustále, začervenanie má výraznejšiu farbu, na koži začínajú byť viditeľné aj krvné cievy.

Bežné začervenanie sa navyše v priebehu času mení, objavovať sa bez optimálnej terapie začína tiež vystúpená vyrážka, sprvu v podobe jemnej krupice na koži, ktorá sa neskôr zvýrazňuje a priestorovo zviditeľňuje. V miestach, kde boli viditeľné cievy, sa objavujú pupienky zvané papuly a bez žiaduce liečby môžu na koži vznikať aj väčšie boľavé vyzážky, ktoré môžu v extrémnom prípade v oblasti nosa zapríčiniť jeho zväčšenie, tzv. rhinophyma. Asi u polovice pacientov rosacea nepostihuje len kožu, ale aj oči, ktoré bývajú červenkasté a podráždené.

Kde sa ružovka berie?

Ako pri väčšine kožných problémov sa jedná o ochorenie multifaktoriálne. Vplyv môže mať poškodenie imunitného či nervového systému, zlý stav krvného riečišťa v tvári a samozrejme genetika, okrem toho aj prítomnosť mikroorganizmov alebo roztoče Demodex mites, kožníka tukového.

Imunitný systém je rozhodne v príčinách číslom jedna. V poslednej dobe sa na skúmanie jeho vplyvu na lupienku zameriava rad štúdií. Došlo okrem iného k objavu, že pacienti s rozaceou majú v pleti výrazne vyššiu koncentráciu katelicidinu, ktorý podporuje zápalové zmeny v koži. Keď sa k tomu pripojí genetická náchylnosť k ochoreniu a nedobrý stav krvných ciev, k erytému nie je ďaleko.

Pozornosť sa však v súčasnosti upiera aj na spomínaného roztoča, kožníka tukového. Ten sa vyskytuje v populácii v koži, u pacientov s rosaceou sa však vyskytuje v populáciách oveľa vyšších. Predpokladá sa, že imunitnou odpoveďou na tohto roztoča spoločne s baktériami môže byť začervenanie, alebo vznik pupienkov na pleti.

Prečítajte si o najčastejších spúšťačoch rosacei:

Symptómy ružovky nie sú len červené tváre. My našťastie vieme, ako sa ich zbaviť! Symptómy ružovky nie sú len červené tváre. My našťastie vieme, ako sa ich zbaviť! Ak ste si mysleli, že ružovka, či rosacea, znamená, že vám po pobyte v zime sčervenajú líca, ste vedľa ako tá povestná jedľa. Ružovka má mnoho prejavov, ktoré sú často oveľa nepríjemnejšie, než len začervenaná tvár.

Prvýkrát sa ružovka objavuje typicky po dosiahnutí tridsiateho roku veku. Spočiatku môže pripomínať napríklad spálenie od slniečka alebo začervenanie pleti. To však samo po nejakej dobe vymizne, vďaka čomu nepredstavuje významný podnet k hlbšiemu záujmu. Erytém sa však začína objavovať čoraz častejšie a častejšie, a nielen to, začervenanie na pleti pretrváva vždy o niečo dlhšie. Na koži začínajú byť viditeľné cievy a bez liečby sa objavujú pupienky a pustuly, ktoré sa priestorovo rozširujú, výnimkou nebýva ani ich svrbenie či pálenie.

Predsudky existujú, o to dôležitejšie je terapia

Vzhľadom k progresívnemu vývoju ochorenia je dôležitá správna diagnóza a včasné započatie terapie. Čím skôr sa totiž o ružovku začnete starať, tým rýchlejšie sa minimalizuje vznik jej viditeľných známok, ktoré môžu veľmi negatívne pôsobiť na psychiku jedinca.

Viete, že v dôsledku rosacei môžu ľudia na okolie pôsobiť dokonca menej inteligentne?

Kvôli ružovke ľudia pôsobia menej úspešne aj menej inteligentne, hovorí nový prieskum Kvôli ružovke ľudia pôsobia menej úspešne aj menej inteligentne, hovorí nový prieskum Vo všetkých situáciách, od pohovorov do novej práce až po prvé rande je vhodné vyvolať pozitívny prvý dojem. Ako veľmi, ale ovplyvňuje prvý dojem kožné ochorenie rosacea, pre ktoré je typický vznik vyrážok a začervenaných škvŕn na pleti? Na to sa pokúšal nájsť odpoveď najnovší prieskum.

Podobne ako s radom ďalších kožných ochorení, tiež s rozaceou sa spája rad predsudkov. Jedným z najbežnejších je, že rosacea je chorobou alkoholikov a konzumentov alkoholu vôbec. Faktom zostáva, že konzumácia alkoholu stav rosacei zhoršuje, rozhodne však nie je pravidlom, že sa objavuje výrazne u osôb, ktoré pijú pravidelne alkohol. S rovnakou razanciou sa môže objaviť pokojne u abstinenta. Rovnako tak nie je rosacea spôsobená zlou osobnou hygienou. Umývanie pleti a čistota na jej rozvoj vplyv skutočne nemá.

Poznáte tieto slávne osobnosti, ktorí trpia rozaceou?

Bill Clinton, princezná Diana, burleskná tanečnica Dita Von Teese, herečka Cynthia Nixon.

Koniec článku