Starostlivosť o citlivú aknóznu pleť je oriešok. Stavte na beta-glukány

Starostlivosť o citlivú aknóznu pleť je oriešok. Stavte na beta-glukány
Rubrika: Problémy s pleťou 08.04.2019
tlač

Vybrať správnu starostlivosť o pleť, ktorá trpí akné, ale zároveň je precitlivená, alebo dokonca v niektorých lokalitách tiež vysušená, býva komplikované. Niektoré lokality je potrebné čistiť a uľaviť im od kožného mazu, iné naopak zahrnúť hydratáciou. A celkovo pleť potrebuje obnoviť fungovanie ochrannej kožnej bariéry. Jedným z typov aktívnych látok, ktoré môžu zdravie a krásu pleti podporiť, sú beta-glukány.

Beta-glukány sú druhom rozpustnej vlákniny, ktorá sa môže získavať okrem iného z ovsených vločiek, nazývať ich však môžeme aj prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, lineárne polyméry glukózy. Nachádzajú sa v napríklad v bunkových stenách pekárskych kvasníc, niektorých typoch húb a plesní, riasach alebo obilných otrubách.

Nielen ako doplnky stravy

V súčasnej dobe sa beta-glukány stávajú veľmi často zložkou kozmetických produktov. Prečo? Pretože majú hneď niekoľko pozitívnych účinkov na pokožku. Už dlhšiu dobu sa využívajú v podobe doplnkov stravy, a to okrem iného pre podporu obranyschopnosti. V organizme totiž navyšujú aktivitu makrofágov, buniek imunitného systému, ktoré likvidujú potenciálne škodlivé patogény.

Čo sa však pleti týka, redukujú vrásky a jemné ryhy a uľavujú od podráždenia a precitlivenosti a pleť upokojujú. Podobne ako v tele tiež v koži navyšujú aktivitu makrofágov, čím znižujú riziko infekcie a stimulujú hojenie pokožky. Zlepšujú tiež stav popálenej pokožky a urýchľujú jej regeneráciu.

Úľava pre namáhanú pleť

Ideálne sú preto pre suchú, hrubú či popraskanú pleť. Tú chráni pred infekciami, podráždením a vonkajšími stresormi. Vhodné sú nielen pre pleť poškodenú či popálenú, ale aj postihnutú ekzémami a dermatitídami.

Posilnenie kožnej bariéry podporuje úľavu od týchto nežiaducich stavov. Jednotlivé molekuly beta-glukánov sa k sebe na povrchu kože viažu, a utvárajú tým ľahký film, ktorý ešte viac zlepšuje kvalitu kožného plášťa. Z pozitívneho vplyvu beta-glukánov môžu ťažiť všetky typy pleti, najmä ale pleť citlivá či náchylná k začervenaniu a podráždeniu.

Antioxidácia- proti predčasnému starnutiu pleti

Beta-glukány sú navyše priamo nabité antioxidantmi, podporujú teda antioxidačný systém pleti, a tým pádom bránia jej predčasnému starnutiu. Neutralizujú voľné radikály, a tým znižujú poškodenie kože na bunkovej úrovni.

Antioxidanty by mali byť súčasťou každodennej starostlivosti o pleť, pretože oxidatívnemu stresu sme napríklad prostredníctvom ultrafialového žiarenia alebo znečistenia vystavovaní každý deň. Mimochodom, voľné radikály sa v organizme formujú aj vlastnými metabolickými procesmi tela!

Úľava pre suchú pleť

Beta-glukány zaistia tiež hĺbkovú hydratáciu kože. Pri topickej aplikácii prestupujú nielen do epidermis, ale aj hlbšie do dermis. Tu zlepšujú hydratáciu, čím zlepšujú vzhľad vrások a jemných rýh. Pôsobia ako humektanty, teda látky, ktoré do kože uzamykajú vlahu a zároveň bránia jej vyparovaniu sa prostredníctvom transepidermálnej straty vody. Beta-glukány majú navyše podobnú štruktúru ako obľúbená hydratačná látka kyselina hyaluronová. U nej sa tvrdí, že je najsilnejším hydratačným činidlom, ktoré v sebe dokáže zadržať obrovské množstvo vody (až tisícnásobok svojej váhy). Lenže beta-glukán dokáže niečo podobné, podľa niektorých výskumov dokáže hydratovať pleť až o pätinu viac ako kyselina hyaluronová.

S hydratáciou úzko súvisí anti-agingový účinok. Presušená pleť nemôže nikdy vyzerať mladistvo. Beta-glukány ale podporujú omladenie aj ďalším mechanizmom. Pretože sa jedná o molekuly unikátneho cukru, môžu sa viazať na rad receptorov v ľudskom tele. V závislosti na tom, kde sa molekula naviaže, môže mať beta-glukán rozdielny účinok. Posilňuje hydratáciu, a navyše podporuje produkciu kolagénu vo fibroblastoch, čím ešte viac redukuje vrásky a spevňuje povolenú pleť. Majú navyše podobne fotoprotektívny účinok na kožu ako vitamín E, čo znamená, že posilňujú odolnosť pleti voči UV lúčom.

Koniec článku