Vyvraciame ďalšiu várku kozmetických mýtov, tentoraz na tému suchá pleť a hydratácia pleti

Vyvraciame ďalšiu várku kozmetických mýtov, tentoraz na tému suchá pleť a hydratácia pleti
Rubrika: Problémy s pleťou 29.07.2019
tlač

Ohľadom suchej pleti a hydratácie koluje mnoho mýtov. Viete, čo je pravda a čo už nie?

Ak budete na pleť nanášať každý deň hydratačný krém, pleť si zvykne a stratí vlastnú schopnosť hydratácie

Kdeže! Pleť si na žiadnu úroveň hydratácie nezvykne, nieto aby sama stratila hydratačné schopnosti. Pleť skrátka hydratovaná buď je, alebo nie je. S vekom sa navyše vlastná schopnosť hydratácie pleti zhoršuje, vplyv pritom môže mať nielen spomalená syntéza kyseliny hyalurónovej a kožného mazu, ale aj horšia súdržnosť pleti alebo vystavovanie kože slnečným lúčom a poškodenie z toho plynúce. Suchá môže byť pleť aj v dôsledku používania nesprávnych produktov alebo kozmetických postupov, napríklad používaním príliš silných exfoliátorov alebo ich príliš časté použitie, mechanickým podráždením pleti alebo napríklad aplikáciou látok spôsobujúcich negatívnu reakciu pleti.

Hydratácia je nevyhnutná len pre suchú pleť, alebo keď si pleť často umývate

Z optimálneho spôsobu hydratácie ťaží akákoľvek pleť, zďaleka nielen suchá! Voliť by ste mali správnu konzistenciu produktu, ktorá je adekvátna pre váš typ pleti. Ak je pleť mastnejšia, siahnite skôr po géle či ľahšom, nemastnom kréme. Normálna a kombinovaná pleť znesie aj výživnejšie krém, pre dlhodobo vysušenú pleť potom býva ideálny hutnejší krém. Vždy ale záleží na tom, ako sa pleť po nanesení produktu cíti. Hydratačné produkty môžete tiež kombinovať, napríklad ráno používať ľahšie gélové sérum, a večer zvoliť výživnejšie krém.

Máte suchú pleť? Zachráni vás pitie väčšieho množstva vody

Kdeže, ani toto nie je pravda. Hoci je konzumácia dostatočného množstva vody denne, najmä v letných mesiacoch, prospešná organizmu, na pleť a jej hydratáciu vplyv voda nemá. Oveľa viac ju ovplyvňuje to, čo na pleť nanesieme zvonku a naše výživa celkovo, predovšetkým obsah kvalitných bielkovín a tzv. zdravých tukov, ktoré zlepšujú stav ochrannej lipidovej vrstvy pleti, čím bráni transepidermálnej strate vody a vysychaniu kože ako takej.

Exfoliácia ide ruka v ruke so suchou pleťou

To je pravda len čiastočne. Ak to budete s odlupovaním kože preháňať, skôr či neskôr sa objaví narušenie kožného plášťa a s ním spojená zvýšená transepidermálna strata vody, a tým pádom aj vyššia suchosť pleti. Ak však budete exfoliáciu podporovať len tak akurát, dôjsť by malo k presnému opaku. Zlepší sa vstrebávanie aktívnych látok z nanesených kozmetických produktov a hydratácia pleti vzrastie. Aj pre suchú pleť ako takú je exfoliácia dôležitá. Dvojnásobne tu ale platí - s citom!

Hutné, mastné produkty sú pre suchú pleť to najlepšie

Hoci sa možno suchá pleť javí, akože potrebuje "zaplátať" poriadne hutným produktom, nie vždy to tak je. Vlastne to mnohokrát býva opačne - sviežosť a hydratáciu pleti mnohokrát oveľa lepšie obnovia ľahšie pleťové gély a séra, ktoré sa ľahko vsiaknu do pleti a okamžite ju vyživujú. Dokonalým príkladom je klasika od Medik8 - hydratačné sérum s kyselinou hyalurónovou a kyselinou pantoténovú Hydr8 B5 s ľahkou, gélovou štruktúrou. Hydratuje a dodáva vlahu do pleti, bez toho aby ju zaťažovalo alebo upchával póry.

Čím viac budem nanášať na suchú pleť hydratačný produkty, tým lepšie

Akokoľvek to znie logicky, pravda to nie je. Pleť má schopnosť pojať len určité množstvo hydratácie. Prebytočné množstvo, ktoré už pleť neabsorbuje, môže potom zostávať na jej povrchu a byť príčinou jej zhoršeného dýchania a vzniku nedostatkov. Ak ste práve neabsolvovali chemický peeling alebo nie ste práve spálení od slniečka, bohato stačí, keď pleť hydratačným produktom zahrniete ráno a večer.

Ako sa o suchú pleť starať?

Každý deň SPF. Bez debát

Krém s ochranným faktorom SPF by ste mali nosiť 365 dní ročne, bez ohľadu na to, či slnko svieti priamo, alebo cez mraky. Alebo vôbec! V prípade suchšej, citlivej pleti stačí aj pár minút na slnku bez adekvátnej ochrany, a môže sa začať zhoršovať jej stav. Čím je potom takto škodlivá expozícia frekventovanejšia, tým viac má pleť tendenciu strácať vodu a menej ju zadržiavať, čo vedie k jej vysychaniu. A to ide už ruka v ruke s jej oslabovaním a rozvojom viditeľných známok jej starnutia.

Doprajte si antioxidáciu

Antixodanty obsiahnuté v kozmetických produktoch sa postarajú o ďalšiu ochranu pleti. Pozrite sa tiež po obsahu látok obnovujúcich pleť, pretože aj tie najmä suchá pokožka potrebuje. Hľadajte vitamín E a vitamín C v nižších koncentráciách, kyselinu hyalurónovú, kyselinu pantoténovú alebo napríklad glycerín a ceramidy, ktoré obnovujú kožný plášť, čím bránia nadmernému vysychaniu pleti prostredníctvom transepidermálnej straty vody.

Jemná exfoliácia neuškodí

Pomôcť pleti zbaviť sa vonkajšej vrstvy odumretých kožných buniek je prospešné. S pravidelným (jemným) odlupovaním kože dochádza k zlepšeniu hydratácie a ozdraveniu pleti. Rýchlosť vlastnej exfoliácie pleti sa znižuje s rastúcim vekom, preto je vhodné ju pravidelne podporovať. Voľte ale jemné produkty s nižšou koncentráciou AHA či BHA kyselín, ako sú kyselina mliečna, L-mandľová alebo salicylová. Pre vyložene suchú pleť je perfektný napríklad krémový čistič pleti s pomarančovým olejom Cream Cleanse.

Dodajte pleti zdravé tuky

Nielen suchý typ pleti ťaží z používania produktov s obsahom olejov. Či už sa jedná priamo o pleťový olej, ktorý sa nezmýva, ale iba aplikuje a necháva voľne vstrebať, alebo produkt na čistenie pleti s obsahom olejov, oboje pleť zjemňujú a dopĺňajú mnohokrát chýbajúce dôležité mastné kyseliny.

Koniec článku